اولین قدم در آموزش بورس، آشنایی با دانش مقدماتی این حوزه باهدف تقویت پایه دانش بورسی شما است. برای آموزش بورس با روش اصولی و درست وارد مدرسه بورس شده و بهترین آموزش‌های بازار سرمایه را نزد بهترین کارگزاری بورس کشور بگذرانید

به گزارش بسیج پرس, همه ما برای یادگیری و فعالیت در هر حوزه‌ای به آموزش نیاز داریم، آموزش می‌بینیم تا بتوانیم آن فعالیت را در سطح قابل‌قبول انجام دهیم. حال سؤال اینجاست: اگر بخواهیم باهدف کسب سود بیشتر و حفظ ارزش پول سرمایه گذاری کنیم از کجا باید شروع کنیم؟ اولین پاسخی که به این سؤال می‌توان داد، یادگیری و آموزش سرمایه‌گذاریست. یکی از بازارهای پربازده، شفاف و دارای نقدینگی مناسب، بازار بورس است. برای کسب سود مناسب و پذیرش ریسک منطقی در این بازار باید بدانید دقیقاً برای سرمایه گذاری خود باید چه گام‌هایی را و چگونه بردارید

آموزش بورس راهکار کاربردی و اساسی برای این‌گونه سؤالات است. درصورتی‌که می‌خواهید با آموزش بورس به جمع موفقین بازار سرمایه بپیوندید ولی به هر دلیلی کد بورسی ندارید، هم اکنون با آگاه اکسپرس کد بورسی خود را دریافت و در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

مسیر مشخصی برای آموزش بورس از صفر تا حرفه‌ای شدن برای متقاضیان سرمایه گذاری وجود دارد که در این بخش از مقاله به توضیح این مسیر و مراحل آن می‌پردازیم. برای شروع آموزش بورس ابتدا دوره‌های مقدماتی و پایه را بگذرانید. سپس باید دوره‌های مقدماتی و تابلو خوانی را فرا گرفته و با فنون این تکنیک آشنا شوید. پس‌ازآن با تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی وارد مراحل پیشرفته‌تر می‌شوید و علاوه بر آموزش پیشرفته‌تر تحلیل تکنیکال، روش‌های سرمایه و استراتژی معاملاتی را خواهید آموخت. در آخرین مرحله از فرایند آموزش بورس شما با یادگیری دوره‌های پیشرفته الیوت و نمودارهای شمعی تبدیل به یک معامله گر موفق و حرفه‌ای در بازار سرمایه خواهید شد. تاکید می‌کنیم برای کسب این موفقیت لازم است مراحل یاد شده را به ترتیب ارائه‌شده سپری نمایید.

به خاطر داشته باشید که مرز ظریف بین شکست و موفقیت در بازار سرمایه همین آموزش و یادگیری اصولی و درست بازار سرمایه است.

سطح ۱- سرمایه گذاری در بورس

اولین قدم در آموزش بورس، آشنایی با دانش مقدماتی این حوزه باهدف تقویت پایه دانش بورسی شما است. دوره ” مبانی سرمایه‌گذاری موفق در بورس ” با این هدف در اختیار متقاضیان آموزش بورس وجود دارد. در این دوره شما بررسی بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری، بررسی میزان بازدهی بازارها طی سال‌های متمادی و همچنین نحوه ورود به بورس و انجام معاملات و یک سری مطالب کاربردی دیگر آشنا می‌شوید.

سطح ۲- تابلوخوانی و تکنیک های معاملاتی

در سطح ۲ شما نیاز دارید که ابتدا بازار را بشناسید که برای این منظور دوره ” تابلو خوانی و تکنیک‌های معاملاتی در سایت TSE ” مناسب است. در این دوره شما با تابلو بورس که حاوی انواع شاخص‌های بازار بورس، آشنایی با صنایع، روندهای قیمتی بازار و وضعیت و جزئیات هر شرکت است، آشنا شده و می‌توانید با تجزیه و تحلیل اطلاعات تابلو بازار بورس، وضعیت را نموده و اقدام به‌موقع داشته باشید.

سطح ۳- دوره های تحلیل تکنیکال و بنیادی

در سطح ۳ شما علاوه بر آشنایی با مقدمات بازار بورس، با تابلو بازار نیز آشنا شدید. حال در این مرحله باید بتوانید دو تحلیل اساسی در بازار بورس یعنی تحلیل تکنیکال و بنیادی را فرابگیرید. برای این منظور می‌توانید از دو دوره ” تحلیل تکنیکال مقدماتی ” که شامل تحلیل روندهای قیمتی بر اساس نمودار قیمتی هر سهم هست، اطلاعات موردنیاز در خصوص شناخت روند، خطوط روند، صعودی و نزولی بودن و همینطور ادامه‌دار بودن یا برگشتی بودن بازار را فرابگیرید تا بتوانید در سطح بعدی مباحث پیشرفته‌تر این حوزه را بیاموزید. در این سطح نیاز دارید بعد از تحلیل تکنیکال، دوره ” تحلیل بنیادی کاربردی ” را بگذارنید. در این دوره کاربردی، وضعیت خرید و فروش سهم و تحلیل صورت‌های مالی شرکت‌ها را یاد می‌گیرید که این موضوع به شما کمک می‌کند. با داشتن دیدگاه بلند مدت در سرمایه گذاری، بتوانید اقدام به خرید سهام دارای پتانسیل بالا نموده و سرمایه گذاری سودآوری انجام دهید.

سطح ۴- مدیریت سرمایه و تحلیل تکنیکال پیشرفته

در سطح ۴، پس از آشنایی با مقدمات دو تحلیل اساسی در بورس باید ۴ دوره مهم را که یادگیری شمارا بالاتر برده و باعث درک بهتر و عمیق‌تر شما از بازار می‌شود آموزش ببینید:

دوره اول این سطح ” تحلیل تکنیکال پیشرفته ” هست که به‌عنوان قدم بعدی دوره مقدماتی بوده و در این سطح از دوره تحلیل تکنیکال، شما می‌آموزید که چگونه از طریق الگوهای پیشرفته‌تری همچون هارمونیک، چنگال اندرو، سری فیبوناچی، سری‌های زمانی و سایر سازوکارها را در تشخیص نمودارها استفاده کنید.

دوره دوم این سطح ” فیلتر نویسی در دیده بان ” هست که جزو کاربردی‌ترین و شیرین‌ترین مباحث آموزشی بازار سرمایه است. در این دوره به شما نحوه استفاده از سایت TSETMC برای استخراج سهام باارزش با استفاده از فرمول نویسی آموزش داده‌شده و می‌توانید به‌راحتی با یادگیری این روش، سهم‌های باارزش را شناسایی و خریداری نمایید.

سومین دوره این سطح ” مدیریت سرمایه و طراحی سیستم معاملاتی ” است که با توجه به آموخته‌های قبلی، به شما نحوه طراحی یک سیستم معاملاتی با در نظر گرفتن دیدگاهتان، را می‌آموزد. به‌عنوان‌مثال شما می‌آموزید که درصورتی‌که به‌عنوان یک سرمایه گذار بلندمدت قصد فعالیت در بازار را دارید به چه شکلی باید فعالیت کنید و یا اگر به‌عنوان یک نوسان گیر قصد فعالیت دارید بایستی به چه صورت فعالیت داشته باشید.

چهارمین دوره این سطح ” استراتژی معاملاتی بر مبنای ACD ” هست که درواقع یک سیستم معاملاتی است که در آن اساس طراحی سیستم‌های حمایت و مقاومت در چند روز پی‌درپی اقدام به خرید و فروش می‌نمایید. این دوره جزو کاربردی‌ترین دوره‌های بازار سرمایه بوده و مؤسسات و کارگزاری‌های معدودی اقدام به آموزش این دوره می‌نمایند.

سطح ۵ – روانشناسی بازار

سطح ۵ آخرین سطح آموزش در حوزه بازار بورس است. در این سطح دوره‌های آموزش بورس شامل ۳ دوره پیشرفته به شما آموزش داده می‌شود. در این دوره‌ها شیوه‌های تحلیلگری ویژه‌تری را به نسبت دوره‌های قبلی برای تحلیل گری قابل‌قبول‌تر خواهید آموخت.

 اولین دوره این سطح، دوره ” امواج الیوت ” است که الگوهای پیشرفته تحلیل تکنیکال را بر اساس موج شماری تعریف می‌کند. و به شما کمک می‌کند تا بر اساس تعداد موج‌هایی که یک سهم می‌تواند داشته باشد، آن را تحلیل کنید یکی از پیچیده‌ترین آموزش‌های تحلیل تکنیکال دوره امواج الیوت درصورتی‌که این دوره با اساتید مجرب مدرسه بورس به ساده‌ترین و کاربردی‌ترین بیان ممکن ارائه می‌گردد.

دومین دوره این سطح، دوره ” پرایس اکشن ” است. که این دوره بر مبنای تحلیل نمودار بر اساس الگوهای قیمتی یا همان سری فیبوناچی قرار گرفته است بر اساس پرایس اکشن مناطق قیمتی مناسب برای خرید یا فروش را برای شما مشخص می‌کند.

سومین دوره این سطح، دوره ” روانشناسی بازار با نمودار شمعی ” است که بخشی از تحلیل تکنیکال بوده و بر اساس کندل هایی مانند دوجی، همر، دراز آویز و … روند صعود یا نزول نمودار را پیش بینی می‌کند.

درصورتی‌که مطالب بالا را به‌صورت قدم‌به‌قدم مطالعه نموده‌اید، وقت آن رسید که برای آموزش بورس با روش اصولی و درست وارد مدرسه بورس شده و بهترین آموزش‌های بازار سرمایه را نزد بهترین کارگزاری بورس کشور بگذرانید. در این راه قدم‌به‌قدم همراه شما هستیم.