کتابچه «آتش به اختیار» در سالروز بیانات رهبر انقلاب در دیدار دانشجویان و صدور فرمان آتش به اختیار، از سوی مؤسسه فرهنگی و پژوهشی انقلاب اسلامی منتشر شد.

به گزارش بسیج پرس, کتابچه «آتش به اختیار» در آستانه سالروز بیانات رهبر انقلاب در دیدار ماه رمضانی با دانشجویان و صدور فرمان آتش به اختیار، از سوی مؤسسه فرهنگی و پژوهشی انقلاب اسلامی منتشر شد.

یونس سبزی کریم‌آبادی، پژوهشگر معارف انقلاب و نویسنده کتابچه، در یادداشتی که در اختیار فارس قرار داده است، کتابچه آتش به اختیار را اینطور معرفی کرده است:

بازخوانی یک فرمان

حدود دو سال از صدور فرمانِ راهبردی  و خط­ ­شکنِ «آتش ­به ­اختیار» می­‌گذرد. فرمانی که شأن نزولش در جمع باصفای افسرانِ­ جوان­ِ جنگِ ­نرم بود که مهمانِ­ ضیافتِ­­ رمضانیِ مقتدایشان شده بودند. جوانانی که در نگاهِ فرمانده، برخلاف القاءات برخی‌­ها، اکنون بالغ­تر و آگاه­تر از جوانان نسلِ ­اول انقلاب هستند و پس از این ترفیعِ ­رتبه، اکنون مفتخر به دریافتِ سردوشیِ «آتش ­به ­اختیاری»، از فرمانده­ی­ معظم­ کل­ قوا شده بودند.

راهبردی که امسال هم در دیدار دانشجویی ذیل موضوعِ بسیار مهمِ فرایند ورود جوانان به حرکت عمومی کشور مورد تاکید رهبر انقلاب قرار گرفت.

در منظومه فکری رهبرمعظم ­انقلاب، زمانی که می‌­خواهیم جان­‌مایه‌­های «آتش ­به ­اختیار» را ردیابی کنیم، دوباره می­رسیم به جمعِ جوانی که اتفاقا در ماه مبارک ­رمضانِ ­سال۵۳ در مسجد­ِ امام حسنِ(ع) مشهد، پای منبرِ سیدِجوانِ ۳۵ساله، جمع شده‌­اند.

سلسله جلساتی که استاد سیدعلی خامنه‌­ای می­‌کوشید تا بذرهای فکری نظام­ اسلامی را در سرزمینِ ذهن­‌های جوان آن روز، بکارد:

«بنده یک ماهِ ­رمضان در مسجدِ­امام ­حسن­ِ مشهد، سخنرانی­ِ مستمر­ِّ سی­ جلسه‌­ای داشتم…گرچه ما آن­موقع امیدوار نبودیم که نظام­ِ اسلامی شش، هفت­ سال دیگر محقق شود. می­‌گفتیم اگر پنجاه سالِ­ دیگر هم ایجاد نشود، بالاخره پایه­‌های فکری­ اش اینهاست. آن­کار جهت دادن به فکر نسل­ِ جوان آن روز بود.»

می­‌بینیم که جوان­گرایی معظم ­له مربوط به امروز و «گام ­دومِ انقلاب» نیست بلکه از همان گامِ ­نخست، موتورِ پیشران، جوانان بودند و پرچم این انقلاب بر شانه‌­های ستبر آنان بود و تا «طلوع­ِ­ خورشیدِ ­ولایتِ ­عظمی» نیز امر بر این منوال است که «تا بوده همین بوده و تا هست همین هست»؛ چرا که «أَصْحَابُ الْمَهْدِیِ‏ شَبَابٌ‏..»

سیدِجوانِ ­ما در اولین درس از کتابِ­ انقلاب، درس «مسئولیت‌­پذیری»؛ «ایمان­ تعهدزا و فیاض عمل» را تلاوت می­‌کند:

«مسلمان بودن و مسئول بودن با یکدیگر لازم و ملزوم هستند[۱]» «ایمان زاینده که مثل سرچشمه­ فیاضِ ­عمل می‌­زاید، ایمانی که همراه با تعهد (است)، ایمانی که باری بر دوش مومن می­‌گذارد[۲]…»

اینجاست که درمی‌­یابیم؛ آتش­ به‌ ­اختیاری، همزادِ ایمان است، ایمانی از جنس تعهد و تکلیف؛ یعنی همان مفهوم بنیادین و اصیلی که خاستگاهِ آتش­ به ­اختیاری است. می‌بینیم که؛ «آتش‌به‌اختیار، تاسیس امر جدید نبود، بلکه تاکید امر سابق بود، البته با یک پردازش و ادبیاتِ‌جدید، به فراخور اقتضائاتِ روز»

«آتش­ به ­اختیار» در پویایی و همچنین، پایایی انقلاب، نقش عمده­‌ای دارد، اهمیت این راهبردِ دائمی در گامِ­ دوم انقلاب، با تأمل در بیانیه­ گام­ِ دوم، مشهود است؛ «انقلاب اسلامی پس از نظام‌سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمی‌شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی‌بیند، بلکه از نظریّه‌ نظام انقلابی تا ابد دفاع می‌کند» یکی از اجزای «نظریه­ نظامِ ­انقلابی»، «جوشش انقلابی» است و به نظر می­‌رسد، یکی از لوازمِ «جوشش انقلابی» همان «آتش­ به ­اختیاری» است که نه تنها ناسخ و ناقضِ نظم ­ِسیاسی و اجتماعی موجود نیست بلکه ضامن و مکملِ آن است. جوششی هدفمند، اندیشه ­بنیان و بن­‌بست‌­شکن که خُلَل و فُرَجِ جامعه­ ولایی را به خوبی پوشش می‌دهد. و پیوستگی حداکثریِ نظام امت-امامت را تأمین می­‌کند.

به همین خاطر، بازخوانیِ فرمانِ آتش­ به ­اختیار ضروری می‌­نماید، مخصوصا اینکه علی­رغم وضوح این فرمانِ روشن؛ درک­‌ها و تلقی­‌های نادرستی از این مفهوم، در فضای نخبگانی و توده­ای صورت گرفت. لذا یک گفتار از کتابچه­‌های گفتمان­ معاصر، به تبیین این مقوله اختصاص یافت. کتابچه‌­هایی که رسالتشان تبیین کلیدی ­ترین مفاهیم مندرج در گفتمان­رهبرانقلاب است و توسط مدیریت طرح­‌های پژوهشی موسسه­ انقلابِ ­اسلامی تدوین می‌شوند….

این کتابچه با عنوان «آتش­ به ­اختیار کار خودجوشِ فرهنگی ­ِتمیز» حاوی ۱۰سرفصل است از قبیل:

۱٫ طرح مسئله

۲٫ چیستی آتش ­به­ اختیار

۳٫ ضرورت  راهبردِ آتش ­به ­اختیار

۴٫  فلسفه استفاده از تعابیر نظامی در عرصه­ فرهنگ

۵٫ چراییِ طرح مفهوم آتش ­به ­اختیار

۶٫ مرزشناسی آتش ­به­ اختیار

۷٫ مخاطبِ آتش ­به ­اختیار

۸٫ یک آسیب در فرهنگ سیاسی ما

۹٫ چند مصداق آتش­ به­ اختیار

۱۰٫ آتش ­به­ اختیار در کلام امام خمینی

برای تهیه­ کتاب می­توانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

http://book-khamenei.ir/index.aspx?&fkeyid=&siteid=1&pageid=208&description=711314

_____________________________

[۱] . کتاب ­طرح­ کلی اندیشه­ اسلامی در قرآن، ص۴۴، انتشارات صهبا

[۲] . همان، ص۱۰۰