نماینده مردم درمجلس شورای اسلامی، در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس: توازن قدرت و روابط بین الملل در حوزه تأمین منافع اقتصادی بین اروپا، چین و ایران، این ایران است که نقش بسزایی در بر هم زدن این توازن دارد و چین و روسیه راضی نخواهند بود.

علی نوری، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس در رابطه با ارزیابی خروج ایران از برجام اظهار داشت:
این مسئله باید زودتر اتفاق می افتاد. به عبارتی دیگر، با توجه به این بحث ها آمریکا با ارزیابی از برجام خارج شد و چه خوب بود که این موضع گیری در همان وهله نخست انجام می شد و در این یکسال هم اروپا به صورت غیر مسقیم بهره خودش را برده است و در حقیقت با توجه به مقابله نامه ها و تعهدات اقتصادی که با کشور ایران داشته است این روند به نفع اروپا بود و از طرفی آمریکا هم در آن یکسال متوجه شده است که به صورت اجباری از طرح خارج و در حقیقت دستش کوتاه شده، می توانست با یک محافظه کاری موضع گیری اروپا را داشته باشد و این سیاستی بود که اگر به طور مثال دموکرات ها در آن نقش داشتند می توانستند پخته تر عمل کنند.
وی خروج آمریکا از برجام را به نفع ایران قلمداد کرد و افزود: خوشبختانه خارج شدن آمریکا از طرح به دلایلی به نفع جمهوری اسلامی شده است چرا که یقینا خودشان بیشتر متضرر شدند. این اقدام ترامپ، باعث شد اروپا نفع بیشتری برد، بخاطر همین است که ترامپ با همه این اوصاف به قول خودش از برجام سودی ندیده است. البته باید بگویم نفعی هم که اروپا برده به ضرر ما تمام شده است، با این حساب بنده عرضم این است که ای کاش ما همان روزها یا هفته ها و حتی ماه های اول ازبرجام خارج می شدیم. از طرفی، اروپا با توجه به اینکه یک وضعیت به اصطلاح وسط را گرفته است یعنی هم سعی می کند که امریکا را ناراضی نکند و هم سعی می کند با جمهوری اسلامی کنار بیاید و این حرکت باعث شده است که خود به خود برنده نهایی اروپا شود.
نوری در خصوص اقدام رئیس جمهور در دادن اخطار ۶۰ روزِ به اتحادیه اروپا ابراز داشت:
در مقطع فعلی دو بحث مطرح است. یک بحث این است که فی نفسه این موضع گیری ها در رابطه با برجام که تا کنون دستاوردی آن چنان درخور توجهی برای کشور ما نداشت، خوب و شایسته است. در ادامه باید به این نکته توجه کنیم که آیا این گونه رویکردها و تهدیدات منافعی برای ما ایجاد خواهد کرد یا خیر که بنده معتقدم خیر!
در واقع باید بگویم شرایطی را مطرح کردیم که اگر اروپا بعد از ۶۰ روز جواب ندهد، آنگاه ایران به شدت برخورد خواهد کرد. لذا در مجموع باید بگویم در حال حاضر دستاورد عملی نیز برای ما نخواهد داشت.
نماینده مردم، در رابطه با تصور آینده برای ادامه یا القای کامل برجام افزود:
این مسئله به موضع گیری های ۱+۴ بستگی دارد. با این شرایط اگر پیش برود بعید می دانم اروپا شرایط ایران را بپذیرد از طرفی دیگر چین و روسیه هم باتوجه به اینکه ذینفع هستند در آینده بحث سه قطبی بودن پیش می آید و در نهایت اروپا و آمریکا (دو قطبی) در یک طرف، چین و روسیه و ایران هم دریک طرف قرار بگیرند، این دست و پا زدن های ترامپ هم برای متقاعد سازی روسیه و چین است که در آینده کنار آمریکا قرار بگیرند که بعید می دانم حالا اگر این کار را انجام دهد دوباره اوضاع منطقه یک مقدار آشفته می شود که این دلیل می شود همه کشورها ضرر کنند.
نوری در پایان خاطرنشان کرد:
در حال حاضر توازن قدرت و روابط بین الملل در حوزه تأمین منافع اقتصادی میان اروپا، چین و ایران قرار دارد. این ایران است که نقش بسزایی در بر هم زدن این توازن دارد، لذا چین و روسیه از این وضعیت راضی نخواهند بود در نتیجه اگر شاهد تشدید تنش ها باشیم، اروپا و آمریکا در یک جبهه قرار خواهند گرفت و ایران و چین و روسیه هم در یک جبهه که در نهایت هم آمریکا سیاست های خود را تغییر خواهد داد و اروپا مواضع شفاف تری اتخاذ خواهد کرد، چون این دو به دستاوردهای نفتی جمهوری اسلامی ایران نیاز دارند.

کد خبرنگاری: ۳۱۴/۰۴۱