معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی ارتش گفت: ما توانسته‌ایم به مهندسی معکوس، طراحی و ساخت ادوات و تجهیزات و حرکت اثربخش در جهت خودکفایی دست یابیم.

به گزارش بسیج پرس، امیرعلی جهانشاهی معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی ارتش صبح امروز(چهارشنبه) در نشست صمیمی ارتش با مردم و اصحاب رسانه که در سالن خلیج فارس باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، اظهار داشت: یگان های نیروی زمینی در کنار دیگر نیروهای ارتش، در پیروزی انقلاب اسلامی نقش ویژه ای داشتند بگونه ای که امام خمینی(ره) از نقش ارتش در پیروزی انقلاب تشکر می کند.

وی با بیان اینکه نقش نیروی زمینی در تثبیت انقلاب و سرکوب کردن توطئه ها ویژه است و در توطئه های ترکمن صحرا و کردستان حضور موثری داشته است، ادامه داد: نیروی زمینی در شکل گیری سپاه نقش داشته و در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیت آموزش نیروهای سپاه با ارتش بود.

جهانشاهی با اشاره به اینکه در زمان جنگ، نیروی زمینی ارتش در جلوگیری از پیشروی نیروهای بعثی نقش مهمی داشت و عملیات های مهمی را طراحی و به همراهی سپاه اجرا کرده است، تصریح کرد: نیروی زمینی در همه عملیات های دفاع مقدس حضور داشته است.

معاون هماهنگ کننده نزاجا با بیان اینکه نیروی زمینی ارتش در پشتیبانی جنگ هم نقش مهمی ایفا کرد، افزود: در دفاع مقدس نیروی زمینی بیش از سه میلیون نفر را آموزش داد و ۴۶ هزار و ۵۰۰ شهید و حدود ۲۵ هزار جانباز اهدا کرد.

امیر جهانشاهی از انجام اقدامات در حوزه آمادگی رزمی خبر داد و تصریح کرد: انجام رزمایش‌های مشترک و تخصصی، اورهال کردن تجهیزات، تعامل با کلیه صنایع، اجرای صدها رزمایش با استفاده از تجربیات دفاع مقدس، استفاده از مهمات جنگی و… از جمله اقدامات نزاجا بوده است.

وی با بیان اینکه آخرین رزمایش نیروی زمینی رزمایش اقتدار ۹۷ بود که گوشه ای از اقتدار نزاجا را نشان داد، اظهار داشت: نیروی زمینی توانسته به مهندسی معکوس، طراحی و ساخت ادوات و تجهیزات و حرکت اثربخش در جهت خودکفایی دست یابد، در حالی که در بسیاری از این حوزه ها قبل از انقلاب به مستشاران آمریکایی وابسته بودیم.

معاون هماهنگ کننده نزاجا به تشریح دستاوردهای نیروی زمینی در ساخت و طراحی پهپاد، تانک، کشنده ها، سلاح ها و بالگرد پرداخت و بیان کرد: آموزش دو میلیون سرباز در کلاس های سوادآموزی، برگزاری کلاس‌های قرآنی و بصیرت افزایی، تربیت ده ها هزار قاری، احداث بیش از ۲۰۰ باب مسجد و حسینیه، تجهیز و استفاده از ۳۳۸ کتابخانه و… از دیگر اقدامات نزاجا است.

امیر جهانشاهی با بیان اینکه که ارتش برای مردم‌یاری در وقوع حوادث غیرمترقبه اقدامات فراوانی را انجام داده است، یادآور شد: رهبری به دلیل عملکرد نیروی زمینی ارتش در زلزله غرب کشور در سال گذشته از نزاجا تشکر کردند و همچنین نیروی زمینی در زمینه محرومیت زدایی در مناطق محروم، طراحی، جانمایی و نوسازی بیمارستان، نوسازی پادگان ها، خنثی سازی میادین مین، توسعه ورزش و… اقدامات نیروی زمینی ارتش است.

معاون هماهنگ کننده نزاجا با بیان اینکه هوانیروز ارتش بیش از ۳۰۰ هزار ساعت پرواز عملیات در هشت سال دفاع مقدس داشته است، گفت: همه نقش هوانیروز در عملیات مرصاد و همچنین مقابله با اشرار و قاچاقچیان را می دانند و همچنین در ۱۶ استان هوانیروز در نقش اورژانس هوایی نقش آفرینی کرده است.

  • منبع خبر : مهر