استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد، در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس: جبهه، جبهه فرهنگی و دشمن، دشمن فرهنگی و ناپنهان است بدتر از همه در درون خودمان است.

مهدی قدس ورزنده، استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد، در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس در رابطه با کاهش قیمت ارز و دلار اظهار داشت: مباحث اقتصادی عمدتا وابسته به مسائل سیاسی، مسائل بین المللی وحتی اعتقادی افراد است، مثلا اینکه فرد مورد نظر، رویکرد انقلابی، تفکر ایده الی، دینی و دنیایی داشته باشد. از سویی، دشمنان نظام امروزه عمده توطئه های خود را معطوف به جبهه اقتصاد نموده اند. لذا باید بتوانیم توطئه های دشمن را بخوانیم و از برنامه آنان مطلع باشیم تا بتوانیم در جبهه مقاومت علیه توطئه دشمنان سربلند باشیم. در این راستا، عزیزانی که سرداران جبهه اقتصادند و کسانی که در حوزه به شکلی اقتصاد مقاومتی کار می کنند، بایستی بتوانند به نحوی شایسته مسائلی که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده را بازگو نموده و برای جامعه، دانشجویان و سایر افراد، برنامه های اقتصادی را تبیین و تشریح کنند.
وی در خصوص تکنیک ها و ترفندهای دولت و سایت های جدید بانک مرکزی افزود: در حال حاضر دولت مجبور است تکنیک ها و ترفندهایی را در این خصوص به کار ببرد، ولی بنده به عنوان کسی که در این زمینه کار کرده ام، این ترفندها بایستی مبتنی بر ساختار اصولی و مبانی دقیق علم اقتصاد مخصوصا در اقتصاد پولی به بازار ارز باشد که این مبانی اصولی ریالی و ثابت دارد. حال اگر مبتنی بر آن باشد که از نظر علمی، تجربی و به اصطلاح عملیاتی مردم به این باور،اعتقاد داشته باشند که چه کاری می خواهند انجام دهند؟ در کوتاه مدت سازگار است. اگر این ضریب باور بالا برود و با یکدیگر هماهنگ باشند بر روی سیاست های پولی مالی دولت و بانک مرکزی تأثیرش بیشتر می شود. منتها یک نکته ظریف دیگر را هم باید بگویم که سیاست های مالی دست دولت است که بحث مالیات هاست سیاست های پولی و نظام بانکی برعهده بانک مرکزی است. این ها را ما در اصطلاح می گوییم منحنی های MA ,IA این دو منحنی را در واقع در اعتقادات همدیگر را در یک نقطه قطع می کنند ولی اگر جایگاهشان حفظ شود یعنی سیاست های پولی کار خودش را انجام دهد و وابسته به سیاست های مالی به شکل اطاعت محض نباشد مسیر خودش و وظیفه خودش را انجام می دهد، حالا اگر این دو سیاست در یک فضای تفاهم منتها با رعایت شرایط خودشان حرکت کنند؛ ما به آن نقطه تعادل می رسیم و نرخ ها در واقع تطبیق و ارز و دلار یک ثباتی پیدا می کند.
قدس ورزنده در خصوص کاهش قیمت دلار ابراز داشت: قیمت ها چسبندگی دارند، از یک قیمتی شروع و سپس خود به خود افزایش پیدا می کنند. شما ببینید قیمت یک کالایی که ساخته می شود شامل دستمزد و مواد اولیه و … است اگر قیمت هایش بالا برود جمع می شود با سود تولید کننده حساب و قیمتش معلوم می شود. حالا اگر همین روند حقیقی و یک رقمی باشد، تورم و روند افزایش قیمت ها را با توجه به سیاست های پولی مالی دولت می توان مهار کرد. البته اگر حالت لگام گسیخته و حبابی باشد خود مشکل است.
این استاد در رابطه با فرهنگ اقتصاد پولی درجامعه بیان داشت: بنده معتقدم در جبهه جنگ نظامی که جنگ سرد و سخت افزاری است، باید از توانمندی دانشگاه ها و دیگر ارگان ها استفاده نموده و مردم را ترغیب کنیم تا خودشان وارد عمل شوند. یک پدیده ای به نام بسیج درست شد که ما توانستیم با تمام دنیا بجنگیم. اکنون نیز باید همان کار را در زمینه های اقتصادی انجام دهیم باید ببینیم هماهنگی و وحدت میان مردم و دولت و نیز اعتماد متقابلی که باید باشد می تواند کارساز باشد یا خیر؟
استاد دانشگاه در رابطه با تغییر وزرا و تیم اقتصادی دولت افزود: ابتدا باید با مردم صحبت کنیم و جوابگوی مشکلات باشیم از هر مدیری درباره عملکردش بپرسیم که چه کار کرده ای؟ با دانشگاه ها، حوزه های علمیه، مجالس مختلف و با نهادهای مختلف در ارتباط باشد. اگر ما در موقعیت، اصل و شایسته سالاری را ملاک قرار بدهیم باید حقیقتا سواد تئوری همراه با سواد عملی اجرایی داشته باشد و تا حدی هم وابستگی دنیوی نداشته باشد. همانگونه که در زمان جنگ پایگاه های بسیج مساجد، کانون نخست و مهم فعالیت های بسیجیان به شمار می رفتند، اکنون نیز بایستی این اقدام صورت گیرد منتهی سرعت فعالیت و مبارزه در پایگاه ها اندک است. ببینید دشمن در درون خودمان است و باید آموزش ببینیم که چگونه با افزایش قیمت مقابله کنیم باید بگویم اینها راهکار دارد، راهکارهایی که در دانشگاه ها تدریس می کنیم، راهکارهای واضح تر در ادبیات قرانی، آیات و روایات است. عزیزان دست اندر کار باید اختلاف ها را کنار بگذارند وبا علاقه شروع به کار کردن کنند.
این استاد دانشگاه، در ادامه مباحث خود درباره تغییر وزرا افزود: برخی از وزرا در برنامه های اعلام شده، ابراز داشتند که ما می خواهیم فرضا از نقطه A به B و از وضعیت فعلی به وضعیت دیگر برسیم. در ابن رابطه باید این مسئله را تبیین نمائیم که آیا این وعده ها محقق شده است یا خیر؟ اگر محقق شده تا چه میزان و اگر محقق نشده چرا؟ از طرفی، بایستی نظارت در مجلس، قوای دادگستری و سایر ارگان ها صورت بگیرد تا میزان فساد در نهادهای ملی و دولتی به کمترین میزان برسد.
قدس ورزنده، در پایان خاطر نشان کرد: جبهه اقتصاد، جبهه نظامی است و اساتیدی که علاقه مندند و دلشان می سوزد باید در صحنه باشند. این نکته را یادآور می شوم که جبهه الان این است، جنگ هم جدی است. دوست و دشمن هم در دل خودمان است متأسفانه دشمن خارجی کارش را انجام می دهد و خسته نمی شود. خوشبختانه نقطه مثبت اینجا است اگر بتوانیم فرهنگ اقتصادی که در اقتصاد مقاومتی مطرح شده است را ان شاالله جا بیندازیم، موفق می شویم.

کد خبرنگار: ۳۱۴/۰۴۱