مدیرکل قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش از شرکت ۷.۵ میلیون دانش‌آموز در مسابقات قرآن خبر داد.

به گزارش بسیج پرس به نقل از فارس,محمدرضا مسیب‌زاده مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در ارتباط با برگزاری ششمین دوره مسابقات قرآن جهان اسلام اظهار کرد: خدا را شاکریم که به برکت نظام جمهوری اسلامی در چهلمین انقلاب شکوهمند شاهد برگزاری ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانش‌آموزان جهان اسلام هستیم.

وی افزود: بارها گفته‌ایم که مسابقات هدف ما نیست بلکه از ابزارهای ایجاد انگیزه و ترغیب دانش‌آموزان به فعالیت‌های دینی به حساب می‌آید؛ همچنین ۷.۵ میلیون نفر از دانش‌آموزان از سطوح مدرسه، مرحله اول ورود به مسابقات را طی می‌کنند که این امر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: ما سه اصل جدی حاکم بر برنامه‌ها را در دستور کار حوزه فعالیت‌های قرآنی وزارت آموزش و پرورش خصوصاً در بخش پرورشی داریم و آن نیز اصل محوریت مدرسه است؛ تعیین تمامی فعالیت‌هایی که در مدرسه شکل بگیرد از سوی ما جنبه اجرایی خواهد داشت؛ همچنین فراگیری در عین اثربخشی از موارد مهم است زیرا ما مسؤول فعالیت‌های ۱۳ و نیم میلیون دانش‌آموز هستیم نه فقط بخش خاصی از آنان.

مسیب‌زاده با بیان اینکه توسعه مشارکت امری است که از گذشته نسبت به آن پیشنهاد شده است، افزود: آموزش و پرورش به تنهایی نمی‌تواند و نمی‌خواهد بحث مسائل تعلیم و تربیت دانش‌آموزان را دنبال کند بلکه کمک ارگان‌ها، نهادها و سازمان‌های ذیربط می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

وی بیان کرد:‌ما یک بسته ارزشمند فرهنگی را برای دانش‌آموزان مهیا کرده‌ایم که می‌توانند در سطح مدرسه با هر میل و علاقه‌ای در یکی از رشته‌های پیرامون حوزه مسائل قرآنی شرکت کنند؛ مسابقات ما در مدارس برای قرآن مربوط به حفظ، قرائت،‌ مفاهیم و تفسیر است و در بخش عترت نیز مبحث صحیفه سجادیه، نهج‌البلاغه و همچنین آموزش مداحی وجود دارد؛ در حوزه نماز،‌ احکام، انشاء نماز و اذان دانش‌آموزان می‌توانند با هر میل و علاقه‌ای در یکی از این رشته‌ها فعالیت داشته باشند.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: امسال همکاران ما در ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآنی کشور اقدام اثرگذاری انجام داده‌اند و آن نیز برگزاری مرحله مقدماتی به صورت غیرحضوری است. همه افرادی که در مسابقات شرکت داشتند مرحله مقدماتی را با ارسال آثار انجام دادند و همچنین اقدامات حفظ قرآن توسط اسکایپ(نرم‌افزار اینترنتی) به صورت غیرحضوری مسابقات را برگزار کردند.

مسیب‌زاده ادامه داد: ما بر اساس همین ارتباط اینترنتی برگزیدگانی را برای مسابقات نهایی انتخاب کرده‌ایم؛ به همین دلیل مرحله مقدماتی به صورت غیرحضوری و مرحله نیمه نهایی به صورت حضوری در هتل هما برگزار شد.

وی افزود: برای برگزاری این مسابقات از بخش‌های مختلف اعم از سازمان اوقاف و امور خیریه و همچنین همکاران‌مان در وزارت آموزش و پرورش که زحمات بسیاری کشیده‌اند تشکر می‌کنیم. همچنین وزارت امور خارجه، جامعه‌المصطفوی الاسلامیه و بسیاری از دیگر نهادها کمک‌های بسیاری به ما ارائه کردند و شرکت‌کنندگان از حضور در کشور عزیزمان و همچنین سطح کیفی برگزاری مسابقات احساس رضایت بیشتری داشتند.