برخی از رشته ها در کشور ما هیچ کاربردی ندارند. همین امر سبب می شود تا دانشجویان این رشته ها برای بازار کار به کشور های دیگر مهاجرت کنند و این یک معضل بزرگ در جامعه اموزشی ما محسوب می شود.

مجتبی ملک نژاد، مدرس دانشگاه کرمان، در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس در خصوص معضل بیکاری دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه ها اظهار داشت: محتویات آموزشی دانشگاه های ما بر اساس کاربرد ها و نیاز های جامعه نیست. دانشگاه های های ما هنوز تبدیل به کارگاه مهارت آموزی نشده اند. برای مثال از اول ابتدایی تا آخرین سال دبیرستان، کودکان با کتاب هایی که کارایی چندانی برایشان ندارد خودشان را خسته می کننند. از طرفی دیگر در دانشگاه ها و در هر رشته ای، واحد هایی به دانشجویان ارائه می شود که اصلا هیچ ارتباط و کارایی با رشته تحصیلشان ندارد. متاسفانه محتویات درسی هر رشته بر اساس نیاز های آینده آن رشته نیست، به گونه ای که از چندین سال پیش تا به الان متداوم بوده و هیچ بازنگری هم روی آن صورت نگرفته است.
وی در ادامه در خصوص گرایش رشته ها در دانشگاه ها ابراز داشت: بسیاری از رشته های ما میان رشته ای هستند. برای مثال در رشته کامپیوتر، موبایل به عنوان یک رشته میان رشته ای محسوب می شود. در دانشگاه رشته کامپیوتر و موبایل مشترک بوده و شاید ۱۰ واحد آن به موبایل اختصاص داده شود. این درصورتی است که موبایل در دنیایی مجزا تر از کامپیوتر قرار دارد و این موضوع سبب شده تا به بسیاری از رشته ها به صورت تخصصی پرداخته نشود .
ملک نژاد با اشاره به نیاز جامعه آموزشی به رشته های تخصصی تر اظهار داشت: برخی از رشته ها در کشور ما هیچ کاربردی ندارند. همین امر سبب می شود تا دانشجویان این رشته ها برای بازار کار به کشور های دیگر مهاجرت کنند و این یک معضل بزرگ در جامعه اموزشی ما محسوب می شود. برای مثال می توان به رشته معماری کامپیوتر اشاره کرد. افرادی که در این گونه رشته ها تحصیل می کنند درصورتی می توانند شغلی مناسب برای خود پیدا کنند که در رابطه با واحد های عمومی که پاس کرده اند، شغلی برایشان پیدا شود .
این مدرس دانشگاه در پایان در خصوص آینده مبهم دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی اذعان داشت: با وجود اینکه هزینه و وقت بسیاری از افراد در مدارس و بعد از آن در دانشگاه صرف می شود تا بتوانند در رشته مورد نظرشان فارغ التحصیل شوند، اما نتوانسته ایم در مورد آینده شغلی این افرادی اقدام سازنده ای را صورت دهیم . قطعا این افراد با مشکلات عدیده ای از جمله افسردگی روبرو خواهند شد . دانشجویانی هم که در خارج از کشور شاغل می شوند، دیگر حاضر نیستند به کشور برگردند و همین امر سبب می شود تا ضربه اقتصادی بزگی به بدنه جامعه وارد شود.