مدیرکل هواشناسی استان البرز گفت: پیش‌بینی می‌شود بارندگی در پاییز امسال بالاتر از وضعیت نرمال باشد و این می‌تواند برای افزایش رطوبت خاک نویدبخش باشد.

منصور رحمانیان در گفت‌وگو با خبرنگار بسیج پرس در خصوص گرد و غبار دیروز یکشنبه ۲۸ مرداد ماه گفت: با توجه به نبود بارش باران در دو ماه اخیر و نبود وزش باد در این مدت، با کوچکترین وزش باد شاهد افزایش غلظت گرد و غبار در استان بودیم.

وی با بیان اینکه منشأ گرد و غبار دیروز در داخل استان قرار داشت، افزود: عمده این کانون‌ها در جنوب نظرآباد، جنوب ساوجبلاغ و اشتهارد واقع شده است.

این مسئول در ادامه پیش‌بینی کرد که طی امروز و فردا هم شاهد گرد و غبار با غلظت کمتر در استان باشیم.

وی با بیان اینکه تا قبل از سال‌های ۸۶ و ۸۵ بحث کانون داخلی گرد و غبار در استان البرز مطرح نبود گفت: در آن سال‌ها وضعیت آب‌های زیرزمینی و بارش در استان خوب بود اما از سال ۸۶ به بعد علاوه بر خشکسالی، تبخیر و تعرق هم به یکی از معضلات استان تبدیل شده است.

مدیرکل هواشناسی استان البرز، یکی از دلایل به وجود آمدن چنین وضعیتی را توجه نکردن به توسعه پایدار در استان، عنوان و اعلام کرد: در طول این سال‌ها، بدون توجه به توان اقلیمی، راه‌سازی، ساختمان‌سازی و کشاورزی در البرز توسعه پیدا کرده است.

رحمانیان تصریح کرد: در بخش آب هم بدون توجه به اهمیت بازچرخانی، فاضلاب را تولید و بدون استفاده رها کرده‌ایم.

وی ادامه داد: در هر حال خشکسالی یک پدیده خزنده است و بهبود آسیب‌های ناشی از آن زمان خواهد برد، بنابراین شاید ۱۰ سال زمان نیاز باشد تا ما به وضعیت سال‌های ۸۵ و ۸۶ برسیم.

رحمانیان افزود: اگر چه یکی از راهکارهای مقابله با گرد و غبار، ایجاد پوشش گیاهی عنوان می‌شود اما پوشش گیاهی خود به آب نیاز دارد؛ حتی گیاهان مقاوم به خشکی نیز برای رشد اولیه باید آبیاری شوند.

مدیر کل هواشناسی استان البرز در خصوص پیش‌بینی بارندگی‌ها در فصل پاییز اعلام کرد: انتظار داریم در پاییز بارندگی‌ها بالاتر از نرمال باشد و این می‌تواند برای افزایش رطوبت خاک نوید بخش باشد.