رئیس جمهور گفت: کمتر فناوری وجود دارد که کشوری به ساخت برسد و صد در صد ایده و قطعه برای آن کشور و یا یک کشور باشد.

به گزارش بسیج پرس، حجت الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهوری صبح امروز شنبه در جمع  فعالان  شرکت‌های دانش بنیان در پارک علم و فناوری، گفت: فناوری یکی از میوه‌های علوم است و در مسائل اجتماعی، سیاسی که این علم و دانش؛ علم پایه اصلی فناوری است و اگر بخواهیم پیشرفت فناوری ما سرعت بگیرد باید دانش‌های پایه آن مورد توجه قرار گرفته و رشد پیدا کند.

وی ادامه داد: ما در فناوری‌ها مرز نداریم. کمتر فناوری وجود دارد که کشوری به ساخت برسد و صد در صد ایده و قطعه برای آن کشور و یا یک کشور باشد.

روحانی تصریح کرد: ممکن است یک قطعه بسازید، اما به صرفه نباشد. بسیاری از قطعات در صنعت، فناوری کشور‌های دیگر را دارد. ارتباط ما با دنیا باید ارتباطی سهل باشد و یکی از وظایف دولت ایجاد ارتباطات سهل است.

روحانی ادامه داد: اگر ما در زمینه‌های پایه رشد پیدا کنیم می‌توان گفت که ستون‌های اصلی برقرار شده و ساختمان می‌تواند ساخته شود و اگر بناست در علم و دانش پیشرفتی داشته باشیم پایه اصلی آن محیط مناسب و آزادی است. به طور مثال؛ اگر یک استاد، آزادی برای مطرح کردن اندیشه و اظهارات خود نداشته باشد و در مقابل اگر دانشجو آزاد نباشد برای اینکه بتواند صحبت و مشکلات خود را مطرح کند می‌توانیم با صراحت بگوییم که امکان پیشرفت وجود ندارد؛ بلکه پیشرفت از آزادی آغاز می‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه پیشرفت علم، دانش و فناوری از آزادی و محیط مناسب شروع می‌شود، گفت: به نظرم هنوز آن آزادی که در دوران خودمان طی مدت ۴۵ سال گذشته در حوزه علمیه سپری کردیم، در دانشگاه‌های ما وجود ندارد؛ در یک حوزه علمیه یک عالم و استاد می‌تواند بسیار راحت تمام اظهارات علمای بزرگ و نظرات آن‌ها را نقد می‌کند گاهی یک نظریه‌ای که بر آن ادعای اجماع شده است؛ یعنی همه علما و فق‌ها از گذشته همان نظر واحد را مطرح کرده‌اند ودر نهایت یک مدرس در کرسی درس می‌نشیند و در آن کرسی به راحتی تمام آن نظرات را رد کرده و آن نظریه را اشتباه می‌داند، درنهایت هم نظر خود را مطرح می‌کند که در همان جلسه شاگرد از استاد اشتباه می‌گیرد؛ به نظرم این آزادی در دانشگاه‌ها وجود ندارد.

وی افزود: دولت، حکومت و نظام باید زیرساخت‌ها را برای شما مهیا کند در صورتی که ما فکر می‌کنیم که معنی زیرساخت صرفا به معنای ساختمان، وام و پول است، اما این موارد نیست؛ بلکه اولین زیرساخت، آزادی می‌باشد. دولت باید بتواند زیرساخت‌های فیزیکی را آماده کند؛ البته مهم‌تر از زیرساخت فیزیکی، زیرساخت حقوقی می‌باشد.

روحانی با اشاره به اینکه برای به ثبت رساندن یک اختراع مدت زمان طولانی به طول می‌انجامد، بیان کرد: این موضوع نیازمند یک زیرساخت حقوقی می‌باشد که باید دولت و مجلس به وجود بیاورد. ما اگر این زیرساخت‌ها را از هر نظر آماده کردیم، آن زمان در محیط مناسب دانشجوی ما می‌تواند رشد پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه رشد دانشجو، تحقیقات و فناوری مستلزم پیوستگی و وابستگی است، یادآور شد: اگر ارتباط شرکت‌های دانش بنیان با دانشگاه، صنعت و بازار ضعیف باشد در نتیجه نمی‌توان کار‌ها را پیش برد. درواقع شما اگر می‌خواهید نیروی انسانی را از دانشگاه جذب کنید و محصول خود را به بازار عرضه کنید مستلزم ارتباطات است که اگر در این ارتباطات مشکلی داشته باشد، مانع فعالیت و رشد شما محدود می‌شود.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: بالاترین نشاط را آن گروهی دارند که به خلق می‌رسند، برخی از صفات خداوند خالقیت، علم، حلم، جود، ستاربودن، مهلت دهنده بودن خداوند است. خداوند مهلت دهنده خوبی است؛ یک شخصی که خطا می‌کند منتظر دادگاه و مجازات آن هستیم؛ اما خداوند به بنده‌های خود مهلت می‌دهد، کسی که خطا می‌کند می‌تواند در ماه مبارک رمضان توبه کند و مجازات آن را معمولا می‌گذارد بعد از اینکه آن فرد همه تجربه‌ها و فرصت‌های خود را استفاده کرد.

روحانی با بیان اینکه باید همه فرصت‌ها به نسل جوان داده شود، گفت: ممکن است شما در یک فناوری به نتیجه نرسید و مجدد از آغازشروع کنید که این هیچ اشکالی ندارد؛ کما اینکه در دوران دفاع مقدس در بسیاری از کار‌ها به نتیجه نمی‌رسیدیم، اما وقتی که صبر می‌کردیم و فرصت بعدی می‌دادیم شاهد موفقیت در مرحله بعد بودیم.