دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با بیان اینکه بیانیه گام دوم سیاست‌گذاری کلان رهبر معظم انقلاب است، گفت: بیانیه گام دوم انقلاب راهکار وجود دارد و اصلاً خودش به معنای واقعی راهکار است .

به گزارش بسیج پرس به نقل از فارس، پیام مرادی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور در میزگرد « نسبت جنبش دانشجویی با بیانیه گام دوم انقلاب» که با حضور دبیران اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی، برگزار شد، گفت:  مقام معظم رهبری در بخشی از این بیانیه می‌فرمایند نمی‌شود گذشته را از زبان دشمن و پیاده نظام آن بشنویم، این یعنی مجموعه‌های مردم نهاد متعهد مانند تشکل‌های دانشجویی و بعضا نهادها و سازمان‌هایی که با این فضا مرتبط هستند باید به میدان بیایند و گذشته را به درستی برای مردم تبیین کنند.

وی افزود: این بیانیه درس بسیار بزرگی برای بسیاری از سیاسیون دارد به اعتقاد بنده ما باید گذشته را به صورت واقع بینانه‌ برای مردم توصیف کنیم ضعف‌ها را به صورت واقعی ببینیم و فرصت‌های پیش رو را هم به درستی توصیف کنیم. قطعا اگر ما گذشته را اشتباه ببنیم در ادامه مسیر هم اشتباه خواهیم رفت.

مرادی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد مقام معظم رهبری به این نتیجه رسیده است که بعد از ۴۰ سال اول ما باید دوره جدیدی را شروع کنیم و اساسی‌ترین موضوعی که باید تغییر کند به نظر ما صاحب منصبان هستند. یعنی تصمیم‌گیران، تصمیم‌سازان، مدیران باید تغییر کند و جوانان در کانون مدیریت قرار گیرد و میدان‌دار شوند.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: مقام معظم رهبری به این نتیجه رسیده‌اند که در پایان ۴۰ سال اول نسل قدیم دیگر توانایی گذشته را برای اداره کشور ندارند برای همین هم تاکید دارند فضا باید برای جوانان آمده شود.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقلگفت: من تعجب می‌کنم که اگر کسی بگوید این بیانیه حرف جدیدی ندارد، حرف جدید اگر به این معنا باشد که ما اساس باورها و نگرش‌هایمان را بخواهیم امتحان کنیم، بله حرف جدیدی ندارد، ولی اگر به این معنا باشد که در دوره جدید هستیم و مدیریت کشور تغییر کند و این یک سیاست کلان برای نظام اسلامی است و متوجه همه دستگاه‌ها و نهادها است، حرف جدیدی است.

مرادی اظهار داشت: نکته مهم دیگر این است که این حرف جدید نباید توسط سازمان‌ها و نهادها، مدیران و تصمیم‌سازان نادیده گرفته شود. این سیاست‌ باید عملیاتی شود و نکته مهم هم همین است. بنابراین آنجایی که بیانیه می‌خواهد نقش جوانان را جا بیندازند، به این نکته باید توجه شود که یک بخش جوانان هستند که باید مسئولیت پذیر شوند و یک بخش هم تصمیم‌سازان ومدیران هستند که باید درک کنند و فرصت کار را برای جوانان فراهم کند.

وی افزود: اگر سیستم نظام را با تدبیر جوان نکنیم  قطعا ناکارآمدی آن به کنار رفتن مدیران خواهد انجامید، پس چه بهتر کسانی که الان روی کرسی‌های مدیریتی هستند شرایطی را برای حضور جوانان فراهم کرده و این باور غلط را کنار بگذارند که گفته می‌شود به جز ما یا بهتر از ما کسی نمی‌تواند مدیریت کند.

دبیر انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در بخش دیگری با اشاره به اتفاقاتی که قبل از انقلاب برای مردم و کشور رخ می‌داد، یادآور شد: در تاریخ دو قرن اخیر تحقیر شدیم و این موضوع باید به درستی گفته شود و اینکه جمهوری اسلامی جلوی این تحقیر را گرفته است.

مرادی اضافه کرد: اگر کسی مخالف پیشرفت کشور در حوزه‌های مختلف است باید دلیل آن را نشان دهد، ما اگر می‌گوییم در داروسازی، نانو عرصه فضایی، حوزه‌های آی‌تی و مهندسی و برق تولیدات داریم می‌توانیم آن را نشان دهیم، آیا کسی می‌تواند بگوید قبل از انقلاب آیا این تولیدات وجود داشته است؟ البته اینکه تولیدات دیگران را سر هم کنیم ملاک نیست.

این فعال دانشجویی ادامه داد: جمهوری اسلامی در تمام عرصه‌ها آنجایی موفق بوده که مردم را دخیل کرده است. ما کجای تاریخ چنین چیزی را داشتیم کجا مردم مشارکت داشتند، کجا نهادهایی مانند بسیج سازندگی، جهاد سازندگی، بسیج مردمی، گروه‌های جهادی داشته‌ایم؟

وی تاکید کرد: می‌گویند در حکومت پهلوی یک گروهبان می‌توانست یک شهر را اداره کند چون مردم به حقوق خود آشنا نبودند، اعتماد به نفس نداشتند. آیا غیر از این است که جمهوری اسلامی به مردم ما یاد داد که حق خود را مطالبه کنند. البته ممکن است با نقطه مطلوب فاصله داشته باشد ولی اصل این مسئله مهم است. اینکه جمهوری اسلامی به مردم ما شخصیت و جایگاه حقوقی داد.

وی تصریح کرد: پرونده جمهوری اسلامی در بحث عدالت هم مشخص است. همین که الان می‌بینیم در سوژه‌های مختلف امکاناتی مانند درمانگاه و بیمارستان ساخته می‌شود نشانه این مسئله است البته با نقطه مطلوب فاصله داریم.

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب راهکار وجود دارد و اصلاً خودش به معنای واقعی راهکار است برای اینکه بیانیه سیاست‌گذاری کلان رهبر معظم انقلاب است. شخص اول حاکمیت مطالبه کرده‌اند که سیستم باید جوان شود و  عملیاتی شدن دستورالعمل‌ها و اهداف به دست جوانان ممکن است.

وی گفت: متأسفانه در بسیاری از مسئولان کشور درک درستی از گذشته و آینده وجود ندارد و این‌ها خودشان باور ندارند که آینده خوبی در پیش‌رو هست.

وی ضمن بیان خاطره ای تأکید کرد: یکی از کاندیداهای مجلس در جلسه‌ای به گفت که هر فردی وارد مجلس شود فرقی ندارد، نهایت درصد پائینی اتفاقات تغییر می‌کند! این باور که یک نماینده مجلس بگوید هر کسی وارد مجلس شود فرقی ندارد، باعث تعجب است. راهکار این است که نگرش چنین افرادی تغییر کند یا اینکه فضای مدیریتی را به کسانی واگذار کنند که به آینده امید دارند. هستند کسانی که امید داشته‌اند و آینده روشن  را هم ساخته‌اند. اگر کسانی که یک روز به دنبال ساخت موشک بوده‌اند ناامید می‌شدند مطمئناً امروز چنین پیشرفتی در حوزه موشکی و دفاعی نداشتیم.

مرادی یادآور شد: متأسفانه برخی از مسئولان بلندپایه را می‌بینیم که به استدلال‌های رسانه‌های معاند و غربی استناد می‌کنند، پیداست که برخی مسئولان تحت‌الشعاع چنین اخباری قرار گرفته‌اند، اینکه در سطح برخی مدیران چنین نگرشی وجود دارد خطرناک است.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: اگر مسئولی تا این اندازه تحت‌الشعاع مواقع بیگانه قرار می‌گیرد طبیعی است که در تصمیماتی که می‌گیرد بر اساس آن عدم خودباوری که رسانه‌های معاند القاء می‌کند با تصویب لوایح FATF و امثال آن مشکلات حل می‌شود و احساس می‌کند اروپا و آمریکا باید برای ما تصمیم بگیرد.

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل خاطرنشان کرد: متأسفانه فضای سیاسی و اجتماعی ما هیچ تفکیکی میان نگرش کلان ملی و صورت‌بندی‌های سیاسی قائل نیست و برای همین می‌بینیم برای کسب منافع سیاسی چنان تنش‌هایی در جامعه ایجاد می‌کند و چنان بدبینی‌ای در جامعه تزریق می‌کند که هیچ دشمنی شاید نتواند چنین کاری کند. این موضع چپ و راست هم ندارد و هر دو جناح به نوعی ممکن است دست به چنین اقداماتی بزنند. ما نباید برای منافع شخصی و سیاسی خود منافع ملی را از بین ببریم.

وی گفت: متأسفانه ما گاهی می‌بینیم کسی چنین حرف‌هایی را می‌زند که خودش استاندار، معاون رئیس‌جمهور، دبیر شورای عالی امنیت بوده و مسئولیت‌های کلان‌تری هم داشته است، یعنی خودش بخشی از واقعیت موجود است، ولی واقعیت را چنان سیاه توصیف می‌کند و اساس نظام را تخریب می‌کند که هر انسانی تعجب می‌کند! کجای دنیا ما داریم که مسئول اجرایی بر کرسی نظریه‌پردازی نظری بخواهد تکیه بزند و بنیان‌های نظری نظام را تخریب کند!

مرادی یادآور شد: مسئولی می‌گوید من خودم امیدی به آینده ندارم ولی چون رهبری امید دارند ما هم به آن اعتنا می‌کنیم! واقعاً اگر امیدی به آینده ندارید کنار بروید و بگذارید آنهایی که امید دارند امور را به دست بگیرند.

این فعال دانشجویی اضافه کرد:  نادیده گرفتن اولویت‌ها در آزادی‌خواهی و عدالت‌خواهی، از مسائل دیگر مورد توجه است. در بحث آزادی‌خواهی دو جریان ضربات بدی زدند که به نظر بنده باید در گام دوم جبران شود، یک گروه آمد آزادی را به ولنگاری تفسیر کرد و آن را به ابتذال کشید، اینکه ما دختران‌مان را به بی‌حیایی ترغیب کنیم، پسرمان را به بی‌اخلاقی ترغیب کنیم، معنای آزادی نیست ولی یک جریان سیاسی چنین تعریفی از آزادی دانست البته اگر ۵ دقیقه با آنها مخالفت کنیم چنان ما را ترور شخصیت می‌کند که هیچ گروهی چنین کاری نمی‌کند.

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل تأکید کرد: یک جریان دیگر هم هر جا دم از آزادی زده شد مقابله با دین تعریف کردند آزادی آن چیزی است که در بیانیه گام دوم به صراحت به آن اشاره شده است.

وی افزود: در مقوله آزادی یک عده حاشیه‌سازی و یک عده هم شبیه‌بازی می‌کنند، دائماً‌ این زد و خوردهای رسانه‌ها مردم را از اولویت‌های اصلی دور می‌کند.

مرادی در ادامه با انتقاد از عملکرد مجلس گفت: متأسفانه بسیاری ازم شکلات به دلیل تصمیمات نادرست برخی نمایندگان است مسئله اصلی ما باید این باشد که مجلس شورای اسلامی را مؤاخذه کنیم.در تریبون‌های مجلس بیش از اینکه در مورد مسائل اصلی مردم صحبت شود در مورد مسائلی که اولویت ندارد حرف می‌زنند و نقش نظارتی مجلس در مورد خصوصی‌سازی‌ها کجا بود؟ چرا در مجلس طرحی ارائه نمی‌شود که مشکلات حل شود؟

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل خاطرنشان کرد: در موضوع خودروسازی چرا کمیسیون صنایع مجلس پاسخ نمی‌دهد؟ فکر می‌کنند ما این موضوع را رها می‌کنیم قطعاً جنبش دانشجویی مسئله خودروسازی را رها نخواهد کرد و به صورت جدی به این موضوع ورود خواهیم کرد.

این فعال دانشجویی تأکید کرد: آنها که موجب شدند پراید ۲۰ میلیونی ۵۰ میلیون تومان شود الان کجا هستند؟ این افراد مطمئن باشند ما آنها را به نقد خواهیم کشید، مسلماً نقش مجلس کمتر از دولت نیست.

وی افزود: در گام دوم انقلاب مجلس باید اصلاح شود، چرا از جوانان نخبه و انقلابی استفاده نمی‌شود؟

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل یادآور شد: قوه قضائیه هنوز هم متأسفانه در باب اتخاذ رویکردهای اجتماعی تحول ایجاد نکرده است قوه قضائیه محل کانون انتقادات است. قوه قضائیه پتانسیلی دارد برای مطالبه حق مردم، دادستان باید مدعی حق مردم باشد و چه پتانسیلی و جذابیتی بالاتر از این که مردم احساس کنند حقوق آنها را قوه قضائیه دنبال می‌کند.

وی گفت: امروز مسئولان ما در دولت توان اداره مسئولیت خود را ندارند ولی به جای پاسخگویی خودشان هم به منتقد تبدیل شده‌اند هر دو جریان سیاسی باید پاسخ دهد که چه کاری انجام داده‌اند.

مرادی تأکید کرد: جوانان مخاطب بیانیه گام دوم بودند و در گام دوم کانون تحولات جمهوری اسلامی هستند.