معاون فرهنگی سازمان بسیج دانشجویی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس: بچه هایی که آن روزها پشت نیمکت های دانشگاه بودند به دلیل اقتضای آن زمان به فرماندهان بزرگ و راهبردی دفاع مقدس تبدیل شدند.

امیر وجدانی نیا، معاون فرهنگی سازمان بسیج دانشجویی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس در خصوص اردوهای راهیان نور دانشجویی اظهار داشت: دانشگاه ها، جز اولین نهادهای برگزار کننده اردوهای راهیان نور بوده اند که سابقه آن به اوایل دهه هفتاد بر می گردد. از طرفی، اولین گروه هایی که بعد از جنگ به مناطق رفتند، رزمنده هایی بودند که آن زمان دانشجو شده بودند و در حال حاضر جامعه آموزش کشوری این افتخار را دارد که جز پیشگامان اردوهای راهیان نور بوده و با تکمیل این فرآیند ستادهایی برایش تشکیل شد و هماهنگی بسیار خوبی برای برگزاری این اردوها وجود دارد.
وی در خصوص قرارگاه های هماهنگ کننده اردوهای راهیان نور ابراز داشت: قرارگاه دانشجویی شهید علم الهدی مسئول هماهنگی اردوهای راهیان نور است. نحوه و ماهیت کار اردوهای راهیان نور دانشجویی از نظر محتوا بسیار متفاوت از سایر اردوهاست. برنامه ریزی دقیق، محتواهای بسیار خوب، استفاده از راویان با سابقه، برخورداری از اسکان مناسب، تغذیه های خوب، حمل و نقل آسان و… وجه تمایز ما با دیگران است.
معاون فرهنگی سازمان بسیج دانشجویی درخصوص اهمیت برگزاری اردوهای دانشجویی راهیان نور افزود: در چند سال گذشته به لحاظ مشکلاتی که در تامین منابع اعتباری وجود داشت، ما از لحاظ کمیت با اشکالاتی مواجه بودیم، اما همواره کیفیت خوبی را داشته ایم و چرایی الزام راهیان نور طبیعتا باید پذیرفت دوران هشت ساله دفاع مقدس ما پرافتخارترین برهه تاریخ معاصر ماست. در سیصد سال گذشته در هر جنگی که ایران حضور داشته است ما قسمتی از خاکمان را از دست داده ایم ولی در این هشت سال یک وجب از خاک از دست نرفت. دفاع مقدس عرصه بروز استعدادهایی بود که بسیاری از آنها دانشجو بودند، لذا فرصتی که راهیان نور برای رشد و تعالی رزمندگان و فعالینی که در خودش ایجاد می کند بسیار منحصر به فرد است. بچه هایی که آن روزها پشت نیمکت های دانشگاه بودند به دلیل اقتضای آن زمان به فرماندهان بزرگ و راهبردی دفاع مقدس تبدیل شدند. ما بیش از ۴۰۰ دانشجوی شهید داریم و فرماندهانی مانند محسن وزوایی، محمود شهبازی و حسین علم الهدی و … همگی از دانشجویان زمان خود بودند. بنابراین اردوی راهیان نور فرصتی است برای بازشناسی نسل قبلی دانشجویان که بسیار پرافتخار بودند و این را نمی توان انکار کرد که هیچ نسلی زنده نمی ماند مگر اینکه سرگذشت نسل قبل از خودش را به خوبی مطالعه کرده باشد.
وجدانی نیا در ادامه و در رابطه با مشکلات موجود در برگزاری هرچه بهتر اردوهای راهیان نور دانشجویی تصریح کرد: مشکلات کمَی عمدتا از نوع مسائل مالی است که در این چند ساله بعضا تاثیرات نامناسبی داشته است البته ما در این چند سال هیچگاه شاهد کم شدن استقبال از اردوهای راهیان نور دانشجویی نبوده ایم و هر ساله در برخی از دانشگاه ها چند برابر سهمیه ثبت نامی ثبت نام داشته اند. اما به دلیل محدودیت ها، برای اعزام دانشجویان راهیان نور به مناطق جنگی مشکلاتی داشته ایم.لذا در حال رایزنی با دستگاه های زیربط هستیم تا برای سال های آینده این مشکلات را حل کنیم.
وی در خصوص تعداد دانشجویان اعزامی به راهیان نور در سال گذشته ابراز داشت: در سال گذشته حدودا ۶۲ هزار دانشجوی به اردوهای غرب شمال غرب و جنوب کشور اعزام شده اند که ان شاءالله بتوانیم تعداد بیشتری را اعزام
کنیم.
معاون فرهنگی سازمان بسیج دانشجویی در خصوص برخی اظهار نظرات سخیف در مورد ماهیت این اردوها که «صرفا مشاهده چند تل خاک است» اذعان داشت: این تفکر که اردوهای راهیان نور، صرفا مشاهده چند تل خاک است تفکر بسیار نازلی است. ما باید ببینیم در این سرزمین ها چه اتفاقی افتاده است. کسانی که چنین ادعایی دارند در بهترین شرایط، خیلی با ارزش های دفاع مقدس آشنایی ندارند و در شرایط بد، مغرضانه با ارزش های انقلاب و دفاع مقدس برخورد می کنند به همین علت، این افراد را می توان «روسیاهان تاریخ» نامید.کافی است یکبار به مزار شهدا سری بزنیم و ببینیم این بزرگواران چه پیشینه انقلابی، معنوی و حتی علمی داشتند. بسیاری از شهدا در بهترین دانشگاه های جهان تحصیل می کردند و بهترین فرصت های دنیایی را رها کردند و به سوی جبهه ها شتافتند. بنابراین، برای رسیدن به بهترین دستاورد های این اردوها مراجعه کنید به حال و احوال کسانی که از مناطق برگشته اند. دانشجویان افراد منطقی هستند و دفاع مقدس دارای یک سیر منطقی است. لذا با رفتن به چنین مناطقی و قرار گرفتن در آن شرایط به واقعیت و حقیقت بسیاری از موضوعات خواهند رسید.
وجدانی نیا در پایان خاطرنشان کرد:

عالیشاهی:
: ما هرساله تلاش کردیم بهتر از سال های قبل باشیم و فعالیت هایمان به روز و نو باشد. از سال گذشته، ما در منطقه «هور» و «دشت علی» تجربه یک روز زندگی جبهه ای را آغاز کردیم. امسال در یادمان شهید حسن باقری و منطقه عملیاتی والفجر۱ برنامه شب سکوت را اجرا خواهیم کرد. در شلمچه برنامه حنابندان را داریم. در بیمارستان امام علی(ع) برنامه ای مفصل ویژه خواهران را انشالله برگزار خواهیم کرد. در هویزه به صورت ۲۴ ساعته برنامه های معنوی و فرهنگی اجرا می شود و هرکدام از یادمان ها به تناسب خودشان دارای برنامه های مفصلی هستند. در پایان از عموم دانشجویان دعوت می کنیم با مراجعه به دفاتر بسیج دانشگاه، و ثبت نام در این اردوی فرهنگی- معنوی همراه ما باشند تا بتوانیم خدمت گزاران خوبی باشیم.

  • نویسنده : فرینا اولیائی