مرکز پشتیبانی فنی و دبیرخانه طرح فهام در «مرکز شبکه هوشمند برق و انرژی پژوهشگاه نیرو» در راستای اهداف صنعت برق ایران جهت ایجاد شبکه هوشمند انرژی راه‌اندازی شد.

به گزارش بسیج پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، لیلا عبدی مسئول مرکز پشتیبانی فنی و دبیرخانه طرح فهام از تشکیل و آغاز به‌کار کارگروه‌های تخصصی این مرکز خبر داد و گفت: از زمان شروع اجرای طرح فهام در کشور تاکنون، دانش فنی و اسناد با ارزشی در زمینه طرح مذکور به‌دست آمده و برای ادامه طرح تا هوشمندسازی تمامی مشترکان، راه بسیار طولانی در پیش است.

وی بروزرسانی این دانش فنی و تهیه اسناد مرتبط با طرح و متناسب با مراحل توسعه را از ضرورت‌های توسعه این طرح ملی دانست و گفت:  با توجه به جایگاه و رسالت پژوهشگاه نیرو در صنعت برق کشور و با توجه به موافقت به‌عمل آمده بین شرکت توانیر و پژوهشگاه نیرو، مرکز پشتیبانی فنی و دبیرخانه طرح فهام در “مرکز شبکه هوشمند برق و انرژی پژوهشگاه نیرو” راه‌اندازی شده است.

وی با اشاره به توسعه روزافزون این طرح ادامه داد: ایجاد مرکز پشتیبانی فنی و دبیرخانه این طرح به‌منظور مدیریت طرح، رفع اشکالات سیستم فعلی، مدیریت دانش و مستندسازی تجربیات کسب‌شده، ارایه خدمات پژوهشی و مشاوره در مورد استانداردها، دستورالعمل‌ها، طرح‌ها و پروژه‌های پیشنهادی مرتبط، تشکیل کمیته‌های فنی و برگزاری جلسات منظم به منظور هم‌اندیشی، آموزش، فرهنگ‌سازی، نظارت بر عملکرد پیمانکاران و مشاوران طرح، صورت گرفته است.

معاون مرکز شبکه هوشمند برق و انرژی پژوهشگاه نیرو افزود: طرح ملی “فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی” که به اختصار فهام نامیده می‌شود، به‌عنوان سیستم اندازه‌گیری هوشمند انرژی، در راستای اهداف صنعت برق ایران جهت ایجاد شبکه هوشمند انرژی، برای کشور ایران تعریف شده است.

این طرح در مرداد ماه سال ۱۳۸۸ و در آخرین روزهای کاری دولت نهم به تصویب هیئت دولت رسید و توسط وزارت نیروی دولت دهم، جهت اجرا به شرکت سابا ابلاغ شد و در دولت یازدهم به مرحله اجرا درآمد.

در سال ۱۳۹۶ با تصویب هیئت وزیران، این طرح از شرکت ساتبا به شرکت توانیر انتقال یافت. سپس در سال جاری با موافقت به‌عمل آمده بین دو شرکت، مرکز پشتیبانی فنی و دبیرخانه طرح فهام در “مرکز شبکه هوشمند برق و انرژی پژوهشگاه نیرو” زیر نظر مجری طرح در توانیر راه‌اندازی شد.