با قرار گرفتن سپاه به عنوان یک گروه تروریستی در لیست آمریکا، FATF ایران را ملزم خواهد کرد که به این اقدام آمریکا احترام گذاشته و سپاه را محدود کند.

به گزارش بسیج پرس به نقل از مشرق, پس از قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست تروریستی آمریکا، موافقین FATF ادعا کردند که این اقدام آمریکا هیچ ارتباطی به موضوع FATF نداشته و مجمع تشخیص مصلحت نظام نباید در بررسی های خود به آن توجه کند.

اما آیا ورود سپاه به لیست تروریستی آمریکا ارتباطی به FATF ندارد؟ برای پاسخ به این سوال باید ببینیم نظر FATF و همچنین متن کنوانسیون CFT درباره لیست تروریستی آمریکا چیست؟ آیا FATF و کنوانسیون CFT، از کشورها انتظار دارند که لیست ملی کشورهای دیگر را به رسمیت بشناسند؟ پاسخ به این سوال ابهامات زیادی را برطرف می‌کند.

در این خصوص ابتدا باید به این مسئله اشاره کرد که طبق CFT، آنچه در متن کنوانسیون درباره تروریسم آمده اولاً تعریف بسیار گسترده از تروریسم و ثانیاً الزام کشورها به عدم استثنای گروه های مبارز علیه اشغالگری، استعمار و نژادپرستی از تروریسم است. این کنوانسیون هیچ لیست بین المللی را به عنوان لیست مرجع معرفی نکرده و بنابراین لیست ملی کشورها در تعاملات و اختلافات مبنای عمل خواهد بود.

با توجه به اینکه آمریکا عضو CFT است و از سوی دیگر سپاه را در لیست تروریستی خود قرار داده است، درصورت پیوستن ایران به کنوانسیون CFT، کشورمان به اعضای این کنوانسیون (از جمله آمریکا) تعهد حقوقی می دهد که لیست های ملی آنان را به رسمیت بشناسد و درواقع ایران به آمریکا تعهد حقوقی می دهد که با خدمات امنیتی-اقتصادی سپاه مقابله کند.

همچنین درباره نهاد FATF نیز مسئله به همین شکل است. مصاحبه دبیر اجرایی این نهاد (دیوید لوییس) با بی بی سی مشخص می‌کند که FATF نه تنها لیست تروریستی سازمان ملل، بلکه لیست ملی کشورهای دیگر را نیز به رسمیت می شناسد و ایران باید مسائل خود را با کشورهای دیگر نیز حل کند.

بنابراین با قرار گرفتن سپاه به عنوان یک گروه تروریستی در لیست آمریکا، FATF ایران را ملزم خواهد کرد که به این اقدام آمریکا احترام گذاشته و سپاه را محدود کند.

اما رابطه دیگری نیز بین اقدام آمریکا علیه سپاه و موضوع FATF وجود دارد. آمریکا از FATF به عنوان ابزاری برای جلوگیری از خدمات اقتصادی سپاه، استفاده می کند. در سال های اخیر که ایران درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی شده است، سپاه سعی داشته با دور زدن تحریم ها، از وارد آمدن فشار معیشتی بیشتر بر مردم جلوگیری کند.

به عنوان مثال سپاه به واسطه شبکه ای از بانک ها و صرافی ها، تحریم¬ها را دور زده و اسکناس دلار به داخل کشور منتقل می کند تا از افزایش نرخ ارز و فشار بر معیشت مردم کاسته شود. آمریکایی ها اخیراً شبکه ای از صرافی های وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مورد تحریم قرار دادند.