دستیار وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با مقامات لبنانی مدعی شد که نفوذ ایران در لبنان نیازمند پاسخ ملی است.

به گزارش بسیج پرس، دیوید ساترفیلد، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک که به بیروت سفر کرده است بعد از دیدار با برخی مقامات لبنانی نسبت به نفوذ ایران در لبنان هشدار داد.

وی پس از دیدار با سعد حریری، نخست وزیر لبنان و جبران باسیل، وزیر خارجه این کشور و همچنین سامی الجمیل، رهبر حزب الکتائب مدعی شد که نفوذ گسترده ایران در لبنان نیازمند “پاسخ ملی” است.

براساس این گزارش، احزاب سیاسی لبنان بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی در ماه ژانویه با هم توافق کردند که دولت جدید را تشکیل دهند.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان اخیراً به لبنان سفر کرده بود و دیدارهای مثبتی با مقامات لبنانی از جمله سعد حریری داشت. ظریف در این سفر با تاکید بر روابط بسیار خوب تهران و بیروت گفت که ایران آمادگی هر نوع همکاری و حمایت از دولت لبنان است. درحال حاضر ایران و لبنان از روابط دوستانه و بسیار خوبی برخوردار هستند و مقامات آمریکایی به دنبال ایجاد اختلاف میان این دو کشور است.

ادعای دخالت ایران در امور دیگر کشورها در حالی مطرح می‌شود که مقامات ایرانی تأکید می‌کنند ایران کشوری است که با عزم جدی و اراده بالا در تلاش است که به ایجاد صلح وثبات در مجموعه منطقه کمک کند، نقش ایران در منطقه سازنده است و اینکه ایران را متهم به دخالت در امور کشورهای دیگر کنند، فرافکنی است. برخی فکر می‌کنند که با مطرح کردن نام دیگر کشورها می‌توانند از زیر بار مسئولیت و مشکلاتی که با آن روبه‌رو هستند کنار بروند.

منبع:ایسنا