سخنگوی شورای شهر تهران گفت : ممکن است طی دو روز آینده بررسی برنامه ۵ ساله سوم شهرداری تهران ادامه داشته باشد .

به گزارش ، علی اعطا در حاشیه صد و هفدهمین جلسه علنی شورای شهر تهران با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به روند ادامه بررسی لایحه سوم برنامه توسعه شهر تهران اظهار کرد: امروز رسیدگی به ماده ۷۰ را آغاز کردیم و به ماده ۷۸ رسیدیم، البته بخشی از ماده ۷۸ که پیشنهاد حذف بود مطرح شد همچنین پیشنهاد جایگزینی هم وجود داشته که در ادامه مطرح خواهد شد، در این ۸ ماده‌ای که امروز مورد بررسی قرار گرفت بخشی به حوزه سلامت مربوط می‌شد و بخشی حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی که به اجمال مواردی را اعلام می‌کنم.

وی ادامه داد: شهرداری مکلف شده در برنامه ۵ ساله در رابطه با ایجاد، توسعه و تجهیز مراکز خدمات دهی اجتماعی اقدامات مشخصی را به صورت سالانه انجام دهد، همچنین نکته دیگر بهره مندی از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد بود که به عنوان یک حکم در برنامه مورد توجه قرار گرفت تا براساس یک برنامه عملیاتی روشن از این سازمان‌ها در حوزه‌های تصمیم سازی، برنامه ریزی، اجرا و پایش و دیده بانی کمک گرفته شود.

این عضو شورای شهر تهران یادآور شد: بحث تهیه سند جامع آموزش شهروندی نیز یکی دیگر از نکات مورد بحث بود که در چارچوب این سند که به هر حال شهرداری باید در این دوره ۵ ساله آموزش‌هایی به شهروندان ارائه دهد، حوزه‌هایی همچون محیط زیست و تفکیک پسماند، حمل و نقل عمومی، شهرسازی و معماری و مواردی از این قبیل با رویکرد کلی بازسازی اعتماد عمومی مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: نکته مورد اهمیت دیگر این بود که مقرر شد شهرداری با ادغام تعدادی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که در حوزه فرهنگی فعالیت دارند لایحه‌ای برای تشکیل سازمان گردشگری به شورا ارائه دهد که این سازمان متولی بحث گردشگری شهری باشد در همکاری با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی در این مورد بحث شد که در راستای حجیم کردن سازمان شهرداری هست یا نه.

اعطا گفت: از آنجایی که مقرر شده این کار با ادغام و کاهش تعدادی از سازمان‌ها و شرکت‌های حوزه فرهنگی و اجتماعی صورت گیرد، این اقدام گامی در راستای حجیم کردن شهرداری تلقی نخواهد شد و می‌تواند کارآمد باشد. مقرر شد که در عرصه عمومی توسعه فعالیت‌های اجتماعی فرهنگی هنری با رویکرد تعامل خانوادگی به عنوان یک اصل صورت گیرد و خانواده محور برنامه‌ها دیده وتنظیم شود. همچنین بنا شد در این زمینه ما شهرداری را مکلف کنیم که لایحه‌ای تحت عنوان توانمندسازی زنان سرپرست خانوار که مورد توجه فرهنگی اجتماعی شورای شهر است را تهیه کنید.

وی ادامه داد: در نهایت به بحث شهر دوستدار کودک نیز پرداخته شد که در سابقه موضوع باید اعلام کنیم که شورای شهر در دوره‌های پیش مصوبه‌ای تحت عنوان شهر دوستدار کودک داشته که در این زمینه ستاد و کمیته‌ای وجود دارد که تعدادی از اعضای شورا به عنوان ناظر این مصوبه فعالیت می کنند، برهمین اساس بنا شد در این رابطه این مصوبه با جدیت بیشتری پیگیری شود و ما در شهر رویدادهایی را در حوزه کودکان تعریف کنیم، پاتوق‌های را به طور مشخص به عنوان محل بازی کودکان در محلات شهر طراحی کنیم و همچنین در بحث مبلمان شهری که مورد توجه شهرداری است به طور مشخص با رویکرد شهر دوستدار کودک به این موضوع بپردازیم.

اعطا در مورد پایان رسیدگی به مواد نیز گفت: در جلسه عصر امروز رسیدگی به ماده ۷۸ را آغاز خواهیم کرد، البته بعید است که بررسی همه مواد امروز به پایان برسد و ممکن است در دو روز آینده نیز ادامه داشته باشد.