مدیرعامل موسسه رستا با اشاره به اینکه آمارها حکایت از تخلیه روزانه سه روستا در کشور دارد گفت: آمارهای دیگر حاکی از این است که این اعداد درسال ۹۸ بیشتر می‌شود.

به گزارش بسیج پرس به نقل از تسنیم، فرهاد قادریان معاون اشتغال و معیشت قرارگاه پیشرفت و آبادانی و  مدیرعامل موسسه رستا در نشست خبری طرح ملی رستا (رونق، سامان و تعالی اشتغال روستایی) با اشاره به اینکه آمارها حکایت از تخلیه روزانه سه روستا در کشور دارد گفت: آمارهای دیگر حاکی از این است که این اعداد درسال ۹۸ بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه شاید تاکنونی طرح‌های مشاهبی مانند رستا در کشور انجام شده باشد گفت: هدف ما در این طرح عمران و آبادانی و توسعه همه رسته‌های شناسایی شده در روستاهاست.جوانان مقیم در روستاها توانایی‌هایی دارند که نیازمند تقویت شدن برای ایجاد یک فعالیت اقتصادی است که در این طرح با شناسایی ظرفیت‌های موجود در روستاها و آموزش به جوانان مستعد در رسته‌های مختلف اشتغال‌های روستایی را فعال کردیم.

مدیرعامل موسسه رستا با تأکید براینکه با اقتضای هر منطقه مطالعات جدی با مشارکت خود روستاییان صورت گرفت، اظهار داشت: مزیت‌های روستا را شناسایی و نقاط مداخله را تشخیص دادیم و با عاملیت مردم روستا در طراحی، مطالعه، شناسایی و پیاده سازی کسب و کارهای مختلف اقدام کردیم.

قادریان با بیان اینکه در راستای این طرح بسیاری از محصولات تولید شده به صادرات رسید، گفت: خود را موظف به آبادانی روستا تا انتها نمی‌دانیم بلکه مقید هستیم که باید مزیت‌های روستا شناسایی و مهارت‌های لازم روستاییان آموزش داده شود چرا که یکی از مشکلات اقتصادی و معیشتی روستاییان این است که آنها باید راهبری و هدایت شوند تا بتوانند از رست‌های بالفعل موجود در روستا فعالیت‌های اقتصادی سرمایه‌ای را ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه محصولات تولید شده در راستای طرح رستا شناسنامه دار هستند، گفت: یعنی روی هر محصول ویژگی‌های روستا، نام روستا، اسم روستایی و ویژگی محصول تولید شده درج شده است و محصولی که به بازار عرضه می‌شود دارای اصالت مشخص است.

مدیرعامل موسسه رستا گفت: ما به هیچ عنوان رونق اشتغال روستایی را با توزیع منابع شروع نکردیم وتاکنون یک ریال هم تسهیلات پرداخت نکردیم چرا که معتقدیم بسیاری از مشکلات از نداشتن منابع و وام نیست. در اجرای این طرح هرچه پیشرفتیم به این پی بردیم که مشکلات اشتغال ناشی از منابع نیست بسیاری از مجوزها برای روستاییان در طرح‌های قبلی اشتغالی صادر شده است که مشکلات اشتغال روستا را حل نکرده در ۸۰ درصد رسته‌ها اقتصاد روستا از اساس مستقل و بی‌ارتباط با اقتصاد شهر نیست. بنابراین ارزش زنجیره محصولات روستایی در صورتی ایجاد می‌شود که با برنامه ریزی شناسایی مزیت شناسی و آموزش فعالیت‌های اقتصادی شکل می‌گیرد.

قادریان با بیان اینکه ۷۵ درصد رسته‌ها مشکل مهارتی دارند گفت: به محض اینکه مزیت‌های روستاها را شناسایی کردیم و آنها آموزش‌های لازم را فرا گرفتند موفق به ارتباط با شبکه‌هایی شدند که محصولات خود را توزیع کردند و توانستند منابع خود را تأمین کند از سوی دیگر در نیمه دوم سال ۹۶ راهبردهای روستایی را شناسایی کردیم و با کمک خود روستاییان توانستیم سرمایه‌های سرگردان را تجمیع و یک فعالیت را شکل دهیم.

وی گفت: تعداد زیادی از رسته ها نیازمند وام نیستن دتنها کافی است بهره مند شوند و تبدیل به فعالیت اقتصادی سرمایه ای شوند. مشکلات روستاها در بیرون از روستا حل نمی شود. و هیچ خدماتی برای روستا به صورت ماندگار در روستا شکل نمی گیرد. چرا که کار نیک برای روستایان است بنابراین مردم روستا باید در کنار یکدیگر کمک کنند تا بتوانند مسیر را هموار کنند.

مدیرعامل موسسه رستا تصریح کرد: در راستای طرح رستا ۱۱۰ دهستان و ۴۰۰ روستا این طرح را به صورت پایلوت اجرا کردند و در ۴ محور فرهنگی سلامت و بهداشت تعلیم و تربیت و زیرساخت عمران طرح رستاک دنبال شد.

قادریان با بیان اینکه اجرای این طرح پایان نیافته است گفت: در نیمه دوم سال ۹۶ طراحی و شناسایی راهبران اشتغال روستا را به کار گرفتیم و از ابتدای ۹۷ مقرر شد این طرح در بازه زمانی سه ساله اجرایی شود. دو هزار و ۱۰۰ اقدام توانمندساز را در ۴۰۰ روستای مورد مطالعه انجام دادیم و ۷۰۰ شبکه شکل گرفت. این شبکه‌ها از مردم روستا بودند که البته الزاما یک شرکت تعاونی رسمی نبودند بلکه تعدادی از مردم روستا در یک رسته فعالیت همسو داشتند و در آینده می‌توانند به صورت رسمی نیز تبدیل به یک شرکت تعاونی هم شوند.

وی گفت: ۱۱۶۰ شغل سرشماری شده در این ۴۰۰ روستا ایجاد شده است که در سامانه رسا امکان رصد و پالایش آنلایان برای آنها وجود دارد در این سامانه جزئیات یاجاد یک شغل قرار دارد که به آسانی مورد پایش قرار می‌گیرد. در راستای طرح رستا ۳ هزار و ۲۸۰ نفر سطح درآمدشان ۳۰۰تا۴۰۰ هزار تمان در ماه و سه میلیون در سال افزایش یافت.

مدیرعامل موسسه رستا در بیان چشم انداز سال ۹۸ گفت: هدف و برنامه ریزی برای فعالیت در هزار روستای کشور و تثبیت ۱۰ هزار شغل روستایی را در برنامه داریم.