رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: ایران در تولید بسیاری از داروها و تجهیزات پزشکی به خودکفایی رسیده‌ و تحریم‌ها هم اثر چندانی بر این بخش نگذاشته است.

به گزارش بسیج پرس,حسینعلی شهریاری ، درباره تأثیر تحریم‌های غرب بر دارو و تجهیزات پزشکی ایران، گفت: با توجه به تلاش‌هایی که در راستای ارتقای تولیدات داخلی دارو صورت گرفته، تأثیر تحریم‌های دشمن بر دارو و تجهیزات پزشکی کشورمان نسبت به تحریم‌های سال‌های گذشته بسیار کمتر شده است.

وی با بیان اینکه ما در تولید بسیاری از محصولات و تجهیزات پزشکی به خودکفایی رسیده‌ایم، افزود: عمده مشکل ما در زمینه داروهای آیتک با تکنولوژی‌های بالا برای برخی از بیماری‌های خاص و به ویژه سرطانی است که متأسفانه در این زمینه هنوز کمبودهایی داریم اما تلاش می‌شود که در این راستا هم مشکلات برطرف شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: دولت، وزارت بهداشت و درمان و مجلس همه تلاششان را انجام می‌دهند که مردم هیچ مشکلی در زمینه نیازهای دارویی خود نداشته باشند و دارو و تجهیزات پزشکی کشورمان تحت تأثیر تحریم‌های دشمن قرار نگیرد.

شهریاری گفت: یکی از راهکارهای اصلی برای خودکفایی در زمینه دارو آن است که در صورتی که در زمینه‌ای داروهای داخلی داریم، سراغ خرید داروهای خارجی نرویم.

وی با تاکید بر اینکه باید تولید داخلی دارو را جدی بگیریم، خاطرنشان کرد: متأسفانه تاکید برخی از پزشکان ما بر خرید داروهای خارجی است که باید آنان بر این مسئله واقف باشند که کشور در تولید دارو به پیشرفت‌های بسیار خوبی رسیده است و حتی قابلیت صادرات برخی از تولیدات دارویی خود را دارد.

 

منبع:مهر