مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تهران شمال در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس: بیانیه گام دوم، بار انقلاب را بر دوش جوانان گذاشته و این یعنی مدیران جوان وارد عرصه شوند.

احسان جباریان، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تهران شمال در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس در خصوص نقش دانشجویان در اجرای بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت :
با مطالعه ای که ما انجام دادیم و جلساتی که با اعضای شورای بسیج دانشجویی برگزار کردیم، برنامه ریزی برای اجرای آن در دانشگاه در دو بخش صورت می گیرد. بخشی در سطح مدیریتی دانشگاه است که از طریق مسئولین بسیج دانشجویی باید پیگیری شود و بخشی دیگر در حوزه خود دانشجویان است. قصد ما ورود به بحث سبک زندگی و ارتقا روند علمی دانشگاه آزاد است با توجه به این مهم که مقام معظم رهبری، نقش جوانان را در این بیانیه بسیار پررنگ دانستند و بار انقلاب را تحویل نسل جدید داده اند، باید برنامه ریزی هایی انجام شود.
وی در خصوص ارتقا سطح علمی دانشگاه با توجه به این بیانیه ابراز داشت: ما در نظر داریم هسته های فناور و شرکت های دانش بنیان بسیجی را راه اندازی کنیم. دانشگاه نیز برخی از تغییر و تحول را با توجه به فرامین مقام معظم رهبری درباره دانشگاه ها آغاز نموده است. البته راه بسیاری مانده و هنوز به حد مورد انتظار نرسیده ایم اما بالاخره کارهایی شروع شده است و شرکت هایی را ایجاد کرده اند و زمینه فعالیت در مرکز رشد دانشگاه ایجاده شده است و با استفاده از این امکانات و پتانسیل، دانشگاه آزاد تهران شمال به خصوص در حوزه آزمایشگاهی می تواند بسیاری از برنامه ها را اجرایی کند. از طرفی دیگر، دانشگاه قصد دارد در حوزه پدافند غیرعامل فعالیت خود را آغاز کند. پدافند غیرعامل هم در حوزه فرهنگی و هم علمی می تواند ورود داشته باشد و بحث بسیار جامعی است.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تهران شمال در خصوص نقش و جایگاه اساتید دانشگاهی در تحقق هرچه بهتر بیانیه گام دوم انقلاب اذعان داشت: در بحث اساتید و همراهی آنان با بیانیه گام دوم، جلسات و بحث های متعددی با معاونت دانشگاه و رییس واحد دانشگاه داشتیم و معتقدیم تغییر و تحولی می بایست در حوزه اساتید گروه معارف دانشگاه صورت بگیرد و بخش ویژه ای درباره بیانیه در این گروه اساتید شکل بگیرد و دروسی مانند اخلاق، تمدن اسلامی، تاریخ و فرهنگ و…بیانیه را وارد کنند. همچنین خود مدیران گروه های دیگر باید به این نتیجه برسند که گام دوم فقط مختص اساتید معارف نیست و در حوزه های خودشان نیز باید گام دوم را تفسیر و شروع به کار کنند. اگر در بخش اساتید معارف این بخش شکل بگیرد و منتقل شود به دانشجویان و آنان بتوانند جایگاه خود را در انقلاب درک کنند بسیار مهم است.
وی با تاکید بر سطوح بالای علمی دانشجویان در راستای تحقق هرچه بهتر این بیانیه تصریح کرد: باید سطح علمی دانشجویان بسیجی بالا باشد و الحمدالله در دانشگاه ما این سطح خوب و مناسب است و سعی داریم بهتر هم شود. در انتخاب مسئولین پایگاه ها و اعضای شورا یکی از مولفه هایمان میزان کیفی درسی آنان است و چندین نفر از مسئولین پایگاه شاگرد اول دانشگاه محسوب می شوند. لذا ما با دقت و جدیت پیگیر هستیم پروژه های علمی را انجام دهیم تا بتوانیم حداقل انتظارات مقام معظم رهبری را بر طرف کنیم.
جباریان با تاکید بر مسئله سبک زندگی و تحقق آن در زندگی دانشگاهی ابراز داشت: موضوع دیگر که در بیانیه گام دوم برای اجرایی کردن در دانشگاه حائز اهمیت است، مبحث سبک زندگی است. به طورمعمول سبک زندگی را صرفا با حضور در دانشگاه ها، خیلی
نمی توان گسترش داد و این موضوع مستلزم حضور در کنار یکدیگر است. مانند اردوی راهیان نور، اردوهای تشکیلاتی و اردوهای جهادی و…. لذا در این اردوها ما تا آن جایی که می توانیم سعی داریم زندگی هایمان را با سبک زندگی اسلامی را مانند ساعات خواب درس، تغذیه خوب، اخلاق و… مطابق کنیم. در راهیان نور سعی داریم سبک زندگی مان را شبیه شهدا کنیم.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تهران شمال با مهم ارزیابی کردن مسئله انتقال دیدگاه های اسلامی به دانشجویان افزود: چنانچه هر ارگان انقلابی که در دانشگاه ها فعالیت می کند، به طور صحیح دید اسلامی را انتقال بدهد دانشجویان غیرمذهبی هم همراه می شوند. به طور مثال دانشجویانی در دانشگاه ما هستند که بعضا در خارج کشور زندگی کرده اند و بعد از حضور در اردوهای راهیان نور متمایل بودند که باز در اردوها شرکت کنند،کارهای تشکیلاتی را یاد بگیرند و فعالیت داشته باشند.بنابراین، بسیج در دانشگاه نباید صرفا کار تشکیلاتی خود را انجام دهد و اگر همگام با سایر دانشجویان باشد و خدماتی ارائه دهد، همراهی قشر خاکستری دانشگاه را با خود دارد.
جباریان در پایان خاطر نشان کرد : موضوع حائز اهمیت برای مقام معظم رهبری، یاس زدایی و القای امید است و ما برای این موضوع سعی داریم به روشنگری بپردازیم. با برگزاری کرسی های آزاد اندیشی، پخش مستندات تاریخی و… تا دانشجویان بدانند ما در گذشته در کجا قرار داشتیم و آینده قرار است به کجا برسیم. الحمدالله رهبر معظم انقلاب، دید بسیار روشن و واضحی نسبت به آینده به جامعه انقلابی انتقال دادند و ما نیز پیگیر این مطالبات هستیم. از طرفی، مشکلات همواره وجود دارد و فقط مختص به این برهه زمانی نیست. بخش عمده حل این مشکلات بر عهده ی جوانان است و راهکارهایی که جوانان می دهند بسیار کارگشا تر از روش های عزیزانی است که شاید سال ها تجربه داشته باشند. لذا مسئولین باید به جوانان اعتماد کنند و آنان را جدی بگیرند. علی الخصوص افرادی که ادعای انقلابی گری دارند باید جزء اولین نفراتی باشند که در حوزه های مدیریتی شان از افراد جوان و متخصص استفاده کنند.قطعا جوانان می توانند مسئولیت های بزرگ را عهده دار شوند و افرادی که مدیران ۳۰ سال گذشته هستند می توانند به عنوان مشاور کمک کنند. نشاط جوانی سبب تسریع پیشرفت کشور می شود.

  • نویسنده : فرینا اولیائی