استاد حوزه علمیه و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس: مردم با اقدامی جهادی مفاد بیانیه دوم انقلاب را اجرایی کنند، در غیر اینصورت از مسئولان کنونی تنها نصب بنر و سخنرانی از تریبون ها انتظار می رود نه اجرای آن!

میکائیل جمال پور، استاد حوزه علمیه و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس و در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اظهار داشت: در عرف روابط بین الملل و دیپلماتیک جهانی، انقلابی که بتواند چهل سال دوام بیاورد و در برابر تهدیدات و بحران های داخلی و خارجی مقاومت کند تبدیل به یک انقلاب جهانی می شود. انقلاب اسلامی در گام اول این چهل سال حیات خود را با موفقیت و با افتخار سپری کرد و توانست دربرابرهمه بحران آفرینی های مخالفان منطقه ای و جهانی با اقتدار مثال زدنی مقاومت کند و امروز وارد دهه پنجم از حیات خودش بشود.
وی در رابطه با تفاوت بیانیه های اول و دوم انقلاب اسلامی ابراز داشت: تفاوت گام اول و دوم در این است که مقام معظم رهبری با صدور این بیانیه با نگاه عالمانه و بسیار منصفانه همگان به خصوص اصحاب انقلاب را برای مطالعه کارنامه انقلاب، در چهل سال گذشته دعوت به بازمطالعه چهاردهه گذشته یا همان گام اول انتخاب کردند و صراحتا تاکید ایشان بر روی مسائل و مواردی است که به عنوان نقاط قوت و ضعف انقلاب محسوب میشود. به همین جهت ما می توانیم گذشته تلخ و شیرین انقلاب و کشور را در چهل سال گذشته به عنوان تجربه ارزشمند برای گام دوم تلقی کنیم و به نظر من یکی از خواسته های رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم، مطالعه و دقت درحوادث مهم گذشته است که می تواند سرمایه بسیارارزشمندی باشد.
استاد حوزه علمیه بهترین دستاورد انقلاب بر اساس بیانیه گام دوم را دو مسئله افتخار و امید دانست و تصریح کرد: بهترین دستاورد براساس بیانیه دوم، افتخار به گذشته و امید به آینده است که در جای جای بیانیه کاملا محسوس است. یعنی همه آن هایی که در کشور ما به عنوان مدافع انقلاب هستند و همه آحاد مردم، برای حفظ و بقای این انقلاب هیچگونه مضایقه ای نداشتند. به دعوت رهبر معظم انقلاب، ما این نکته اساسی را متوجه می شویم که گذشته ما، گذشته ای قابل افتخار و قابل دفاع است و انقلاب اسلامی راه عزتمندانه خودش را پیگیری می کند، منتهی نکته ای که مقام معظم رهبری اشاره کردند این است که باید با امید وارد گام دوم شویم. امیدی که می تواند افتخارات گذشته را کامل و یک نوع سرمایه بسیار ارزشمندی بشود برای پیمودن گام های بعدی.
هیئت علمی دانشگاه پیام نور مخاطبین این بیانیه را عموم ملت شریف ایران به ویژه جوانان دانست و اذعان داشت: همه مردم و همه مسئولان در رأس آن ها جوانان مخاطبان اصلی این بیانیه هستند. یکی از کلید واژه های ادبیات مقام معظم رهبری اصطلاح انقلابی گری است. ایشان از همه طیف ها، سازمان ها و ادارات اعم از مجلس، دانشگاه، حوزه های علمیه… که باید انقلابی باشند و انقلابی و جهادی فعالیت کنند. مهم ترین نکته در این بیانیه تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص جوانان و تاکیدات ایشان بر توانمندی این قشر است. ایشان بر این باورند که جوانان ما می توانند با حفظ و تقویت روحیه انقلابی شان، آینده انقلاب را مطابق با اهداف آرمان های انقلاب اسلامی رقم بزنند. لذا مقام معظم رهبری بر روی این نکته تاکیدات خاص دارند و همین طور بر روی پیشرفت های علمی جوانان که می توانند در این زمینه نقش بی مانندی را ایفا کنند.
جمال پور در پایان خاطرنشان کرد: به نظر بنده، اگر مردم بخواهند مفاد موجود در بیانیه گام دوم انقلاب، صرفا وجه شعار نیابد و تنها در قالب همایش ها و نشست ها از آن بحث شود و در عرصه عمل و اجرا نیز پیاده سازی گردد، باید در کمتر از یک سال آینده که انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می شود، روح مطالب گفته شده از سوی مقام معظم رهبری در این بیانیه، به برنامه های اصلی و دغدغه های مهم نمایندگان مجلس مبدل گردد، در غیر اینصورت اگر در اختیار مسئولین باشد، صرفا به نصب بنر و سخنرانی از تریبون ها منتهی خواهد شد! لذا مردم بایستی در یک اقدام جهادی این بیانیه و مفاد آن را از دست مسئولین نجات داده و اجازه ندهند که بیانیه گام دوم انقلاب مبدل به یک کالای تبلیغاتی برای مسئولین گردد.

  • نویسنده : سادات 308032