مدیر داخلی نشر ققنوس گفت: در حال حاضر ۷۰۰ دستفروش در شهر تهران فعالیت می‌کنند و بسیاری از این دستفروشان تا هزارجلد در روز فروش دارند و هیچ برخوردی هم با آن‌ها نمی‌شود.

به گزارش بسیج پرس؛ برنامه گفتگوی فرهنگی با موضوع قاچاق کتاب با حضور مهدی حسین‌زادگان مدیر داخلی نشر ققنوس از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

حسین‌زادگان در این برنامه گفت: به کتابی که خارج از مبادی رسمی به بازار عرضه شود و حق نویسنده، ناشر و مولف در آن دیده نشود، کتاب قاچاق می‌گویند. ما از سال ۱۳۹۲ درگیر قاچاق کتاب هستیم و چندین پرونده تشکیل دادیم. البته در آن زمان انتشاراتی‌ها به تنهایی شکایت می‌کردند که معمولاً به دلیل عدم آشنایی قضات با واژه قاچاق منجر به صدور حکم نمی‌شد تا اینکه با کمک رئیس وقت اتحادیه ناشران و تشکیل گروه صیانت این موضوع به طور جدی مورد پیگیری قرار گرفت.

وی افزود: گروه صیانت پای پلیس امنیت را به میان کشید و رسانه ها هم بیشتر به این موضوع پرداختند تا اینکه پلیس امنیت در خردادماه امسال پنج قاچاقچی کتاب را دستگیر کرد و ۱۴ خاور کتاب قاچاق در حوزه عمومی کشف و ضبط شد. بازرسی‌های مداوم برای جلوگیری از قاچاق کتاب باید این کار را به اندازه‌ای هزینه‌بر کنند تا هر کسی به راحتی نتواند کتاب قاچاق کند.

مدیر داخلی نشر ققنوس ادامه داد: محل عرضه ناشر معمولاً کتابفروشی‌ها، برخی نمایشگاه‌های بین‌المللی و بسیار محدود است اما برای قاچاقچیان اینگونه نیست. آنها علاوه بر کتابفروشی‌ها، در مترو، کنار خیابان‌ها و سازمان‌ها عرضه می‌کنند و جالب اینجاست که سازمان‌ها تصور می‌کنند با تخفیف ۵۰ درصدی کتاب موجب ارتقای سطح کتابخوانی می‌شوند غافل از اینکه بیشتر آن‌ها، قاچاق یا کتاب‌های کتاب‌سازی‌شده هستند و عملا اعتماد خواننده را از بین می‌برند.

حسین زادگان با اشاره به روش‌های تهیه کتاب از مجاری قانونی گفت: مردم باید کتاب‌های خود را از مکان‌های معتبر تهیه کنند و حتی‌الامکان فاکتور با مُهر بگیرند و یا کتاب‌فروشی را ملزم کنند تا یک مهر به یک صفحه از کتاب بزند، مطمئن باشند اگر کتاب قاچاق باشد، فروشنده این کار را انجام نخواهدداد. با تسهیل صدور مجوز برای کتاب و محدودسازی مکان فروش قاچاقچیان کتاب می‌توان به اقتصاد آنها لطمه زد، به این شکل که شهرداری فروشندگان کنار خیابان و شورای شهر و مترو غرفه‌های موجود در مترو را جمع‌آوری کنند و سازمانها و وزارتخانه‌ها به برپایی چنین نمایشگاه‌هایی مجوز ندهند.

وی با بیان اینکه اقدامات صورت گرفته برای مقابله با قاچاق کتاب کافی نیست، گفت: در حال حاضر ۷۰۰ دستفروش در شهر تهران فعالیت می‌کنند و بسیاری از این دستفروشان تا هزار جلد در روز فروش دارند و هیچ برخوردی هم با آن‌ها صورت نمی‌گیرد. البته همان میزان که قاچاق کتاب لطمه‌زننده است، دانلود غیرقانونی هم به این حوزه لطمه می‌زند.

  • منبع خبر : مهر