مسئله موشکی و توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران در هیچ شرایطی قابل مذاکره و گفت و گو با هیچ قدرت داخلی و خارجی نیست

 به گزارش بسیج پرس, حسن هانی زاده، کارشناس مسائل منطقه  با اشاره به غیر مذاکره خواندن مسائل موشکی و توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: مسئله توان دفاعی و موشکی ایران در طول ۳ سال گذشته و بعد از توافق نامه برجام به کرات از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا مطرح شد و این امر در حقیقت هدفی جز تضعیف توان دفاعی ایران ندارد.

وی تصریح کرد: ادبیاتی که اتحادیه اروپا در مورد توان دفاعی و نفوذ ایران در منطقه به کار می گیرد، همان ادبیاتی است که آمریکا در طی این مدت به کار گرفته است.

کارشناس مسائل منطقه ابراز داشت: مسئله توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران یک استراتژی کاملاً تعریف شده است که هیچ ارتباطی با هیچ کشوری ندارد و ایران تحت هیچ شرایطی از سیاست بازدارندگی خودش در حوزه توان دفاعی عقب نشینی نخواهد کرد.

هانی زاده مطرح کرد: مسئله تعامل با اروپا و حتی آمریکا یک مسئله کاملاً ملی است و در چارچوب سیاست های دولت ایران قرار دارد، اما مسئله موشکی یک مسلئه کاملاً مرتبط با بدنه نظام جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران است، زیرا تجربه ثابت کرده است که هرگاه ملتی نتواند در برابر دشمنان خودش استقامت کند، همواره در صفحات تاریخ دفن شده و این یک تجربه تاریخی است.

وی در ادامه گفت: توان دفاعی ایران یک توان بازدارنده است و الآن خاورمیانه به یک زرادخانه هسته ای تبدیل شده است و رژیم صهیونیستی ۲۵۰ کلاهک هسته در اختیار دارد و در عین حال کشورهایی مانند پاکستان، هند، چین و روسیه صدها کلاهک هسته و موشک هسته ای در اختیار دارند؛ چگونه می شود که ایران این حق را نداشته باشد که با اتکا بر امکانات بومی خودش بتواند، موشک دفاعی و بازدارنده تولید کند.

کارشناس مسائل منطقه بیان داشت: پشت درخواست ها در مورد توان موشکی ایران اهدافی نهفته است و آن تضعیف ایران و اجرای سیاست براندازی است.

هانی زاده خاطر نشان کرد: استکبار و غرب تلاش می کنند، اتفاقی که در عراق و لیبی افتاد را در ایران پیاده کنند؛ بنابراین هیچ قدرتی چه در داخل و چه در خارج و چه در منطقه نمی تواند در مورد موشک های بالستیکی ایران اظهار نظر کند و ورود پیدا کند و این یک خط قرمزی است که برای نظام جمهوری اسلامی ایران تلقی می شود و هیچ قدرت خارجی حق دخالت در مورد توان دفاعی ایران را ندارد، حتی اگر کشورهای اروپایی و حتی روسیه و چین بخواهند به صورت یک جانبه و همه جانبه از برجام خارج شوند، مسئله توان موشکی ایران یک خط قرمز است.

وی در پاسخ به این سوال که “اگر از ایران از توان دفاعی و قدرت موشکی برخوردار نبود، چه سرنوشتی در انتظار کشورمان بود؟” گفت: سناریو ای که در لیبی اتفاق افتاد، در مورد ایران هم تکرار خواهد شد و لذا به نظر می رسد که تجربه کشورهای اروپایی این است که جمهوری اسلامی ایران را ابتدا تضعیف کنند و سپس سیاست براندازی را دنبال کنند.

کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به خوبی آگاه است که توان دفاعی و بازدارندگی اش در حوزه موشکی، تحت هیچ شرایطی قابل بحث نیست و هیچ دستگاه و نهادی نمی تواند با کشورهای خارجی در مورد توان دفاعی ایران بحث و گفت و گو کند؛ به نظر می رسد که ایران هیچگاه از سیاست خودش در مورد تولید و ساخت موشک های بالستیکی عقب نشینی نخواهد کرد.

 چراغ سبز مسئولین در برابر مذاکرات موشکی

حسن هانی زاده اظهار داشت: برخی ناآگاهانه این مسائل را مطرح می کنند و گاهی هم افرادی که این مسائل را مطرح می کنند، با دشمنان جمهوری اسلامی ایران هماهنگ هستند.

وی عنوان کرد: تجربه بسیار مهمی در منطقه در طول یک دهه گذشته و دو دهه گذشته رخ داد و آن مسئله خلع سلاح لیبی و خلع سلاح عراق بود که در نهایت با براندازی، نظام این ۲ کشور را سرنگون کردند.

کارشناس مسائل منطقه ابراز داشت: این باید درس و تجربه مهمی برای دولت مردان ایران باشد که در واقع در مورد توان دفاعی ایران با هیچ طرف خارجی مذاکره نکنند و ملت ایران این حق را به آن ها نخواهد داد که در مورد توان دفاعی ایران با خارجی ها بحث کنند و این در حوزه استراتژیک جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

ترامپ می خواهد توپ را به زمین ایران بیندازد

هانی زاده به درخواست مذاکره بدون پیش شرط ترامپ از ایران اشاره کرد و گفت: ابتدا رئیس جمهور آمریکا یک ادبیات پرخاشگرانه ای در مورد ایران به کار گرفت و مدعی شد که مانع صدور نفت ایران خواهد شد و موضع گیری یک پارچه و قدرتمندانه ایران در حوزه سیاسی و نظامی پاسخ کوبنده ای که رئیس جمهوری و فرمانده سپاه قدس و فرمانده سپاه پاسداران به تهدیدهای ترامپ دادند، موجب شد که ترامپ سیاست معتدلانه تر و نرم تری را اتخاذ کند که اکنون حاضر است بدون پیش شرط با ایران مذاکره کند.

وی خاطر نشان کرد: هدف ترامپ این است که توپ را به زمین ایران بیاندازد که اگر وارد مذاکره مستقیم با ایران شد، آمریکا شرایط خودش را تحمیل کند؛ اعتراف و به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی، نابودی سلاح های بالستیکی، خروج از منطقه و عدم دخالت ایران در مسائل منطقه از شروط ترامپ است که در مذاکرات احتمالی به ایران تحمیل خواهد کرد.

کارشناس مسائل منطقه افزود: بدون پیش شرط مسئله ای که مهم است و رئیس جمهور اعلام کرد که بدون پیش شرط وارد مذاکره خواهد شد این است که ایران درخواست نکند از آمریکا که برجام را به رسمیت بشناسد بنابراین معقول و منطقی این است که رئیس جمهور آمریکا برجام را به رسمیت بشناسد و از تهدید ایران خودداری کند و تحریم هایی را که در طول یک سال و نیم گذشته وضع کرده لغو کند.

هانی زاده در پایان گفت: اگر ترامپ این شرایط را پذیرفت ممکن است مذاکره صورت گیرد اما در غیر اینصورت این مذاکره فریبی بیش نیست و قصد ترامپ این است که ایران را وادار کند تا موشک های بالستیکی خودش را نابود کند و اسرائیل را به رسمیت بشناسد که این اتفاقات هرگز در سیاست ایران رخ نخواهد داد.

منبع:راه دانا