نماینده شیراز، در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس: در بعضی از بخش های مهم و کلیدی دولت هنوز پست ها خالی است، کسی برای مسئولیت در سازمان توسعه و تجارت منصوب نشده است و سازمان مالیاتی نیز رئیس ندارد.

جعفر قادری، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس در رابطه با افزایش قیمت ارز و دلار اظهار داشت:
در شرایط فعلی اقتصاد، لیبرال پاسخگوی نیازهای اقتصادی نظام ما نیست. باید بگویم ما در حالت جنگ اقتصادی به سر می بریم و در اصطلاحات جنگی باید به سمت کنترل های ارزی برویم. اینکه دولت بخواهد با سیاست های لیبرال مآبانه، اقتصاد را اداره کند، مقدور و ممکن نمی باشد. هنگامی که صادر کننده، کالایی را صادر می کند باید ارزش آن را برگرداند و در این شرایط اقتصادی نباید ارز، سکه، مسکن یا خودرو به عنوان کالاهای سرمایه ای تبدیل شود. دولت باید وضعیت بازار را تحت کنترل داشته باشد و اگر بخواهد رها کند این ترس از تورم محتمل الوقوع می تواند عملا نقدینگی را به سمت هرکدام از این بازارها بکشاند و اقتصاد را با آشفتگی مواجهه کند.
وی با مهم قلمداد کردن مسئله بازگشت ارزش در صادرات ابراز داشت: دولت اعتراف کرده که ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته است و تنها ۱۰ میلیارد دلار برگشته است. در حالی که این معنی ندارد. ما باید بدانیم در امور صادرات بین المللی، وضعیت صادرات چگونه باید باشد تا با چنین مشکلاتی مواجه نشویم. اگر در بازار داخلی کمبود کالا را داشته باشیم، زمانی این کمبودها توجیه دارد که در مقابلش ارزی وجود داشته باشد و صادر کننده ارزش را برگرداند و ما بتوانیم کالاهای مورد نیاز جامعه را وارد کنیم. اگر بنا باشد که صادرات انجام شود ولی ارزش برنگردد و بخاطر این حرکت در داخل کشور با معدودیت کالا مواجهه شویم، این کشور داری نمیشود.
قادری در خصوص وارد شدن شوک عظیم اقتصادی در کشور ابراز داشت: امیدواریم که به این شکل نباشد ولی پیامدهایش این است که متأسفانه بانک ها در شرایط فعلی بیشترین برگ برنده را در اختیار دارند، زیرا بانک ها در املاک تسلط زیادی دارند و در این مدت تسهیلاتی را که از املاک گرفتند یک وثیقه بوده است. یکی از املاک ها، املاک گردون بوده است که خریداری کردند. در حال حاضر در اوج گرانی و افزایش قیمت ها یکباره بخش دارایی هایشان شاهد رشد بالا و افزایشی قیمت را دارند و بیشترین نفع را هم بانک ها می برند.
نماینده فارس ضمن تشریح تصمیمات خلق الساعه دولت و مشکلات جدی کشور در حوزه های مختلف افزود:
کاملا واضح است که این وضعیت فعلی نتیجه بهم ریختگی و سوء مدیریتی دولت است و اگر خیلی بخواهیم خوش بینانه برخورد کنیم و بگوییم که غرضی در کار نیست می شود تعبیر به بهم ریختگی در مدیریت دولت را به کار برد. در هیچ یک از اقداماتی که در دولت صورت می گیرد، منطق اقتصادی دیده نمی شود. مثلا تفکری که برای افزایش قیمت بنزین ایجاد کردند، سیاست های به اصطلاح سینوسی که برای محدودیت یا فضاسازی صادرات انجام می دهند، بحث برخوردی که با ارز ۴۲۰۰ انجام می دهند، در همه این موارد، نشان از این می دهد که مسئولین دولتی کارهایشان از یک منطق قابل توجه یا منطق قابل قبولی تبعیت نمی کند و تصمیمات، تصمیم های خلق الساعه و بدون پشتوانه های کارشناسی است. این امر باعث ایجاد مشکلات جدی برای کشور شده است و در حوزه های مختلف هم نمود پیدا کرده است. لذا به جای اینکه تصمیمات در جهت گشایش برای تولید باشد و بتواند روزنه های بسته را باز کند،
هر روز روزنه بازی را می بندد و مشکلات جدی را متوجه تولید کننده می کند.
قادری در پایان ضمن اشاره به خالی بودن پست ها در بخش های مهم و کلیدی دولت، خاطرنشان کرد: در حوزه واردات طبعا برخی از مشکلات به قوت خود باقی است. یکی از مشکلات بحث دسترسی به ارز و دیگری بحث محدودیت هایی است که بخاطر تحریم ها عملا وجود دارد. در واقع برخی از کشورها از ترس تحریم های ثانویه آمریکا، قدرت مانورشان در برابر ما کم شده است. ولی به نظر می رسد که این همه مشکلات نیست، بلکه مشکل اصلی و نخست به تشتت و از هم گسیختگی مدیران دولتی بر می گردد. باید گفت در بعضی از بخش های مهم و کلیدی دولت هنوز پست ها خالی است، کسی برای مسئولیت در سازمان توسعه و تجارت منصوب نشده است و سازمان مالیاتی نیز رئیس ندارد. در شرایط جنگی، مسئول آن باید در واقع حکم یک فرمانده مقابله با تهاجم دشمن عمل کند. لذا باید بگویم در آن پست و جایگاه کسی مسئول نیست و درواقع با سرپرستی اداره می شود و این سرپرست، قدرت مانور، قدرت عمل، اختیار و اراده لازم را ندارد و نمی تواند از چالش ها و تنش هایی که با آن مواجه است بربیاید. بنابراین باید هر چه سریع تر مسئولینی در این پست ها قرار گیرد و دولت تا حد زیادی منسجم تر، متفکرانه تر، منطقی تر، دوراندیشانه تر و به اصطلاح با نگاه به رونق تولید این مسئله را دنبال کند و این حال و هوایی که دولت در پیش گرفته است به نظر می رسد که در اقتصاد کشور با مشکلات جدی مواجه می شود.

کد خبرنگار: ۳۱۴/۰۴۱