نمایندگان مجلس شورای اسلامی شرایط ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی مجلس را تعیین کردند.

 به گزارش بسیج پرس به نقل ازتسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه، ۲۶ فروردین) پارلمان، در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس، از مجموع ۲۱۰ نماینده حاضر، با ۱۲۵ رأی موافق، ۵۶ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع،  با اصلاح ماده ۱۳ این لایحه موافقت کردند.

طبق ماده ۱۳، یک ماده به شرح ذیل به عنوان ماده (۲۸) قانون انتخابات الحاق می‌شود:

ماده ۲۸- هر یک از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی باید منحصرا از یک حوزه انتخابیه فرعی، ثبت‌نام کند، ثبت‌نام در بیش از یک حوزه انتخابیه فرعی موجب ابطال ثبت‌نام و محرومیت از داوطلبی نمایندگی آن دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌شود.

تبصره ۱- هر داوطلب نمایندگی باید خود یا یکی از والدینش متولد محدوده جغرافیایی حوزه انتخابیه فرعی محل ثبت‌نام باشد یا سابقه حداقل هفت سال سکونت غیر مستمر یا سابقه حداقل پنج سال سکونت مستمر متصل به زمان ثبت‌نام در آن محدوده یا سابقه نمایندگی مجلس شورای اسلامی در آن حوزه را داشته باشد.

تبصره ۲- تغییر حوزه انتخابیه ناشی از اجرای قانون تغییر حوزه انتخابیه داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی مصوب ۲۶ دی ۱۳۸۲ باید با رعایت شروط تبصره (۱) این ماده انجام شود.

طبق پیشنهاد کمال دهقانی نماینده مردم تفت و میبد در مجلس، یک بند به  عنوان بند الحاقی به ماده مذکور افزوده شد که نمایندگان مجلس از مجموع ۲۱۰ نماینده حاضر، با ۱۳۶ رأی موافق، ۲۶ رأی مخالف و یک رأی ممتنع با آن موافقت کردند که طبق این بند، در صورت انتظار و الحاق بخشی از یک شهرستان به شهرستان دیگر، محدوده حوزه انتخابیه فرعی، جدیدترین مصوبه دولت در تقسیمات کشوری است.