اولین دوره آموزشی فراهم‌آوری اعضای پیوندی با عنوان آیروس (Iranian OPU supporting system (IrOSS در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برگزار شد.

به گزارش بسیج پرس  اولین دوره آموزشی فراهم‌آوری اعضای پیوندی با عنوان آیروس (Iranian OPU supporting system (IrOSS در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از ۲۲ لغایت ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۷، با حضور تیم مدرسین انجمن اهدای عضو ایرانیان آغاز به کار کرد. این برنامه در سال ۹۴ برای اولین بار توسط دکتر کتایون نجفی‌زاده مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان و دکتر امید قبادی قائم مقام مدیر عامل نوشته شد و پس از آن، این دوره هشت روزه در ده استان به صورت بسیار موفقیت‌آمیز به اجرا در آمد.

درحال حاضر این کارگاه با حضور ۱۸۰  نفر  گروه هدف، شامل پزشکان متخصص، پرستاران، روانشناسان و کارشناسان اتاق عمل دانشگاه‌های علوم پزشکی زابل، زاهدان و ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان در سالن همایش‌های پردیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در حال برگزاری است.

این برنامه توسط گروهی از متخصصین اهدا و پیوند کشور  به آموزش جنبه‌های مختلف اهدای عضو (معاینه و تشخیص مرگ مغزی، نگهداری فرد مرگ مغزی، نحوه رویارویی با خانواده در هنگام مرگ مغزی و ..) می‌پردازد.

هدف از برگزاری این برنامه ارتقای فرهنگ اهدای عضو از افراد مرگ مغزی، ارتقای آموزش و پژوهش در زمینه فراهم‌آوری اعضای پیوندی و پیوند اعضا و کمک به تشکیل سیستم منسجم اهدای عضو در کشور است.

همچنین طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده توسط گروه، این برنامه در دیگر دانشگاه‌های استان‌های مختلف کشور نیز برگزار خواهد شد.