رئیس اسبق شورای شهر تهران در گفتگو با بسیج پرس اظهار داشت: بسیاری از کشورها از قدرت نظامی بالایی بخوردار هستند اما از قدرت مقاومت محرومند.

به گزارش بسیج پرس؛ دکتر مهدی چمران رئیس اسبق شورای شهر در گفتگوی اختصاصی با بسیج پرس گفت: ایران بعد از انقلاب اسلامی تحول چشم گیری داشته است. از هر جهت رشد ما با دوران قبل از انقلاب قابل قیاس نیست به خصوص در زمینه علمی که در برخی از شاخه ها توانسته ایم جزو ده کشور برتر قرار بگیریم.
وی افزود: یکی از مواردی که انقلاب اسلامی مدنظر داشت، توزیع عادلانه ثروت بین مردم و رسیدگی به روستاها و شهرهای کوچک بود که تلاش زیادی در این خصوص صورت گرفته است اما کماکان روستاهایی هستند که با مشکل آب و برق مواجه هستند.
وی درادامه گفت: در این خصوص طرح های عمرانی خوبی مانند جاده کشی ها و مقاوم سازی خانه های روستایی صورت گرفته است. در دولت نهم و دهم، حدود دو میلیون خانه روستایی بازسازی و مقاوم سازی شد. متاسفانه این طرح در دولت آقای روحانی متوقف شد. امیدواریم بار دیگر بنیاد مسکن بتواند تحول و تحرک قبل را در این زمینه داشته باشد.
دکتر چمران خاطرنشان کرد: گرچه پیشرفت و توسعه در کشور ما با سرعت بیشتری نسبت به سایر کشورها صورت گرفته است اما تمامی این پیشرفت های فیزیکی در کشورهای دیگر هم اتفاق افتاده و یا می توانسته اتفاق بیفتد. به این ترتیب مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی، پیشرفت معنوی و درونی است.
وی افزود: تحول بزرگی که بعد از انقلاب اسلامی حاصل شد این بود که ایران به استقلال واقعی رسید. بسیاری از کشورهای وابسته نظیر عربستان سعودی، شاید از لحاظ روابط دیپلماتیک در برخی از کشورهای غربی مورد احترام باشند اما در میان مردم جایگاه واقعی انسانی ندارند و به اصطلاح «گاو شیرده» اند.
دکتر چمران اظهار داشت: ما در دوران دفاع مقدس بزرگ ترین تحول را داشته ایم. در طول تاریخ چند هزار ساله ما، چنین جنگ ناعادلانه و نابرابری به کشور ما تحمیل نشده بود. گرچه صدام چهارمین ارتش جهان را در اختیار داشت، اما درواقع جنگ تحمیلی، جنگ با قدرت های جهان بود.
وی افزود: ما نه تنهای توانستیم هشت سال مقاومت کنیم بلکه بر او غالب و چیره شدیم و در نهایت به پذیرش قطعنامه انجامید. خوشبختانه بعد از اتمام جنگ، یک وجب از خاک ما کم نشد و قدرت نظامی ما نیز تثبیت شد. اگر امروزه ایران اسلامی حرف اول را در منطقه می زند و در تمامی معادلات منطقه ای نقش دارد، به خاطر پیروزی اش در دفاع مقدس است.
رئیس سابق شورای شهر بیان کرد: در حال حاضر چشم انداز خوبی  پیش روی ماست و اگر بتوانیم طبق فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر داشتن بصیرت، پیش برویم؛ قطعا موفقیت های بزرگ تری را به دست خواهیم آورد. علاوه بر قدرت معنوی، قدرت مقاومت ما نیز حائز اهمیت است. بنده مقاومت را تنها در قدرت نظامی نمی دانم. بسیاری از کشورها از قدرت نظامی بالایی بخوردار هستند اما از قدرت مقاومت محرومند.
وی افزود: مبنای قدرت مقاومت ما، ایدئولوژیک است و به مکتب، رهبری و ایثار تکیه دارد. به همین دلیل حمله های فراوانی به این سه اصل صورت می گیرد.

  • نویسنده : پوریا رنجبر