معاون راهبردی سازمان بسیج دانشجویی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس: چند درصد از جبهه انقلاب این بیانیه را یک بار کامل خوانده اند تا بتوان از آن گفتمان سازی کرد؟آن هم در شرایطی که جبهه های سیاسی مختلف به شدت در حال تجهیز قوای سخت و نرم خود هستند.

حجت الاسلام امیر ابوالفضل حکمت، معاون راهبردی سازمان بسیج دانشجویی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت : بازه زمانی که چنین بیانیه جامع و کاملی منتشر شد بسیار حائز اهمیت است. مقام معظم رهبری از سال های قبل حتی پیش از انقلاب تا به الان مطالبی را بیان کرده اند اما اکنون در یک سند و بیانیه به تعبیر خود ایشان راهبردی جمع شده است.
وی در خصوص اهمیت این بیانیه ابراز داشت : ما در چهل سالگی انقلاب قرار داریم که به بیان رهبری سال بلوغ و نشاط است و در گلوگاه و پیچ تاریخی انقلاب اسلامی برای گذر از زمانی که اگر عبور بشود، عبوری تثبیتی برای مادام العمر انقلاب است، قرار داریم. از طرفی، هنگامی این بیانیه صادر می شود که جنگ احزاب است. احزاب مخالف اعم از کشورها، دیدگاه ها و هم چنین اعم از عرصه ها و جنگ های متفاوت دیگر. لذا ما یک جنگ نظامی داریم که از اوایل انقلاب ایجاد و در حال پیشبرد است. یک جنگ فرهنگی داریم که مقام معظم رهبری آن را به شبیخون تعبیر کرده اند. یک جنگ سیاسی داریم که همین جنگ بین احزاب و جنگ های دیپلماسی خارجی و داخلی است و در حال حاضر با آن مواجه هستیم و جنگ دیگر، جنگ اقتصادی است.
معاون راهبردی سازمان بسیج دانشجویی جنگ دوران کنونی را از نوع اقتصادی دانسته و اذعان داشت: در حال حاضر نگاه عمده جبهه انقلابیون این است که ما با جنگ اقتصادی دست و پنجه نرم می کنیم. به خصوص در این ده سال اخیر که عمده پیام های رهبر فرزانه انقلاب همین سمت و سو را دارد. این موضوع اولویت دارد اما اینگونه نیست که ما فقط در این زمینه در جنگ با دشمن هستیم.امروزه در آغاز دهه پنجم انقلاب، جنگ احزاب در برابر تمام جبهه کفر و نفاق برقرار است. درواقع، تمامی کشور های مخالف جمهوری اسلامی به همراه تمامی تفکراتی که با انقلاب دشمنی دارند، برای ادامه جنگ ها بر علیه ایران همراه و متحد هستند. اینجاست که زمانه انتشار بیانیه را حساس می کند.
وی مخاطب این بیانیه را جوانان دانست و با تاکید بر مسئله آتش به اختیار ابراز داشت: مخاطب بیانیه جوانان هستند و این عبور از تمامی ساختار های نظامی، دولتی و…و رهبری جوانان را مسئول می داند در این بیانیه برای ادامه انقلاب و از قبل هم فرمان آتش به اختیار داده اند. چشم امید داشتن به جوانان در این بیانیه را می توان به نگاه امام (ره) در ابتدای جنگ منطبق دانست. وقتی رژیم بعث به ایران حمله می کند و به منطقه ای می رسد که الان یادمان دب حردان قرار دارد، وقتی به امام (ره) اعلام می کنند رژیم بعث به نزدیکی های اهواز رسیده و اهواز در حال سقوط است، امام یک جمله ای را بیان می کنند می فرمایند : «مگر جوانان اهواز مرده اند؟». این جمله یک پیام تاریخی است و با همین پیام دب حردان می شود نقطه نهایی پیشروی دشمن و از همان جا برمی گردد. این نگاه به جوانان فقط مختص به انقلاب نیست. در جاهایی امیرالمومنین (ع) نیز فقط به جوانان تاکید می کنند. بخش دیگر این بیانیه در منظومه فکری رهبری است. بیانیه یعنی پیام عملی و برای تحقق است نه فقط قرائت. کما اینکه به شهید پیچک فرمودند چرا برای دیدار و زیارت حضرت امام نیامدی؟ایشان در پاسخ گفتند : امام برای اطاعت است نه زیارت.
حجت الاسلام
حکمت، مواضع دشمنان انقلاب علیه بیانیه گام دوم انقلاب را تخریب ارزش های انقلابی دانست و اذعان داشت: دشمنان انقلاب، به زعم خود این بیانیه را مسئله ای تکراری که حرف جدیدی برای گفتن ندارد، می داند و حال آنکه اصلی ترین نیت آنها نیز بحث همیشگی تخریب ارزش های انقلاب است. در حالی که باید به اینان بگوییم که این پیام جمع تمامی راهکارهای ۴۰ ساله است برای ادامه چله دوم. همه پیام ها در یک بیانیه جمع می شوند و یک سیر و خط جدید را ارائه می کند و تا به تحقق برسد.
وی با مهم ارزیابی کردن جایگاه بسیج دانشجویی در تحقق گام دوم انقلاب، تصریح کرد: بسیج دانشجویی به عنوان بدنه فعال جبهه انقلاب نقش پیش رونده و پیش برنده دارد در زمینه بیانیه. پیش رونده از این حیث که خود کجای این نقش قرار دارد و وظیفه اش در بحث گام دوم چیست؟ برای این موضوع ما سلسله نشست هایی را آغاز کردیم که عملیاتی است و انشاالله خروجی های مناسبی خواهد داشت. در این راستا، بدنه جوان انقلابی باید خود را برای پذیرش مسئولیت ها در آینده آماده کند، بنابراین اولین وظیفه ما کادر سازی برای انقلاب اسلامی است تا جوانانی تربیت شوند که بار مسئولیت تحقق گام دوم را عهده دار شوند.

حکمت در پایان خاطر نشان کرد: ما برای شیوه مواجهه با بیانیه گام دوم پنج مرحله را ترسیم کرده ایم. اول : احصاء نظام مسائلی انقلاب اسلامی؛ دوم : نظام حل المسائلی؛ سوم : گفتمان سازی و غلبه گفتمانی؛ چهارم : مطالبه گری و پنجم : اقدام و عمل مستقیم. پیام بیانیه آنقدر غنی است که باید لایه های مختلف آن در قدم اول چندین بار احصاء شود. در مرحله بعد برای این لایه ها نظام حل المسائلی باید در نظر بگیریم. این دو مرحله وظیفه و مسئولیت دکترین و کار تحقیقاتی است. البته در این رابطه بعضا نقص هایی وجود دارد که بسیار اساسی است. چند درصد از جبهه انقلاب این بیانیه را یک بار کامل خوانده اند تا بتوان از آن گفتمان سازی کرد؟آن هم در شرایطی که جبهه های سیاسی مختلف به شدت در حال تجهیز قوای سخت و نرم خود هستند. به طور مثال در پیام مقاومت که یک شخصی از بیروت می گوید با دیدن این عکس لبخند زدم، یک مسئول ایرانی با دادن یک استعفای سوری این دیدار را می خواهد تحت الشعاع خبر قرار دهد و این یعنی می خواهند غلبه گفتمانی پیش نیاید. بنابراین، وظیفه ما گفتمان سازی درباره این بیانیه در فضای عمومی مردم و جامعه است. ما حتی فضای بین المللی را برای آن متصور هستیم. مانند نامه حضرت آقا به جوانان اروپا و آمریکا. از جمله اقدامات برای گفتمان سازی پویش لبیک یا امام است که با برگزاری نشست ها، تریبون آزاد و حتی از طریق رسانه های هنری و… می توان به این مهم دست یافت. بعد از گفتمان سازی وارد مرحله مطالبه گری می شویم. شما در این بیانیه بخش هایی را اختصاصا برای دولت می بینید. به طور مثال حراست از استقلال و آزادی ایران اسلامی با همه وجود مسئول ویژه اش دولت است. در قسمتی که مخاطب یک نهاد خاصی است، جوانان باید تا تحقق آن امر، مطالبه گری را انجام دهند. مرحله آخر اقدام و عمل است. یعنی همان تعبیر آتش به اختیار. جوان مطالبه گری می کند اگر مسئولین اقدام نکردند خود به آن عمل می کند. البته این به معنای دست کشیدن از مطالبه گری نیست. درواقع، همواره مطالبه گری ادامه دارد و اگر آن مسئول ناکارآمد باشد تا عزلش هم پیش می روند و خود با روحیه جهادی در کنارش اقدام می کنند.

  • نویسنده : فرینا اولیایی