یک فعال محیط زیست با اظهار تأسف از قطع درختان ممنوع‌القطع توسکای هیرکانی در روزهای گذشته، گفت: با این کار انتقام سیلاب را از درختان گرفته ایم.

به گزارش بسیج پرس,، نود اصله درخت ممنوع‌القطع توسکای هیرکانی در روزهای گذشته قطع شد. گفته می‌شود این طرح قرار است در سه استان شمالی با عنوان کنترل سیلاب توسط امور منابع آب وزارت نیرو  اجرا شود.

بخشی از این درختان قطع شده در حاشیه رودخانه جوارم سوادکوه بودند و به بهانه پرخطر بودن و کنترل سیلاب قطع شده‌اند.

سهیل اولادزاد فعال محیط زیست در گفت‌وگو با فارس، در خصوص علت قطع این درختان گفت: با وقوع سیلاب اخیر در کشور درختان بسیاری از اطراف رودخانه به  جاده فیروزکوه وارد و باعث تخریب جاده و منطقه شدند. مردم می‌گفتند چطور درختانی که گفته می‌شود کنترل‌کننده طبیعی سیلابند چنین تخریبی ایجاد کرده‌اند.

وی ادامه داد: تیغه کشیدن زیر درختان به بهانه توسعه جاده پیش از وقوع سیلاب باعث شده بود افزایش حجم آب ریشه درختان سست شده را شسته و درختان به جای کنترل سیلاب خودشان تبدیل به عامل تخریب‌ها شوند.

این فعال محیط زیست با اظهار تأسف از اینکه برداشت غیراصولی از طبیعت را برخی دستگاه‌ها به گردن طبیعت انداخته‌اند، گفت: آنها درختان حاشیه رودخانه تلار قطع کردند، و با این کار انتقام سیلاب را از درختان گرفته اند.

وی در ادامه تصریح کرد: تا قبل از قانونی شدن منع استفاده از حریم بستر رودخانه‌ها تعداد زیادی معدن سنگ‌کن در رودخانه تلار جانمایی شده و همیشه در حال برداشت سنگ و ماسه از بستر آن هستند به طوری که حریم این رودخانه از بین رفته و سنگ‌های رودخانه لغزان شده‌اند و با وقوع یک بارش سیلاب ایجاد می‌کنند.

حال سؤال اینجاست که قطع درختان ممنوع‌القطع به بهانه کنترل سیلاب انجام شده است؟ و آیا این انتقام از سیلاب با مجوز سازمان جنگل‌ها صورت گرفته است؟