مشاور سابق وزیر خارجه گفت:پیشنهاد ترامپ برای مذاکره با ایران، نشانه بی عقلی اوست و رئیس جمهور آمریکا با این پیشنهادات می خواهد فشار از روی دولتش به واسطه اقدامات غیرعاقلانه کاهش پیدا کند.

 به گزارش بسیج پرس, حسین شیخ الاسلام، مشاور سابق وزیر امور خارجه  پیرامون پیشنهاد اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر مذاکره با ایران پس از تهدید و فشار سنگین تبلیغاتی علیه ملت ایران، اظهار داشت: به نظر من ترامپ سیاست چماق و هویج را در پیش گرفته اما او به اشتباه خیال می کند که ملت ایران و مسئولینی که منبعث از اراده ملت هستند همچون برخی کشورهای اروپایی و برخی کشورهای سرسپرده به آنها هستند که می توانند با آنها هر طور بخواهند رفتار کنند.

مشاور سابق وزیر امور خارجه تأکید کرد: اولین سرفصل قرآنی سیاست خارجی ایران عزت است و این موضوع راهبر ما در همه امور به خصوص سیاست خارجی است، آنها باید بدانند که ایران، عربستان سعودی نیست که اجازه توهین به آنها را بدهد و سپس مجبور شوند برای راضی نگهداشتن آمریکا با آنها قراردادی چهارصد میلیارد دلاری امضا کنند. او باید بداند که اینجا ایران است و مردم ایران هم سیلی محکمی را به آمریکایی ها با انقلاب خود و ساقط کردن شاه مخلوع زدند که هنوز نتوانسته اند آن را جبران کنند.

وی با بیان اینکه مطرح کردن این پیشنهاد از سوی ترامپ، نشانه بی عقلی وی به حساب می آید، افزود: خیلی از نخبگان در دنیا هستند که متوجه شخصیت و دیدگاه ترامپ هستند و برای آن اعتبار و وجاهت خاصی قائل نیستند، بنابراین آنها که در عرصه بین المللی عاقلانه رفتار می کنند و از عقلای این عرصه به حساب می آیند می دانند که این قبیل اقدامات تبلیغاتی از سوی ترامپ صرفا به منزله کاهش فشار از روی دولتش به واسطه اقدامات غیر عاقلانه و خارج از عرف آنها همچون خروج از برجام و دیگر معاهدات بین المللی است که اعتبار آنها را در عرصه بین الملل زیر سوال برده و امروز کمتر کسی است که بتواند به آمریکا اعتماد کند.

شیخ الاسلام گفت: من فکر می کنم ما از نظر سیاسی و تبلیغاتی در برجام در مقابل آمریکا پیروز شدیم اما امروز جنگ ما با آنها اقتصادی است که در این خصوص هم به اعتقاد من می توانیم با همان روحیه، عزم راسخ و توان بالایی که در کشور داریم بر آنها پیروز شویم. همانطور که در دوران جنگ مردم با جان خود به میدان آمدند و حماسه ها آفریدند امروز هم با مال و سرمایه خود باید به میدان بیایند تا در جنگ اقتصادی موفق شویم.

معاون امور بین الملل مجمع تقریب مذاهب تصریح کرد: ما باید با مجموعه اقدامات تقابلی خود در این زمینه به آنها نشان دهیم که سیاست فشار و تحریم علیه ایران کارگر نیست و تا زمانی که آنها به این نتیجه نرسند که نمی توانند با اعمال فشار اقتصادی در تصمیم گیری دولت و ملت اثر بگذارند، این سیاست را ادامه خواهند داد چرا که می خواهند ما در سایه فشار و تحریم به مذاکره با آنها تن دهیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر من فشار تبلیغاتی روی ترامپ و دولت او به دلیل خروج از برجام زیاد است و البته دیگر کارهای غیر معقولی که او در سیاست خارجی انجام داده نیز در این موضوع موثر است و همه اینها منجر به این شده که ترامپ دست به برخی کارهای نمایشی و بی اثر همچون پیشنهاد مذاکره با ایران بزند اما پاسخ ما به آن پیشنهاد خیلی ساده است چرا که هر آدم عاقلی، پی به اهمیت این موضوع می برد که نباید از یک سوراخ دوبار گزیده شد و تحت فشار و زور پای میز مذاکره آمد و طبعا مقامات و مسئولان ما با هوشیاری خود در عرصه سیاست خارجی بهترین تصمیم را خواهند گرفت چرا که از پشتوانه ملت بزرگ ایران برخوردارند.

منبع:مهر