اگر مدارس بتوانند نمره واقعی دانش آموزان را بر اساس فعالیتشان محسوب کنند، می توان این مسئله را به منزله مبنایی برای ورود به دانشگاه به شمار آورد.

غلامحسین پناهی، کارشناس فلسفه و تعلیم و تربیت در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس پرس در خصوص حذف کنکور و تاثیر آن بر روند تحصیلی دانش آموزان اظهار داشت: قطعا حذف کنکور بر روند تحصیلی دانش آموزان تاثیر خواهد گذاشت. این مسئله زمانی ملموس تر می گردد که دانش آموزان تمام تلاش خود را تنها برای ورود به دانشگاه ها انجام می دهند و در واقع پس ار ورود به دانشگاه ها، انگیزه خود را تا حد زیادی از دست می دهند. از طرفی، کنکور در برخی از موارد دانش آموزان را از آموختن مهارت هایی که در زندگی به کارشان می آید، محروم می کند.
وی در ادامه و در خصوص معیار انتخاب افراد در دانشگاه ها بعد از حذف کنکور ابراز داشت: اگر مدارس بتوانند نمره واقعی دانش آموزان را بر اساس فعالیتشان محسوب کنند، می توان این مسئله را به منزله مبنایی برای ورود به دانشگاه به شمار آورد. رشته هایی در شهر ها راه اندازی کنند که دانش آموزان آن شهر رغبتی برای انتخاب آن رشته داشته باشند و اگر به این شکل نباشد شاید بیش از نیمی از صندلی های رشته های کم طرفدار خالی بماند و دیگر برای این رشته ها نیازی به برگزاری کنکور نیست. این شرایط را مدارس و آموزش پروش آن شهر می توانند به وجود بیاورند.
پناهی در خصوص حذف کنکور و به تبع آن به وجود آمدن مافیا در مدارس اظهار داشت: اینکه آیا شرایطی فراهم می شود که مدارس به راه های غیر اخلاقی متوصل شوند، در صورتی است که الان هم شاهد چنین اتفاقاتی هستیم. همین الان بسیاری از موسسات ملاک آموزش خود را بر این موضوع قرار داده اند. در راستای حذف کنکور در سال ۸۴ دانشگاه آزاد کنکور خود را حذف کرد. دانشگاه های دیگر هم همین شهامت را به خرج داده و برخی از رشته های کارشناسی کنکور را حذف کردند. قطعا حذف کنکور به نفع مناطق محروم نخواهد بود.
این کارشناس در پایان در خصوص موازات آموزشی در برخی از مناطق محروم اذعان داشت: بنده موافق ۱۰۰ درصدی کنکور نیستم ولی می توان بسیاری از رشته هایی را که کنکور می تواند ملاک دقیقی باشد را به همان روند ادامه داد و برای برخی دیگر از رشته ها، کنکور را حذف کرد. همچنین می توان در مدارس مصاحبه هایی را در نظر گرفت تا سطح علمی دانش آموزان را با نمراتی که از معلم ها گرفتند، ارزیابی نمود و این موضوع درصد درستی معدل ها را به خوبی مشخص خواهد کرد و به نوعی با مافیای به وجود آمده می توان مبارزه کرد.