از نظر طالبان تغییر سیاست ترامپ نشانه حسن نیت آمریکا نیست بلکه از نظر این گروه شکست و ناامیدی آمریکا در افغانستان را نشان می‌دهد. با توجه به خروج یکجانبه آمریکا از توافقات بین‌المللی مانند برجام کارشناسان بر این باورند که حتی اگر طالبان در مذاکره با آمریکا به توافق برسند باز هم تضمینی در اجرایی شدن تعهدات آمریکا وجود نخواهد داشت.

به گزارش بسیج پرس  پاسخ های قاطعانه چند روز قبل سردار سلیمانی به ترامپ با بازتاب گسترده جهانی روبه رو شد و محافل تحلیلی نیز گزارش های نسبتا مبسوطی راجع به محتوای سخنان و حواشی مرتبط با آن منتشر کردند.
به گزارش جهان نیوز، در این بین سردار سلیمانی تک جمله مهمی نیز درباره وضعیت فعلی آمریکا و ترامپ در افغانستان نیز اشاره کرد. وی در لا به لای سخنانش خطاب به ترامپ اظهارات داشت: شما با ده‌ها دستگاه تانک و نفربر و صدها فروند هلیکوپرتهای پیشرفته آمدید به افغانستان و جنایتهایی را انجام دادید. شما بعد از ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸ با ۱۱۰هزار سرباز چه غلطی کردید؟ امروز دارید به طالبان برای گفتگو التماس می کنید.

*ماجرای التماس آمریکایی ها به طالبان
نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شخصا دستور انجام مذاکرات مستقیم با گروه طالبان را به دیپلمات‌های ارشد این کشور داده است. به گزارش رویترز، یک مقام ارشد طالبان اعلام کرده است که «آلیس ولز»، معاون امور آسیای مرکزی و جنوبی وزارت خارجه آمریکا در راس هیئتی در این مذاکرات که هفته گذشته در دوحه برگزار شد، شرکت کرده است. طالبان تایید کرد که برای دستیابی به توافقی برای پایان بخشیدن به جنگ ۱۷ ساله در افغانستان مذاکرات مستقیمی با آمریکا برگزار کرده است.

خبر مذاکره مستقیم ایالات متحده و طالبان افغانستان از اوایل هفته گذشته در رسانه‌های آمریکایی منتشر شد اما هیچ یک از طرفین حاضر به تأیید آن نبودند. موضع رسمی واشنگتن کمک به مذاکره طالبان با دولت مرکزی افغانستان است و بارها بر اساس استراتژی جدید دولت دونالد ترامپ اعلام کرده بود که درخواست طالبان را برای مذاکرات مستقیم نخواهد پذیرفت. بر اساس این استراتژی، قرار بود آمریکا بر حملات نظامی علیه طالبان برای کشاندن این گروه به میز مذاکره با کابل بیفزاید. اما طالبان اعلام کرده که دولت مرکزی یک دولت «دست‌نشانده» است و اقتدار لازم را برای مذاکره بر سر خروج نیروهای خارجی از افغانستان ندارد. این گروه گفته بود که حاضر به مذاکره با کابل نیست.

به همین دلیل مذاکرات بدون حضور نمایندگان کابل انجام شده است. جالب این جاست که زمستان گذشته، سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان موسوم به «سیگار» اعلام کرد که کابل تنها بر ۱۸٫۲ درصد از خاک افغانستان کنترل و در۳۸٫۶ درصد آن نفوذ دارد. نشانه‌های تلطیف موضع واشنگتن نیزدر هفته‌های اخیر و پس از پذیرش آتش‌بس سه روزه از سوی طالبان به مناسبت عید فطر نمایان شد. «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا ۱۸ تیر به طور غیرمنتظره وارد افغانستان شد و اعلام کرد که آمریکا حاضر است در مذاکرات دولت با طالبان نیز شرکت داشته باشد.

«ریچارد اولسون»، نماینده سابق آمریکا در افغانستان و پاکستان با اشاره به سخنان پمپئو، از آمادگی ایالات متحده برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان خبر داده بود. همان پیش شرطی که طالبان بارها بر آن تاکید کرده بود. پس از آن جان نیکلسون، فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان ابتدای مرداد اعلام کرد که مذاکرات صلح در افغانستان پیشرفت «بی‌سابقه‌ای» داشته است. (۱)

کارشناسان غربی: طالبان برنده جنگ افغانستان است و به آمریکا امتیازی نمی‌دهد
برخی از کارشناسان غربی بر این باورند که طالبان جنگ افغانستان را برنده شده و با درک این موضوع در مذاکره احتمالی با آمریکا هیچ امتیازی به واشنگتن نخواهد داد.

«جی‌پی‌لارنس» کارشناس و کهنه سرباز آمریکایی در نشریه «ستارزاندسترایپس» نوشت: تلاش برای مذاکره با آمریکا نشان دهنده تغییر بزرگی را در سیاست‌های واشنگتن نشان می‌دهد.

وی افزود: طالبان جنگ در افغانستان را برنده شده است به همین دلیل حتی اگر آمریکا با این گروه مذاکره کند، آنها امتیازی به واشنگتن نخواهند داد.

«مایکل کوگلمن» مسئول بخش جنوب آسیا در اندیشکده «ویلسون» گفت: در روند صلح افغانستان گروه طالبان ابتکار عمل را در دست دارد و از موضع برتری برخوردار است.

وی افزود: در بهترین حالت آمریکا و ناتو باید طالبان را به مذاکره مجبور می‌کرد اما حالا قضیه بر عکس شده است و گروه طالبان آمریکا و ناتو را به مذاکره با این گروه مجبور کرده است.

کوگلمن اظهارداشت: گروه طالبان در میدان جنگ عملکرد بهتری داشته و حالت تهاجمی دارد به همین دلیل اگر در مذاکرات صلح امتیازات بزرگی به دست نیاورد دوباره به میدان جنگ بر خواهد گشت.

«دیوید سیدنی» دیپلمات سابق آمریکایی بر این باور است که طالبان بخشی از آینده سیاسی افغانستان است و می‌تواند در بسیاری از مناطق این کشور برنده انتخابات شود.

رئیس سابق دانشگاه آمریکایی در کابل تصریح کرد، طالبان نمی‌تواند مانند سال ۱۹۹۰ دولت را دستکم بگیرد اما مردم افغانستان بر این باورند که طالبان می‌تواند در برخی مناطق انتخابات را برنده شود.

گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که اگر آمریکا با طالبان مذاکره کند باز هم احتمال اینکه دو طرف به توافق برسند بسیار پائین است زیرا طالبان می‌داند که آمریکا قابل اعتماد نیست.«احمد مجیدیار» کارشناس مسائل افغانستان در مرکز پژوهشی «انترپرایز» گفت: از نظر طالبان تغییر سیاست ترامپ نشانه حسن نیت آمریکا نیست بلکه از نظر این گروه شکست و ناامیدی آمریکا در افغانستان را نشان می‌دهد.با توجه به خروج یکجانبه آمریکا از توافقات بین‌المللی مانند برجام کارشناسان بر این باورند که حتی اگر طالبان در مذاکره با آمریکا به توافق برسند باز هم تضمینی در اجرایی شدن تعهدات آمریکا وجود نخواهد داشت.(۲)

گروه بین‌المللی بحران: آمریکا گزینه خروج نظامی از افغانستان را روی میز قرار دهد
گروه بین‌المللی بحران پیشنهاد داد که آمریکا برای تحقق صلح با طالبان در افغانستان باید به طور روشن گزینه خروج نظامی از این کشور با تعیین جدول زمانی مشخص را روی میز قرار دهد.

«گروه بین‌المللی بحران» در وبگاه خود نوشت: آمریکا با تعیین نماینده ویژه‌ برای گفت‌وگوی مستقیم با طالبان در راستای تحقق صلح قابل قبول بین دولت افغانستان و این گروه تلاش کند.

بر اساس این گزارش، تحقق توافق صلح باید برای مردم افغانستان نیز قابل پذیرش باشد در عین حال واشنگتن باید به طور آشکار اعلام کند که گزینه خروج نظامیان آمریکایی نیز روی میز مذاکره قرار خواهد گرفت.

گروه بین‌المللی بحران از واشنگتن خواست تا در بیانیه‌ای عمومی موضوع خروج نظامیان آمریکایی و دیگر نیروهای خارجی از افغانستان باید قابل مذاکره باشد و جدول زمانی نیز برای خروج نظامیان تعیین شود.

این در حالی است که بی‌اعتنایی آمریکا به تعهداتش در پیمان امنیتی با افغانستان، خروج از توافقات بین‌المللی و حمایت آشکار از داعش باعث شده تا افغان‌ها اعتمادشان به آمریکا را از دست بدهند.

پی نوشت:
۱)http://khorasannews.com/?nid=19877&pid=3&type=0
۲)https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/04/30/1781859