نمایندگان ایران در پنج وزن نخست کشتی آزاد و فرنگی رقابت های بین المللی جایزه بزرگ گرجستان، یک طلا، یک نقره و سه برنز گرفتند.

به گزارش بسیج پرس، رقابت های پنج وزن نخست کشتی آزاد و فرنگی جام «بالاوادزه» و «کارتوزیا» گرجستان از سه شنبه، ۱۲ تیرماه در شهر تفلیس گرجستان آغاز شد و شب گذشته با معرفی نفرات برتر به پایان رسید.
در پایان پنج وزن اول این مسابقات در کشتی فرنگی «مسلم نادری خادم» در وزن ۵۵ کیلوگرم به مدال طلا دست یافت و در کشتی آزاد نیز «محمدجواد ابراهیمی» در وزن ۹۲ کیلوگرم صاحب مدال نقره و «امید حسن تبار»، «علیرضا کریمی» و «یدالله محبی» در وزن های ۷۹، ۹۲ و ۱۲۵ کیلوگرم صاحب مدال برنز شدند.
نتایج کشتی گیران کشورمان در این رقابتها :
در کشتی آزاد و در وزن ۶۱ کیلوگرم «باقر یخشکی» در دور نخست با نتیجه ۱۱ بر ۹ «ایوان بلچیوک» از کشور اوکراین را شکست داد اما در دور دوم مقابل «آدیل اوسپانوف» از قزاقستان با نتیجه ۲ بر ۲ ضربه فنی شد و با توجه به شکست کشتی گیر قزاقستانی در دورهای بعد، یخکشی از دور رقابت ها کنار رفت.
در وزن ۷۰ کیلوگرم «نیما اشفاقی» با نتیجه ۱۰ بر صفر «نوربرت لوکاس» از مجارستان را مغلوب کرد اما در کشتی دوم خود با نتیجه ۱۰ بر ۵ مغلوب «مصطفی کایا» از ترکیه شد و با توجه به شکست این کشتی گیر مقابل «رامانوف» روس، اشفاقی از دور رقابت ها کنار رفت.
در همین وزن «میثم نصیری» با نتیجه ۱۰ بر ۴ در مقابل کایا از ترکیه، مغلوب و حذف شد.
در وزن ۷۹ کیلوگرم «امید حسن تبار» در کشتی نخست خود با توجه به حاضر نشدن حریف کره جنوبی به پیروزی رسید اما در دور دوم با نتیجه ۱۵ بر ۴ مقابل «ماگومد الداروویچ» از روسیه شکست خورد و با توجه به حضور این کشتی گیر روس در دیدار فینال، حسن تبار به گروه بازنده ها رفت، وی در این گروه با پیروزی ۱۱ بر صفر مقابل «عبدالغدیر اوزمن» از ترکیه به دیدار رده بندی راه یافت که با پیروزی ۱۰ بر ۹ برابر «آدام خاسیف» از روسیه به مدال برنز رسید.
در وزن ۹۲ کیلوگرم «محمدجواد ابراهیمی» در دور نخست «علیرضا کریمی» دیگر نماینده کشورمان را با نتیجه ۶ بر ۴ مغلوب کرد، وی در مبارزه دوم خود با نتیجه ۲ بر ۲ از سد «داتو مارساگیشویلی» دارنده مدال برنز المپیک لندن و برنز جهان از گرجستان گذشت و در مرحله نیمه نهایی نیز با نتیجه ۸ بر صفر «سلیمان کارادنیز» از ترکیه را از پیش رو برداشت و راهی دیدار فینال شد.
ابراهیمی در دیدار فینال مقابل «آنزور اوریشف» از روسیه با نتیجه ۵ بر یک شکست خورد و به مدال نقره رسید.
کریمی نیز با توجه به حضور ابراهیمی در دیدار فینال به گروه شانس مجدد رفت و در این گروه با نتیجه ۹ بر یک «داتو مارساگیشویلی» از گرجستان را مغلوب کرد و به دیدار رده بندی راه یافت، وی در این دیدار نیز با نتیجه ۹ بر صفر «سلیمان کارادنیز» از کشور ترکیه را شکست داد و صاحب مدال برنز شد.
در وزن ۱۲۵ کیلوگرم «یدالله محبی» در کشتی اول با نتیجه ۱۰ بر صفر مقابل «سلیم ارجان» ترک به برتری دست یافت، در دیدار دوم نیز برابر «کیونگ جیم» از کره جنوبی با نتیجه ۱۵ بر ۴ پیروز شد، اما در کشتی بعد با نتیجه ۴ بر یک مغلوب «گنو پتریاشویلی» قهرمان جهان و نفر سوم المپیک از گرجستان شد و به دیدار رده بندی رفت.
وی در این دیدار «هو ژانگژیانگ» از چین را با نتیجه ۱۱ بر یک شکست داد و به مدال برنز رسید.
در کشتی فرنگی و در وزن ۵۵ کیلوگرم که به صورت دوره ای و در دو گروه برگزار شد، «مسلم نادری خادم «در دور نخست «رادیک مکرتچیان» از ارمنستان را با نتیجه ۳ بر یک شکست داد و در دور دوم مقابل «میراخمدوف» از ازبکستان با نتیجه ۱۱ بر ۲ مغلوب شد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت.
وی در این مرحله نیز با شکست ۱۰ بر صفر «الهام بهرام اف» از ازبکستان راهی دیدار فینال شد، نادری خادم در دیدار فینال نیز با نتیجه ۹ بر ۷ «واسیل توپویف» از روسیه را از پیش رو برداشت و صاحب مدال طلا شد.
در همین وزن «رضا خدری» در گروه دوم با نتایج ۹ بر ۷ و ۸ بر یک مقابل «الهام بهرام اف» از ازبکستان و «واسیلی توپویف» از روسیه شکست خورد و با نتیجه ۴ بر ۲ مقابل کشتی گیر برزیلی به پیروزی رسید اما نتوانست به مرحله نیمه نهایی صعود کند.
در وزن ۶۳ کیلوگرم «محمد نوربخش» در حالی که تا دقیقه سوم با کشتی گیر گرجستانی مبارزه کرد به دلیل مصدومیت و با نتیجه ۸ بر صفر مغلوب این کشتی گیر شد. با توجه به اینکه این کشتی گیر گرجستانی به دیدار فینال راه یافت، نوربخش به گروه بازنده ها رفت، اما به خاطر تشدید نشدن مصدومیت از حضور در رقابت های شانس مجدد انصراف داد.
در وزن ۹۷ کیلوگرم «علی اکبر حیدری» با نتیجه ۷ بر یک مقابل «گئورگی ملیا» از گرجستان شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی گیر گرجی در مرحله نیمه نهایی، حیدری از دور رقابت ها کنار رفت.
مسابقات شانس مجدد؛ رده بندی و فینال پنج وزن دوم این رقابت ها امروز پنجشنبه برگزار می شود.