تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: نامه سردار سلیمانی به رئیس جمهور به دنیا نشان داد که تهدید روحانی درباره صادرات نفت توخالی نیست و از سوی کسانی که در منطقه کارهای بزرگی انجام داده‌اند پشتیبانی می‌شود.

به گزارش بسیج پرس ، سعدالله زارعی تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌المللی شامگاه امروز شنبه ۱۶ تیرماه در مسجد حضرت ولیعصر شهرک شهید محلاتی در سخنرانی با موضوع “تحلیلی بر نامه سردار سلیمانی به رئیس جمهور” با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران باید پس از خروج آمریکا از برجام، صحنه را مدیریت می‌کرد، گفت: در این راستا ایران شروع به مذاکره با اروپا کرد.

وی با یادآوری اینکه آمریکا اعلام کرد قصد دارد صادرات نفت ایران را قطع کند، اظهار داشت: رئیس جمهوری اسلامی ایران سخنانی راهبردی در سوئیس مطرح کرد که نیاز بود کسی که می‌تواند آن تهدیدات را عملی کند از او پشتیبانی کند، بنابراین سردار قاسم سلیمانی برای خنثی‌سازی توطئه دشمن در یک نامه حساب شده از سخنان آقای روحانی حمایت و تشکر کرد و این پیام به دنیا ارسال شد که تهدیدات رئیس جمهور درباره صادرات نفت توخالی نیست و از سوی کسانی که در منطقه کارهای بزرگی انجام داده‌اند پشتیبانی می‌شود.

زارعی با اشاره به اینکه هدف آمریکا از اعمال تحریم‌های شدیدتر، تقسیم مسئولان جمهوری اسلامی به دو طیف و روبه‌رو قرار دادن آنها است، گفت: هدف آمریکا این بود که کلاف را از دست جمهوری اسلامی ایران خارج کند و در نهایت شهروندان را از مسئولان و نظام جدا سازد اما نامه سردار سلیمانی به رئیس جمهور نشان داد که بخش‌های درونی نظام که غرب آنها را رقیب هم حساب می‌کند زمانی که پای منافع نظام وسط باشد با امثال پیام سردار سلیمانی اوج رفاقت دو طیف نشان داده می‌شود.

وی افزود: این در حالی بود که دشمن از ماهها قبل تبلیغ می‌کرد که سپاه رقیب و مخالف دولت و به دنبال زمین زدن آن است و متأسفانه این مثلاً رویکرد به داخل کشور هم رخنه کرده بود و حتی خود رئیس جمهور هم به این موضوع دامن می‌زد چرا که بازتاب سخنرانی‌اش در روز ۲۹ فروردین و روز ارتش این بود که آقای روحانی با سپاه درگیر است و به آن طعنه زده است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌المللی گفت: در روزهای اخیر هم شنیدید که می‌گفتند سپاه می‌خواهد علیه رئیس جمهور کودتا کند و امثال آقای تاج‌زاده و زیباکلام هم به این سخن دامن می‌زدند اما پیام خالصانه سردار سلیمانی که سپاه به عنوان قوی‌ترین حامی دولت در وقت لازم به کمک دولت می‌آید که این نامه بازتابش برای دشمنان و فتنه‌گران داخلی خیلی تلخ بود.

وی افزود: ببینید در روزنامه‌ها و رسانه‌هایشان چگونه این نامه را بازتاب دادند؛ آمدند یک رنگ جناحی به آن دادند و گفتند که اصولگرایان در حال فریب دادن رئیس جمهور هستند؛ در روزی که همه باید ید واحده باشند می‌خواستند دولت و سپاه و جنا‌ح‌ها را در مقابل هم قرار دهند.

زارعی در ادامه با ذکر این نکته که برخی از نیروهای مخلص و بسیجی درباره نامه سردار سلیمانی به رئیس جمهور دچار خلط مبحث و سو‌ءتفاهم شدند، گفت: آنها روی واژه‌هایی تمرکز کردند که از نظر آنها در این نامه ضروری نبود اما توجه نکردند که نشان دادن این فضا میان دولت و سپاه اقدامی بود که برجک دشمن را زد.

وی تصریح کرد: عبارات نامه سردار سلیمانی همان عباراتی است که از سوی رهبر معظم انقلاب قبلاً بیان شده است همانطور که درباره نامه آقای روحانی به سران اروپا تعبیر ایشان این بود که اگر در انتهای نامه نام حسن روحانی نوشته نشده بود همه تصور می‌کردند که نامه من است.

تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌المللی گفت:‌ هرچند که نسبت به فرد مخاطب نامه سردار سلیمانی انتقاد وجود دارد و باید هم انتقادات مطرح شود اما نقدها باید در جایی مطرح شود که وارد است نه اینکه درست و غلط را با یک چوب برانیم. همچنین نباید برخی عباراتی را برای کسی که رهبری می‌خواهد تا آخر بر سر کار بماند به کار ببریم چرا که ایشان می‌خواهند همین دولت کارهای غلط را اصلاح کند.

وی ادامه داد: بعضی دوستان محل بحث را گم کرده‌اند چرا که ما الان در مواجهه با اقتدار جمهوری اسلامی ایران هستیم نه مقام کسی که می‌خواهد امام حسن (ع) را پایین بکشد. زیرا اصلاً شرایط امروز جمهوری‌اسلامی ایران شرایط آن روز امام حسن (ع) نیست. از این‌رو نباید از اشعث به عنوان مثال سخن گفت.

زارعی در بخش دیگری از سخنان خود درباره مسیر آینده اقتصادی جمهوری اسلامی ایران گفت: خط تحریم‌ها باید شکسته شود و دشمن نتواند اجماع جهانی را که می‌خواهد علیه ایران ایجاد کند که این، از مسیر اروپا می‌گذرد.

وی با یادآوری اینکه سهم اروپا در اقتصاد جمهوری اسلامی ایران ۱۷ میلیارد دلار است، اظهار داشت: این سهم باید مدیریت شود و اگر آنها حاضر نباشند به تعهدات‌شان عمل کنند باید این رقم را بر کشورهای درجه دو و سه اروپایی سرشکن کنیم چرا که آنها برعکس آلمان و فرانسه مبادلات‌شان با بانک‌های کوچک صورت می‌گیرد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌المللی از سروسامان دادن به اقتصاد داخلی به عنوان ضرورت دیگر تداوم مسیر جمهوری اسلامی ایران نام برد و گفت: مدتی طول کشیده است که دولت متوجه تأکیدات رهبر معظم انقلاب درباره نگاه به داخل شود. چرا که دولت اقتصاد را به جایی گره زده بود که اختیارش دست ما نبود.

وی ادامه داد:‌ آقای روحانی تا همین چند ماه پیش سخنانی داشت مبنی براینکه اقتصاد ما فقط با تجارت جهانی بهبود می‌یابد و نمی‌پذیرفت که می‌توانیم توان داخلی خود را سامان دهیم البته الان این اعتقاد در دولت به وجود آمده هرچند در نه تمام بخش‌ها اما وقتی سرشان به سنگ اروپا و آمریکا خورد متوجه شدند.

زارعی با اشاره به وعده‌های دولت مبنی برا اصلاح کابینه و تغییر وزرای اقتصادی گفت: حتی در فضای ملی ما هم که یک زمانی شعار حل مسائل از طریق برجام رأی آورد، اکنون پذیرفته شده است که برجام نمی‌تواند کمکی کند.

وی از راهبرد نگاه به شرق به عنوان دیگر ضرورت مسیر آینده اقتصادی جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب از قدیم مطرح می‌کردند که ما در آسیا ظرفیت‌های بسیاری داریم و دشمن در این قاره نداریم، اظهار داشت:‌براین مبنا رهبر معظم انقلاب می‌گفتند که اقتصاد و سیاست خارجی ما باید با نگاه به شرق طراحی شود. البته این نگاه در کشور غریب بود. به عنوان برخی مقامات وزارت خارجه ما تا چندی پیش به روسیه به چشم همان روسیه تزاری نگاه می‌کردند در حالی که این کشور چندین بار چرخیده است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌المللی گفت: این مقامات وزارت خارجه می‌گفتند روس‌ها قابل اعتماد نیستند ولی نمی‌گفتند چگونه انگلستان قابل اعتماد است؟ در حالیکه انگلستان هم‌اکنون در حال توطئه علیه ایران است.

وی خاطرنشان کرد: آقای دکتر ولایتی تعریف می‌کردند که یک بار خدمت مقام معظم رهبری بودیم که من به ایشان گفتم گویا از نظر ما با چین و روسیه روابط راهبردی برقرار کنیم که رهبری این حرف را تأیید کردند؛ بعد من از ایشان پرسیدم آیا اجازه داریم این مطلب را مطرح کنیم و ایشان اجازه دادند.

زارعی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:‌ چینی‌ها امروز پذیرفته‌اند که نفت میدان نفتی آزادگان را به نام نفت چین صادر کنند که گرفتار بازی آمریکایی‌ها نشویم البته چینی‌ها قبلاً هم حضور داشتند اما دولت به اسم اینکه من می‌خواهم با توتال کار کنم چینی‌ها را خارج کرد ولی توتال هم شش ماه بیشتر نماند.

وی با اشاره به اینکه می‌توان با روسیه، چین و هند کنسرسیوم چهارجانبه ایجاد کرد، عنوان داشت: می‌توانیم ریل اقتصادی خود را با آسیایی‌ها ایجاد کنیم که آمریکا نتواند نگاه چپ به ما بکند و مذاکرات اولیه آن هم انجام شده است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌المللی در پاسخ به سؤالی با ابراز اینکه انصارالله فعلاً بر باب‌المندب مسلط است، گفت:‌ انصارالله می‌تواند صادرات بخشی از نفت عربستان را از این تنگه به کنترل خود درآورد و جمهوری اسلامی ایران هم به طور غیرمستقیم چنین امکانی دارد.

وی با ذکر اینکه ایران حتی نصف صادرات نفت عربستان را مختل کند دنیا دچار بحران می‌شود، خاطرنشان کرد: بستن مسیر خلیج فارس به ۲۰ درصد صادرات نفت عربستان آسیب می‌زند اما اگر مسیر صادرات نفت این کشور را از دریای سرخ مختل کنیم، صادرات عربستان آسیب جدی می‌بیند که تلاش عربستان و متحدانش جهت اشغال بندر حدیده نیز با این هدف بود که ساحل را تصرف کنند تا تهدید صادرات نفتی این کشور خنثی شود.