تیم‌های ملی کشتی ایران در سال ۹۷ در تمامی رده‌های سنی در رقابت‌های جهانی، قاره‌ای و بین المللی به ۸۰ مدال طلا، ۳۷ مدال نقره و ۵۶ مدال برنز دست یافتند.

به گزارش بسیج پرس به نقل از مهر؛ کشتی ایران در سال ۱۳۹۷ موفقیت‌های بسیاری کسب کرد که از مهمترین آنها مقام قهرمانی کشتی آزاد و فرنگی در بازی‌های آسیایی جاکارتا با کسب ۵ مدال طلا و ۳ برنز و بهترین رشته کاروان ورزشی ایران در این رقابت‌ها بود. همچنین قهرمانی همزمان تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان به صورت همزمان در رقابت‌های جهانی کرواسی پس از ۲۲ سال، قهرمانی تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان در المپیک ۲۰۱۸ آرژانتین با کسب ۲ مدال طلا و ۲ مدال نقره و کسب مدال طلا برای اولین بار در این رقابت‌ها از افتخارات ملی این رشته در سالجاری محسوب می‌شود.

ضمن اینکه قهرمانی فرنگی کاران جوان (برای دومین بار پیاپی) و عنوان سومی آزادکاران جوان در مسابقات جهانی اسلواکی و قهرمانی تیم‌های آزاد و فرنگی نوجوانان و جوانان در مسابقات آسیایی ازبکستان و هند نیز در سالجاری بدست آمد.

امسال تیم‌های کشتی کشورمان به ۳۴ رقابت برون مرزی شامل مسابقات جهانی، قاره‌ای و بین المللی اعزام شدند و ۶۰ مسابقه داخلی و بین المللی شامل ۴۷ رقابت داخلی (قهرمانی کشور، انتخابی تیم ملی، لیگ و …) و ۱۳ رقابت داخلی بین المللی شامل رقابت‌های نونهالان قهرمانی آسیا، جام‌های کودک، یادگار امام (ره)، شاهد، سیدجعفر موسوی، باشگاه‌های جهان و جهان پهلوان تختی توسط فدراسیون کشتی برگزار شد.

تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی بزرگسالان هم حضور قدرتمندی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا اندونزی داشتند و تیم‌های ایران با کسب ۵ مدال طلا و ۳ مدال برنز، ضمن کسب عنوان قهرمانی، بهترین عملکرد را در بین رشته‌های اعزامی کاروان ورزشی ایران در این مسابقات داشتند.

همچنین برای اولین بار تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان به صورت همزمان در رقابت‌های جهانی این رشته در کشور کرواسی به عنوان قهرمانی رسیدند که این قهرمانی در کشتی فرنگی برای سومین بار تکرار شد و آزادکاران نیز برای اولین بار در خارج از خانه به عنوان قهرمانی رسیدند. هر ۴ نماینده نوجوانان کشتی فرنگی و آزاد کشورمان اعزامی به المپیک جوانان در کشور آرژانتین صاحب مدال شدند و رشته کشتی در این مسابقات عملکرد بسیار خوبی با کسب ۲ مدال طلا و ۲ مدال نقره داشت.

تیم کشتی فرنگی جوانان کشورمان نیز در رقابت‌های جهانی در کشور اسلواکی برای دومین سال پیاپی عنوان قهرمانی را از آن خود کردند.

تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی نونهالان، نوجوانان و جوانان ایران هم در رقابت‌های آسیایی همگی صاحب عنوان قهرمانی شدند و تیم کشتی پهلوانی اعزامی به رقابت‌های بازی‌های جهانی عشایر در کشور قرقیزستان نیز بعنوان بهترین رشته شرکت کننده، صاحب ۳ مدال طلا و عنوان قهرمانی شد.

ضمن آنکه امسال برای اولین بار رقابت‌های کشتی آزاد و فرنگی نونهالان قهرمانی آسیا هم به میزبانی ایران برگزار شد که تیم‌های ایران با کسب ۱۲ مدال طلا، یک نقره و ۷ برنز عنوان قهرمانی را از آن خود کردند.

همچنین برای اولین بار رقابت‌های بین المللی کشتی کلاسیک بانوان در کشور لبنان برگزار و رقابت‌های لیگ فصلی این رشته نیز در ۴ نوبت برگزار شد.

برگزاری اردوهای تیم‌های ملی طبق تقویم فنی در تمامی رده‌های سنی در رشته‌های مختلف از جمله کشتی آزاد، فرنگی، پهلوانی، ساحلی، کلاسیک بانوان و همچنین کلاس‌ها و کارگاه‌های متعدد داوری و مربیگری هم در دستور کار فدراسیون کشتی قرار داشت.