وزیرکشور گفت: امروز فضای رسانه‌ای در حوزه مسکن، ارز و خودرو به صورت کاملاً مدیریت شده است و دستگاه‌های مختلف موظف هستند به صورت مستمر، آن‌ها را رصد کنند.

به گزارش بسیج پرس, عبدالرضا رحمانی‌فضلی دیروز در حاشیه جلسه «بیست و ششمین ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور» در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: طبق معمول همکاران گزارشات هفتگی را از عملکرد اوضاع اقتصادی دادند و با توجه به پیشنهاداتی که خودشان دارند، ما در ستاد در تلاشیم که به صورت پیشگیرانه با مسائل برخورد کنیم. در حوزه اقتصادی، مشکلاتی است می‌تواند در آینده در حوزه تولید و قیمت، تأثیرات منفی داشته باشد که پیش از وقوع، در مورد آن‌ها داخل جلسات بحث می‌شود و در مورد آن‌ها تصمیم می‌گیریم.

وزیر کشور با بیان اینکه برخی از دستگاه‌ها مانند قوه قضائیه گزارش خوبی ارائه کردند، ادامه داد: روند هماهنگی ستاد‌های ما در اجرا بسیار مناسب شده و گزارشی از روند هماهنگی سیاست‌ها با ائمه محترم جمعه در کشور را در دستور کار داریم.

رحمانی فضلی بیان کرد: سیاست‌هایی به خصوص در ایام ماه مبارک رمضان اتخاذ شد که مبتنی بر آن سیاست‌ها، می‌بایست در حوزه‌های مختلف سخنرانی و تریبون‌ها، اقداماتی انجام می‌شد و گزارشی که امروز داشتیم، گزارش مناسبی بود. همچنین در جلسه امروز، با توجه به صحبت‌هایی که در جلسه قبل مطرح شده بود، از جمله گزارش وزارت صمت، قیمت‌ها در حدود ۶۰ قلم کالا، پیگیری و رصد می‌شود. در جلسه قبل گزارشی ارائه شد که بر مبنای آن، اعلام کردیم که ۵۰ درصد از آن ۶۰ قلم کالا، با یک روند کاهشی مواجه شده است که ۴۰ درصد از آن کالا‌ها ثبات داشتند و برخی، روند افزایشی را پیمودند که متأسفانه برخی رسانه‌ها، این خبر را به اشتباه مخابره کردند.

وی تأکید کرد: برای بار دیگر، ما همه دستگاه‌ها را موظف کردیم تا سخنگو‌های واحد خود را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند و هر نوع اطلاع‌رسانی با اطلاع دستگاه‌های اجرایی انجام شود و دستگاه‌های اجرایی با حضور فعال در عرصه اطلاع‌رسانی، با وقوع اشتباه در حوزه اطلاع‌رسانی مقابله کنند.

وزیر کشور با اشاره به بازار مسکن، افزود: بر اساس گزارش‌هایی که در حوزه مسکن داشتیم، برخی رسانه‌ها با فضاسازی و اطلاع‌رسانی کاذب، باعث افزایش قیمت اجاره‌بها و خرید و فروش مسکن شده بودند و برخورد خوبی از سوی قوه قضائیه صورت گرفت و ۱۰ سایت غیرمجاز که به این کار مشغول بودند، تعطیل شدند. پس از آن، فضای رسانه‌ای در این حوزه به آرامش رسید و قیمت مسکن با روند کاهشی مواجه شد. این روند در حوزه خودرو نیز وجود داشت که با آن‌ها هم برخورد کردیم که امروز دیگر فضای رسانه‌ای در حوزه مسکن، ارز و خودرو به صورت کاملاً مدیریت شده است و دستگاه‌های مختلف موظف هستند به صورت مستمر، آن‌ها را رصد کنند و گزارش ارائه دهند تا مردم بتوانند در این حوزه‌ها تصمیمات مناسبی را اتخاذ کنند.

رحمانی‌فضلی خاطرنشان کرد: جلسات ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور هر هفته به صورت مستمر تشکیل می‌شود و در آن فضا‌های اقتصادی کشور رصد می‌شود و مناسب با آن فضای رصد شده، دستگاه‌های اجرایی اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

وزیر کشور ادامه داد: در جلسه امروز گزارشی از افزایش قیمت‌ها در برخی کالا‌ها از ستاد تنظیم بازار داشتیم که یکی از آنها، لبنیات بود. در گزارش آمده بود که برخی اقلام لبنیاتی حدود ۲۰ درصد افزایش قیمت داشته که در اینجا ما ریز عوامل افزایش قیمت را مورد بررسی قرار دادیم و از دوستان خواستیم تا نظارت دقیقی انجام دهند تا این افزایش قیمت، موجب نشود تا افزایش قیمت‌های کاذب را نیز در آینده شاهد باشیم لذا وزارت صمت و اصناف متولی این موضوع هستند.

رحمانی فضلی باتاکید بر اینکه کاهش قیمت را نیز در سیرِ این ثبات قیمت‌ها خواهیم داشت، یادآور شد: در جلسه، امروز بحثی در باب کاهش قیمت‌ها در عینِ ایجاد ثبات و مقابله با افزایش کاذب قیمت اقلام داشتیم و مقرر شد تا دستگاه‌های ذی‌ربط، تلاش برای کاهش قیمت‌ها را در دستور کار قرار دهند و همانطور که مستحضر هستید یکی از عوامل مهم در افزایش قیمت‌ها، قیمت ارز و نوسانات ارزی بوده است. حال با توجه به ۱۰ روز گذشته قیمت ارز روند کاهشی داشته، امیدواریم دستگاه‌های مرتبط با کالا‌های مختلف، روند را کنترل کنند و اگر قرار باشد با همان نسبت افزایش، قیمت‌ها به سرعت بالا رفته، باید به همان نسبت، کاهش قیمت را نیز شاهد باشیم.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان