رئیس‌جمهور آمریکا در جدیدترین اظهارنظر خود درباره کشورمان به وضعیت اقتصادی در ایران اشاره کرد و گفت که دیدار با سران جمهوری اسلامی به آنها بستگی دارد.

به گزارش بسیج پرس، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شنبه شب در صفحه توئیتر خود پیامی دیگر درباره ایران منتشر کرد و نوشت: ایران و اقتصاد آن بسیار بد است و سریع پیش می رود! ممکن است من (با مقامات ایران) دیدار کنم یا نکنم، مهم نیست، بستگی به آن‌ها دارد!

ترامپ در هفته‌های اخیر بارها به اظهارنظر درباره ایران پرداخته که یا زبان تهدید داشته و یا دعوت به دیدار و گفت‌وگو کرده است وی پنج‌شنبه شب (۱۱مرداد) در یک سخنرانی در جمع هوادارانش که با شعار انتخاباتی بازگرداندن عظمت به آمریکا در ایالت پنسیلوانیا برگزار شد، بار دیگر ابراز امیدواری کرد که وضعیت آمریکا با ایران خوب شود.

‎رئیس جمهور آمریکا با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ گفت: من ایالات متحده را از توافق بسیار بد، پرهزینه و غیر عملی با ایران خارج کردم. من ایالات متحده را از توافقی که در چارچوب آن ۱۵۰ میلیارد دلار پرداخت شده بود، خارج کردم. منظورم توافق هسته‌ای با ایران بود. توافقی که یک نمایش وحشت بود. امیدوارم کارها با ایران خوب پیش برود. آنها هم اکنون مشکلات زیادی دارند. احساس می کنم آنها خیلی زود با ما وارد گفت‌وگو خواهند شد. شاید هم نه که اشکالی ندارد.

ترامپ دوشنبه نیز در نشست خبری با نخست وزیر ایتالیا بار دیگر به اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت که آماده ملاقات با سران ایران برای رسیدن به یک توافق درست و سازنده است.

وی در این نشست افزود: من به انجام دیدار اعتقاد دارم. و اگر آنها بخواهند حتما با آنها دیدار خواهم کرد. اما به نظرم هنوز آماده نیستند. هم اکنون دوران سختی را می‌گذرانند. من به توافق هسته‌ای پایان دادم زیرا توافق مضحکی بود. من آمادگی دیدار با آنها را دارم؛ هر وقتی که بخواهند. این دیدار را از موضع قدرت و یا ضعف انجام نمی‌دهم، بلکه به خاطر اینکه اقدام درستی است. امیدواریم بتوانیم کار خوبی را انجام دهیم و نه اینکه صرفا مانند توافق پیشین کاغذی سیاه کرده باشیم. حتما من این کار را خواهم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: ملاقات بدون پیش شرط. اگر بخواهند دیدار کنند، من آماده ام. هر وقت که بخواهند. این مساله هم برای کشورمان، هم برای آنها و همچنین برای جهان خوب است. اگر بخواهند بدون پیش شرط دیدار کنیم، من آماده‌ام.

این در حالی است که وی چندی پیش در پیامی توئیتری به هشدارهای حسن روحانی رئیس جمهور ایران که به او گفته بود، با دم شیر بازی نکن واکنش نشان داد. ترامپ گفت که در صورت ادامه تهدید از سوی مقامات ایران، این کشور با پیامدهایی مواجه خواهد شد که تاکنون کمتر کسی در تاریخ تجربه کرده است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این اظهارات ترامپ در پیامی توئیتری نوشت: آمریکا می‌تواند صرفاً خودش را به خاطر خروج از توافق و ترک میز مذاکره مورد سرزنش قرار دهد.

ظریف تصریح کرد: ایران و آمریکا دو سال مذاکره داشتند. به همراه اتحادیه اروپا، سه کشور اروپایی، روسیه و چین، ما توافق چندجانبه منحصربه‌فردی -برجام- را تهیه کردیم. این توافق موثر بوده است.

وی ادامه داد: آمریکا می‌تواند صرفاً خودش را به خاطر خروج از توافق و ترک میز مذاکره مورد سرزنش قرار دهد. تهدیدات، تحریم‌ها و شیرین‌کاری‌های تبلیغاتی موثر نخواهد بود. احترام گذاشتن را امتحان کنید: به ایرانی‌ها و به جامعه بین‌المللی.