کارشناس مسائل آمریکا تشکیل گروه اقدام ایران را نماد ویژه بودن ایران برای دولت ترامپ عنوان کرد و گفت: وزیر خارجه آمریکا با تشکیل این گروه موضوع ایران را از روال عادی و طبیعی خارج کرده و دیپلماتهای حرفه ای را از روند انجام امور ایران حذف کرده است.

به گزارش بسیج پرس ؛ مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پنج شنبه هفته گذشته از تشکیل گروه اقدام ایران با هدف اتخاذ رویکرد جامع در قبال تهران خبرداد. ظاهرا آنطور که برایان هوک رئیس این گروه گفته است گروه اقدام ایران بر اساس راهبرد جدیدی که وزیر خارجه آمریکا در ماه مه اعلام کرد می خواهد رویکرد جامعی درباره ایران در پیش بگیرد.
رویکردهای وزیر خارجه آمریکا در قالب شروط سیزده گانه در حالی در ماه مه اعلام شد که ترامپ رئیس جمهور آمریکا اخیرا در کنفرانس خبری با نخست زیر ایتالیا از آمادگی خود برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران خبرداده بود.
در همین خصوص «کورش احمدی» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درپاسخ به این سوال که گروه اقدام ایران با چه هدفی تشکیل شده است و قرار است چه کار بکند گفت: ایجاد گروه اقدام ایران قبل از هر چیز نماد ویژگی قضیه ایران برای دولت ترامپ است.به طوری که پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، از این طریق موضوع ایران را از روال طبیعی و کانال های عادی در وزارت خارجه آمریکا خارج کرده و امور مربوطه را به اداره ویژه ای که خارج از کانال های معمول است و تحت نظر خودش کار می کند، سپرده است.
این کارشناس مسائل آمریکا اضافه کرد: وی در سخنرانی اش تصریح کرد که این گروه به خود او گزارش خواهد داد.این به آن معنی است که سلسله مراتب معمولی که برای هر کشوری وجود دارد، حذف شده و قرار است از این پس به امور ایران بطور ویژه پرداخته شود.
به گفته احمدی، این همچنین به آن معناست که دیپلماتهای موفق و حرفه ای آمریکا که ترامپ و تیم او سخت به آنها بی اعتماد هستند، از روند انجام امور ایران حذف شده اند و گروهی که دارای پیش داوری و اغراض ایدئولوژیک هستند، عهده دار امور ایران شده اند. در واقع کار ایران به دست جمعی افتاده که در مورد ایران خودی و همفکر محسوب می شوند و دستور کار خاصی را دنبال می کنند.
این کارشناس مسائل بین المللی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا چنین کاری به معنای انسجام در دولت ترامپ است یا عدم انسجام اظهارداشت: از آوریل گذشته به این سو تصفیه هایی در تیم ترامپ در جهت حذف یا خنثی کردن مقاماتی مانند ماتیس و جان کلی و … که به نسبت معتدل تر و محتاط تر هستند، انجام شده است. حذف تیلرسون و مک مستر و جایگزینی آنها با بولتون و پمپئو نقطه عطفی در این روند بود. ضمن اینکه ماتیس و جان کلی هم ظاهرا از روند تصمیم گیری های مهم حذف شده و بویژه در مورد ایران دیگر کاره ای نیستند.
احمدی در پاسخ به این سوال که با تشکیل این گروه آیا امروز واقعا مشخص شده است هدف دولت آمریکا تغییر رژیم در ایران است یا تغییر رفتار ایران؟ گفت: اکنون افراطیونی مانند بولتون و پمپئو که همیشه پیگیر فکر احمقانه «تغییر رژیم» بوده اند، محور کار در مورد ایران شده اند و طنز قضیه این است که ظاهرا خود ترامپ در مورد ایران مواضع معتدل تری دارد.
این کارشناس مسائل بین المللی اضافه کرد: به نظر می رسد که او(ترامپ) به این که مذاکره ای با ایران صورت دهد و امتیازاتی مانند اعمال تغییرات مختصری در برجام (بویژه حذف بند غروب در آن) و قدری محدود کردن فعالیت های ایران در منطقه به دست آورد، راضی است و آن را به عنوان دستاورد قابل عرضه به پایگاه رای خود می داند. در حالی که افراطیون بیش از پیش و در عمل در پی استفاده از فرصت حضور ترامپ و به دنبال عملیاتی کردن ایده ‘تغییر رژیم’ هستند.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه مشکل این است که کسانی مانند بولتون و پمپئو که از سوی کسانی مانند معاون ترامپ، سفیر آمریکا در سازمان ملل، وزیر خزانه داری و .. تقویت می شوند، در حال ایجاد سازوکارها و گماردن نفرات مورد نظر خود در دوایر مربوط به امور ایران هستند و همین ها باید گزینه هایی را به صورت طرح ها و برنامه ها و مواضع برای ترامپ آماده کنند.
این دیپلمات پیشین ادامه داد: جریان هایی در منطقه و نیز در داخل بدنه سیاسی آمریکا نیز از این گرایش افراطی حمایت می کنند. مثلا شاهد بودیم که پیشنهاد مذاکره بدون قید و شرط ترامپ با ایران چگونه موجب نگرانی شدید در منطقه و حساس شدن اسرائیل و برخی از اعراب شد.
به گفته احمدی؛ مشکل مضاعف این است که یک دست شدن جریانی که عهده دار امور ایران در واشنگتن است، خطر رشد بهمن وار آن و آنچه که group think خوانده می شود، را هم با خود دارد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا برایان هوک و گروه اقدام ایران می تواند اجماع بین المللی علیه ایران را احیا کند گفت: آنچه که مبنای کار تیم ترامپ در مورد ایران است، اعمال فشار و تهدید است. آنها در پی آن هستند که با تهدید به قطع ارتباط شرکت ها با بازارهای آمریکا مانع کار آنها با ایران شوند.
کارشناس مسائل آمریکا اظهار داشت: حتی در مواردی که شرکت هایی که حضوری در بازار آمریکا ندارند، از طریق تهدید به عدم صدور ویزا برای مدیران شرکت و تهدیدهایی از این قبیل درصدد ایجاد هراس در آنها هستند. لذا برایان هوک و امثال او قرار نیست از طریق اقناع و استدلال راه به جایی ببرند.
احمدی خاطرنشان کرد: جنگ تجاری که ترامپ به راه انداخته قطعا مزید بر علت خواهد بود اما آثار آن بیشتر در حوزه سیاسی آشکار خواهد شد.
احمدی در عین حال گفت: می دانیم که در کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، تماما یا عمدتا بخش خصوصی عهده دار امور اقتصادی و تجاری است و شرکت های بخش خصوصی ملاحظات خاص خود را دارند. (آنچه بر شرکت چینی ZTE رفت، بسیار گویا است.) البته ناخشنودی سیاسی دولت ها از دولت ترامپ بی تاثیر نیست اما انتظار آثار زیادی را هم نمی توان از آن داشت.
وی با بیان اینکه تاثیر امثال برایان هوک عمدتا در حوزه سیاستگذاری و شدید و سخت کردن تحریم ها است، افزود: مثلا تاکید پمپئو و هوک بر به صفر رساندن صدور نفت ایران را با سیاست اوباما در مورد تحریم ایران مقایسه کنید. (اوباما تنها در پی کاهش ۲۰ درصدی واردات نفت کشورها از ایران در هر شش ماه و آن هم تحت شرایطی بود).
این دیپلمات پیشین کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا دولت ترامپ تا انتخابات آتی کنگره دستاوردی از بابت ایران کسب خواهد کرد گفت:اولا قرار نیست ترامپ دستاورد بخصوصی در ارتباط با ایران تا انتخابات کنگره داشته باشد. بخش عمده تحریم ها علیه ایران تقریبا همزمان با انتخابات کنگره شروع می شود. ثانیا من فکر نمی کنم دستاورد داشتن یا نداشتن در مورد ایران تاثیری بر انتخابات کنگره داشته باشد.
وی با بیان اینکه انتخابات کنگره عمدتا در مورد مسائل اقتصادی و دیگر مسائل داخلی آمریکا است درباره انتخابات آتی کنگره گفت:ارزیابی من از انتخابات کنگره این است که دمکرات ها شانس برنده شدن در هر دو مجلس سنا و نمایندگان را دارند اما صد درصد نیست.
احمدی اضافه کرد: محتمل است که دمکرات ها با اختلاف ۵ تا ۱۰ کرسی در مجلس نمایندگان و اختلاف یک کرسی در مجلس سنا برنده شوند. در مورد اول شاید شانس آنها در حد ۸۰ درصد باشد و در مورد سنا در حد ۶۰ تا ۷۰ درصد. لذا همه چیز لرزان است و بستگی به خیلی اتفاقات دارد.