دبیر شورای عالی فضای مجازی از تشکیل مراکزی مخصوص کسب و کارهای فضای مجازی در همه استان‌های کشور برای حل مشکلات بیمه تامین اجتماعی خبر داد.

به گزارش بسیج پرس، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در مراسم انتخاب وب سری و فیلم کوتاه جشنواره کودکآنلاین، این جشنواره را پرداختن به یکی از نقاط خالی در کشور دانست و گفت: با توسعه فضای مجازی و شکل گرفتن تحول و اقتصاد دیجیتال و کسب و کارهای نوپا لازم است بسیاری از ساختارها، مقررات و قوانین مورد تجدیدنظر قرار بگیرند که متاسفانه متناسب با سرعت تحولات در کشور، با تصمیم گیری و در حقیقت کمک به توسعه این فضا در کشور مواجه نیستیم.

وی افزود: در  فضای مجازی، کودکان و خردسالان که جمعیت بزرگ ۱۳ میلیونی را تشکیل می دهند با حجم بزرگی از تصور و نگاه کارتونی به دنیا، زندگی را شروع می کنند و به تدریح از پلتفرم ها آموزش می گیرند و در شبکه های اجتماعی زندگی می کنند و با سیمیلاتورهای فضای مجازی وارد بازار کار می شوند.
فیروزآبادی این زنجیره را بسیار پیچیده دانست و اظهار کرد: این زنجیره پیچیده توسط کمپانی های بسیار بزرک و قدرتمندی در دنیا در حال مدیریت کردن و بدست آوردن بازار است چراکه در این حوزه بازارها فاقد مرز هستند و  بدون اجازه دولت ها می توان آنها را فتح کرد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با طرح این سوال که چه باید کرد، ادامه داد: از یک سو با بازار جهانی مواجهیم که در حال تولید بازی، سرگرمی، آموزش و فیلم و انواع خدمات است و از سوی دیگر اگر فقط مصرف کننده باشیم به تدریج توانایی و قدرت اقتصادی، قدرت نقش داشتن در جهان که همان داشتن زندگی خوب و راحت است را از دست می دهیم.
وی با اشاره به اینکه قطعا باید اقداماتی مثل امشب(جشنواره کودکآنلاین) صورت بگیرد، افزود: در این حوزه البته نواقص زیادی داریم و کیفیت کارهای خارجی بسیار بهتر است چراکه زودتر از ما شروع کردند و به تکنولوژی نزدیک تر بودند و تکنولوژی از خاستگاه آنها برای تامین نیازشان برآمده اما وقتی تکنولوژی وارد سرزمین ما می شود باید بومی شود و البته با باید ها و نبایدها مواجه می شویم.
فیروزآبادی با بیان اینکه برای بومی شدن باید متخصصانی در حوزه های مختلف جامعه شناسی، انسان شناسی، فرهنگ و روانشناسی و مسایل مختلف را داشته باشیم که با بخش خصوصی ما ترکیب شوند، اظهار کرد: متاسفانه بخش خصوصی در کشور بسیار نحیف است و با کمپانی های بزرگ هالیوودی قابل قیاس نیستند و رقابت با آنها بسیار کار سختی است اما خوشبختانه عامل تعیین کننده به مغزافزار و قدرت خلاقیت یک ملت وابسته است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه امیدواریم این جریانی که در کشور ما شروع شده، جریان قدرتمندی شود، تصریح کرد: خوشبختانه در تهیه اپلیکیشن ها و شکل گرفتن پلتفرم ها و شکل گرفتن کسب و کارهای دیجیتال در منطقه سرآمد هستیم و امیدواریم دولت و حکومت موانع را کمتر و فضا را سالم تر و مناسب تر کند.
وی با بیان اینکه سعی می کنیم تا در شورای عالی فضای مجازی فضا را فراهم کنیم، گفت: اخیرا برای حل مشکلات بیمه تامین اجتماعی قرار شد در همه استان ها مرکزی مخصوص کسب و کارهای فضای مجازی ایجاد شود که با تعریف حدود ۳۱ شغل از مشاغل فضای مجازی، آنها از معافیت بیمه پیمان برخوردار شدند.
وی افزود: همچنین کارگروهی تشکیل شد تا با کلیه ذینفعان این حوزه شامل اتحادیه ها، صنوف، وزارتخانه های مربوطه و مرکز ملی فضای مجازی مشکلاتی که در حوزه بیمه تامین اجتماعی وجود دارد را برطرف کنند.

 

منبع:فارس