نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس با اشاره به مشکلات تولیدکنندگان مناطق سیل‌زده گفت: دولت نسبت به استمهال وام، اعطای تسهیلات و بخشودگی مالیاتی سیل‌زدگان اقدام کند.

به گزارش بسیج پرس به نقل از فارس, به نقل از خانه ملت، نبی هزارجریبی در نشست علنی صبح امروز (دوشنبه، ۲۶ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر بحث اصلی کشور بحران سیلاب است که بسیاری از استان‌ها را درگیر کرده است، گفت: از مسئولان خواستیم با مقصران برخورد شود چراکه مردم به ما اعتماد کرده‌اند و وظیفه ما مطالبه حقوق آن‌ها است.

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از دستور مقام معظم رهبری بعد از وقوع سیل استان گلستان، عنوان کرد: ایشان دستور کمک به سیل‌زدگان را دادند که همه ارگان‌ها وارد شده و عملیات خوبی انجام شد اما هماهنگی میان ادارات و ارگان‌ها برای کمک به مردم وجود نداشت که همین هزینه‌ها را افزایش می‌داد و بسیاری از مناطق از دریافت کمک باز ماندند.

وی ادامه داد: همچنین باید از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تشکر کنم چراکه ایشان جهادگرانی که برای کمک به سیل‌زدگان گمیشان آمده و در سیلاب غرق شدند را شهید خدمت نام نهادند که از این رو شهید عبدالاحمد عبدالحسینی، شهید نازمحمد خالدی، شهید عبدالحسین نباتی، شهید سلیم صوفیانی، شهید بهزاد تاتاری، شهید تاج قلی جهانی به عنوان شهدای خدمت نام نهاده شده و به روح آن‌ها درود می‌فرستیم که برای نجات جان مردم جان خود را از دست دادند.

هزارجریبی در ادامه با بیان اینکه در شرایط بعد از بحران قرار داریم، اظهار داشت: قوای سه‌گانه و تمامی دستگاه‌ها باید کمک کنند و به بررسی مشکلات و دغدغه مردم بپردازند چراکه مردم می‌گویند نکند سیلاب نیز مثل زلزله کرمانشاه شود که هنوز برخی از مردم در مناطق زلزله‌زده ساماندهی نشده‌اند لذا از دولت می‌خواهیم که برآورد خسارات واقعی باشد و کار صورت گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: بیشتر هموطنان آق‌قلایی از برادران و خواهران ترکمن اهل تسنن هستند که تسهیلات بانکی را به خاطر شرایط آن که می‌گویند ربا است قبول نمی‌کنند لذا باید فکر دیگری کرد. همچنین کشاورزی نابود شده است که بانک‌ها، بیمه و سازمان مالیات باید مهلت بدهند و استمهال وام و بخشودگی مالیاتی اعلام کنند چراکه اگر به تولیدکنندگان فشار وارد شود کارگران خود را اخراج می‌کنند که بیکاری مضاعف می‌شود.

دغدغه اصلی مردم تورم و گرانی است

وی افزود: در بخش حمایت از کشاورزان، گندمکاران، کلزاکاران و جوکاران باید توجه کرد چراکه آن‌ها نمی‌توانند کشت دومی جز شالی جایگزین کنند پس دولت نباید آن‌ها را جریمه کرد و باید حداقل یک سال گذشت کند.

هزارجریبی همچنین با تشکر از جهادگران و جوانانی که از استان‌های دیگر برای خدمت به سیل‌زدگان به استان گلستان آمدند، عنوان کرد: این خدمت قابل ستایش است.

این عضو مجمع نمایندگان استان گلستان در ادامه با بیان اینکه دغدغه اصلی مردم تورم و گرانی است، ابراز داشت: مردم با سیلی صورت خود را سرخ نگاه می‌دارند، بازنشستگان مشکلاتی دارند که باعث نمی‌شود دولت از وظایف خود کوتاه بیاید همچنین اشتغال جوانان مشکل مهمی است که ساماندهی در این خصوص وجود ندارد و در این زمینه آمارسازی می‌شود.

وی ادامه داد: موضوع اصلی دیگر در کشور که مغفول واقع شده بحث شناور بودن قیمت ارز است که مشخص نیست این بی‌ثباتی تا کی ادامه خواهد داشت در حالی که دولت باید پاسخگو باشد که چه مافیایی وجود دارد که نمی‌گذارد این ثبات به وجود بیاید و باعث می‌شود آن‌هایی که فقیرند فقیرتر شده و ثروتمندان ثروتمندتر شوند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در مجلس شورای اسلامی در پایان خطاب به روحانی خاطرنشان کرد: مابه‌التفاوت درآمد حاصل از فروش ارز کجا رفت؟ الان چند هفته است وزارت جهاد کشاورزی برای واردات بذر پنبه دنبال ارز است و بانک مرکزی همراهی نمی‌کند. کشاورز گلستانی منتظر کمک‌های شماست.