یک مقام ارشد کاخ سفید از احتمال به تعویق افتادن تعرفه‌های تجاری علیه مکزیک، در صورت پیشرفت مذاکرات دو جانبه خبر داد.

به گزارش بسیج پرس، یک مقام ارشد کاخ سفید روز گذشته اعلام کرد دولت برنامه اعمال تعرفه‌ها علیه مکزیک را به دلیل افزایش مهاجرت‌های غیرقانونی دنبال خواهد کرد، اما دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در صورت پیشرفت مذاکرات دو جانبه ممکن است اعمال تعرفه‌ها را به تعویق بیندازد.

مارک شورت، رئیس کارکنان مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا گفت بنا بر یک بیانیه حقوقی که منتشر خواهد شد ترامپ تعرفه ۵ درصدی را بر واردات مکزیک از روز دوشنبه اعمال خواهد کرد با این حال این مقام ارشد کاخ سفید تاکید کرد مذاکرات در این خصوص ادامه خواهد داشت. معاون مایک پنس در جمع خبرنگاران در کاخ سفید اعلام کرد: فکر می‌کنم در صورتی که مذاکرات به خوبی پیش رود، امکان دارد که اعمال تعرفه‌ها علیه مکزیک به تعویق بیفتد.

مذاکرات دو جانبه میان مقام آمریکا و مکزیک از روز گذشته و با حضور هیئتی دیپلماتیک مکزیک، که پیشتر وارد واشنگتن شدند، ادامه دارد. با توجه به حضور ترامپ در سفر اروپایی خود به کشور‌های انگلیس، ایرلند و فرانسه او شخصا نمی‌تواند در این مذاکرات حضور داشته باشد. دور دوم مذاکرات مقامات مکزیک و آمریکا در واشنگتن در خصوص مسائل تجاری و مهاجران (عصر پنجشنبه به وقت محلی) از سرگرفته شد. مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجه مکزیک ریاست هیئت دیپلماتیک و اقتصادی کشورش را در واشنگتن به عهده دارد.

رئیس‌جمهور آمریکا هفته گذشته تهدید کرد از دهم ژوئن روی تمامی کالا‌هایی که از مکزیک وارد آمریکا می‌شوند ۵ درصد مالیات وضع می‌کند و چنانچه مقامات مکزیکی برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی از مکزیک به آمریکا اقدام نکنند در ماه‌های آینده این مالیات را تا ۲۵ درصد افزایش خواهد داد.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان