معاون جذب و سازماندهی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، از توزیع 50 هزار سبد غذایی 400 هزار تومانی برای یک ماه به ارزش 20 میلیارد تومان در قالب پویش «نذر آب» و ارائه «خدمات معیشتی» در بین خانواده های متاثر از خشکسالی استان سیستان و بلوچستان خبر داد.

امیرالدین روح نواز در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی بسیخ پرس، افزود: این خدمات رسانی داوطلبانه و انساندوستانه با توجه به وقوع خشکسالی در استان سیستان و بلوچستان و راه اندازی پویش «نذر آب» در سه حوزه «خدمات سلامت محور»، «تامین آب شرب» و «خدمات معیشتی» از سوی جمعیت هلال احمر انجام شده است.
وی ادامه داد: در اجرا و برگزاری این پویش مطالبه گری که یکی از وظایف جمعیت هلال احمر است، ۱۹ کاروان پزشکی با مشارکت تیم های درمانی و پیراپزشکی داوطلب جمعیت هلال احمر استان های گیلان، سمنان، خراسان رضوی، کردستان، مرکزی، قزوین، خوزستان، قم، فارس، گلستان، همدان، آذربایجان های شرقی و غربی، تهران، مازندران، اصفهان، کرمان، اردبیل و یزد متشکل از پزشکان متخصص ارتوپد، قلب و عروق، داخلی، مغز و اعصاب، زنان و زایمان، چشم پزشکی، دندانپزشکی و جراحی عمومی به شهرستان های چابهار، هیرمند، زهک، نیکشهر، سیب و سوران، هامون، قصرقند، سرباز، فنوج، نیمروز، مهرستان، زاهدان، خاش، میرجاوه، کنارک، سراوان، ایرانشهر، زابل و دلگان اعزام شدند.
معاون سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر توضیح داد: با حضور این ۱۹ کاروان پزشکی به مناطق یادشده، خدمات متنوع «سلامت محور» به ارزش چهار میلیارد تومان و انجام ویزیت رایگان ۴۴ هزار و ۷۱۴ نفر از افراد محروم و کمتر برخوردار ۵۲۱ روستا انجام شد که در این راستا ۱۸۸ پزشک متخصص به ۱۲ هزار و ۶۱۵ نفر خدمات درمانی تخصصی ارائه کردند.
روح نواز اضافه کرد: همچنین در اجرای خدمات «سلامت محور» پزشکان داوطلب هلال احمر در اجرای پویش «نذر آب» در مناطق متاثر از خشکسالی استان سیستان و بلوچستان ۳۳۹ جراحی محدود در روستاهای محروم و کمتر برخوردار این استان انجام و ۱۴۰ پزشک عمومی داوطلب ۱۳ هزار و ۹۰۰ نفر از بیماران بی بضاعت را ویزیت رایگان و معالجه کردند.
این مقام مسئول در سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر افزود: ارائه خدمات متنوع بهداشت دهان و دندان و دندانپزشکی به ۲ هزار و ۴۷۲ نفر از روستاییان مناطق محروم و کمتر برخوردار استان سیستان و بلوچستان از دیگر برنامه های اجراشده در پویش «نذر آب» است.
وی اظهار داشت: در اجرای این پویش داوطلبانه از سوی جمعیت هلال احمر همچنین هفت هزار و ۱۰۰ بسته حمایتی به ارزش ۱۵ میلیارد تومان در بین مردم مناطق حادثه دیده و متاثر از خشکسالی استان سیستان و بلوچستان توزیع شده است.
معاون جذب و سازماندهی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با بیان اینکه در در حوزه «تامین آب شرب» مردم متاثر از خشکسالی استان سیستان و بلوچستان نیز فعالیت های مطلوبی انجام شده است، افزود: در اجرای پویش «نذر آب» هزار و ۲۷۰ تانکر با ظرفیت‌های هزار، ۲ هزار و پنج هزار لیتری در ۵۰۲ روستا به آبرسانی پرداختند و ۳۲ هزار ۲۵۰ بطری آب معدنی هم در بین روستاییان توزیع شده است.
وی افزود: همچنین در راستای اجرای «طرح نیابت» پزشکان داوطلب با خانواده های شهدای چندین روستا دیدار و گفت و گو کردند و برای کمک به کودکان کم برخوردار منطقه مقادیری لوازم التحریر، کفش، لباس و اسباب بازی به آنان اهدا شد.
وی گفت: تمام اعضای جمعیت هلال احمر در سراسر کشور در قالب این پویش تلاش می کنند تا کمک های نقدی و غیرنقدی مردم کشور را جمع آوری کرده و در راه بهبود وضعیت معیشت، آب و زندگی مردم این استان محروم و کمتر برخوردار هزینه کنند.
ارائه خدمات حمایتی و اجتماعی به نیازمندان و آسیب پذیرترین افراد جامعه با استفاده از منابع و کمک های داوطلبانه خیرین و داوطلبان از جمله وظایف سازمان داوطلبان است.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.
این اهداف عبارت از تلاش برای تسکین آلام بشری، احترام به انسان ها و کوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه ای بیش از ۹۰ سال در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تاسیس خود تا به حال در مسیر اهداف انسان دوستانه و اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.
سیستان و بلوچستان به دلیل بروز خشکسالی افزون بر ۲۰ سال و وزش بادهای موسمی ۱۲۰ روزه و مونسون (بادهایی که شبیه به نسیم دریا بوده، اما سرعت وزش در آنها شدیدتر و هماهنگ تر است و در زمان های خاصی از سال نیز جریان دارند) در دریای عمان و سواحل چابهار همواره با بادها و توفان های شدید و گرد و غبار روبه رو است که گاه سبب کاهش دید و آلودگی هوا بیشتر از ۲۰ برابر حد استاندارد می شود.
این استان به سبب گستردگی زیاد (۱۱٫۵ درصد گستره کشور) و موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی از جمله استان هایی است که احتمال وقوع چندین مخاطره طبیعی به طور همزمان در آن وجود دارد، در شمال این استان تندبادها و گرد و غبار شدید و خشکسالی، در مرکز سیل و زلزله و در جنوب نیز احتمال وقوع سونامی و دمای زیاد هوا معمولا تا بیش از ۵۰ درجه و ریزش باران های فصلی و جاری شدن سیل های مقطعی وجود دارد.