بسیج و تشکل های دانشجویی دو سر کمان تدبیر بیانیه انقلاب

دبیر سابق انجمن تحکیم وحدت در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس:
وجه تمایز گام دوم بیانیه انقلاب با بیانیه بیست سالگی این است که گام دوم بسیار مفصل تر از قبلی است و بخش قابل توجهی از دستاورد های انقلاب اسلامی در بیست سال دوم آن رقم خورده است.
اسماعیل کوهی مقدم، دبیر سابق انجمن تحکیم وحدت در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت : یکی از موضوعاتی که بسیاری از رسانه های معاند به آن پرداختند، این بود که بیانیه گام دوم انقلاب حرف جدیدی ندارد و این را نقطه ی ضعف دانستند اما به نظر بنده اگر بعد از ۳۰ سال زعامت مقام معظم رهبری حرف جدیدی را بیان می کرد باید به آن شک می کردیم. اگر مطالب جدیدی مطرح می شد به این معنا بود که ما بعد از ۳۰ سال به موضوعاتی رسیده ایم که تا به حال به آن فکر نکرده و اشاره ای نشده بود و نظام فکری مان اشتباه بوده و بعد این همه مدت به مسائل نوینی رسیده ایم. در طول این سالها نظام فکری رهبری و انقلاب ثابت بوده و پایه های محکمی داشته است.
وی در ادامه و در خصوص ماهیت بیانیه گام دوم انقلاب ابراز داشت: این بیانیه چکیده و عصاره تفکر انقلاب در رابطه با کارنامه، ظرفیت ها و دستاورد های انقلاب است و نیز اهدافی که باید به سمت آن حرکت کند. لذا می توان این بیاینه را مانیفست انقلاب دانست و رهبر معظم انقلاب نیز در این بیانیه اشاره می کنند که با دید تمدنی دست به نگارش زده اند و دیگر مسائل جزئی مطرح نیست بلکه یک دیدگاه کلی و کلان به ما نشان می دهند. از طرفی، فعالان انقلابی نیز می بایست با توجه به نوع نگاه مقام معظم رهبری به مسائل، در گام دوم دید خود را تنظیم کرده و برای اقدامات مدنظر ایشان برنامه ریزی های لازم را صورت دهند.
دبیر سابق انجمن تحکیم وحدت در رابطه با تمایز بیانیه گام دوم انقلاب با بیانیه بیست سالگی آن تصریح داشت: وجه تمایز گام دوم با بیانیه بیست سالگی این است که گام دوم بسیار مفصل تر از قبلی است و بخش قابل توجهی از دستاورد های انقلاب اسلامی در بیست سال دوم آن رقم خورده است.
کوهی مقدم در خصوص اقدامات بدنه فعال دانشجویی در باب بیانیه دوم ابراز داشت : فعالین دانشجویی در چند حوزه مطرح شده در بیانیه مستقیما دخیل هستند و در چند مورد نیز مقام معظم رهبری به صورت خاص از جوانان کمک خواستند. نکته مهم این بیانیه، تاکید آن بر وجه مردم سالاری نظام است. دستاوردهایی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کرده اند، اکثرا دستاوردهایی هستند که به سبب حرکت های مردمی به دست آمده است. به طور مثال رشد اخلاق و معنویت توسط خودمردم رقم خورده است. مانند راهپیمایی اربعین، هیئات و تعظیم شعائر اسلامی، اعتکاف و…در ضمن هنگامی که مقام معظم رهبری از جوانان استمداد می کنند یعنی اینکه بخشی از مردم و از بدنه پویای جامعه را دعوت به همکاری می کنند. بنابراین، دانشجویان می توانند از فضای دانشگاه ها و با استفاده از تریبون موجود امید را تزریق کنند، چرا که آنان همواره با نگاهی پر از شوق و امید به جامعه می نگرند. با رغبت بیشتری درس می خوانند و علاقه بیشتری برای مشارکت در امور خواهند داشت و از طرفی مهمترین تهاجم دشمن را خنثی می کنند. همچنین وظیفه دیگر بدنه دانشجویی پمپاژ روحیه علمی است و این روحیه باید براساس تلاش برای اصلاح اشکالات کشور با رویکرد علمی باشد.
دبیر سابق انجمن تحکیم وحدت در خصوص نقش تشکل های دانشجویی درباره بیانیه افزود: تشکل های دانشجویی به عنوان قوه گفتمان ساز و مطالبه گر در جامعه چند مسئله را باید در جامعه پیگیری کنند. از جمله بحث لزوم اجرای عدالت، لزوم توجه به مردم همان طور که رهبری سومین دستاورد انقلاب را مشارکت مردمی می داند. موضوع دیگر ضعف جمهوری اسلامی در بحث رسانه هاست. مقام معظم رهبری نیز در بهمن ماه سال گذشته به بحث ضعف در تبلیغات اشاره کردند. بنابراین پر کردن این خلا رسانه ای و آگاهی بخشی به جامعه وظیفه جنبش دانشجویی است.
کوهی مقدم در پایان خاطر نشان کرد: جوانان علاوه بر سطوح اجرایی باید به سطوح تصمیم گیری هم برسند. منظور این نیست که یک جوان بدون تجربه سریعا تصمیم گیر مسائل کشور باشد، باید این جوان ابتدا تجربه کسب کند و سپس در جایگاه تصمیم گیری قرار بگیرند.در حال حاضر وقتی یک دانشجو در تشکل دانشجویی حضور دارد،کار را یاد می گیرد و به جایگاه علمی می رسد و در جامعه حرفی برای گفتن دارد و می تواند تصمیم ساز باشد، اما واقعیت این است که در حال حاضر جایی برای او در ارگان ها نیست. همچنین منظور ما جوان، یک فرد بیست ساله نیست. بلکه جوان زیر ۴۰ سال که به یک قوامی رسیده و حالا می تواند در سطوح مختلف اقداماتی انجام دهد و تصمیم هایی به صلاح کشور بگیرد.

  • نویسنده : فرینا اولیایی