رئیس سابق شورای شهر تهران گفت: شهید چمران اعتقاد راسخ به واژه "ما می‌توانیم" داشت.

به گزارش بسیج پرس مهدی چمران رئیس سابق شورای شهر تهران پیش از ظهر امروز (جمعه، اول تیر) در سخنانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به ۲۹ خرداد، سالروز شهادت مصطفی چمران، گفت: شهید چمران در سال ۱۳۴۹ و  پس از  ۱۴ سال حضور در آمریکا، به لبنان رفت و خطاب به رزمندگان گفت «من برای شما بشارتی عظیم آورده‌ام که حلّال همه مشکلات است؛ بشارتی که طاغوت‌ها را سرنگون می‌کند. بشارت خیر، بشارت پیروزی و وصل به معشوق؛ این بشارت، شهادت است، می‌خواهم با اسرائیل ولو با مشت بجنگم، می‌خواهم به اسرائیل بفهمانم که آنها را روسیاه خواهم کرد.»

وی با تأکید بر اینکه شهید چمران اعتقاد راسخ به واژه “ما می‌توانیم” داشت، افزود: این شهید بزگوار، دانشمند بزرگی بود و جزو معدود  دانشمندان بزرگ رشته خود (فیزیک پلاسما) به حساب می‌‌آمد.

رئیس سابق شورای شهر تهران با بیان اینکه شهید چمران رزمنده‌ قوی‌ بود که در رزم و جنگ‌های چریکی همتا نداشت، اظهار داشت: شهید چمران در عین حال توانست سیاست‌مداری عارف و هنرمندی لطیف‌الطبع باشد؛ او دانه‌های مقاومت اسلامی در لبنان را غرس و هشت سال در برابر فالانژها ایستادگی کرد.

**شهید چمران کسی بود که موفق شد اولین موشک را آزمایش کند

برادر شهید چمران اضافه کرد: او توانست در ایران شب تیره شکست پاوه را به حماسه‌ای بزرگ تبدیل کند. شهید چمران کسی بود که موفق شد، اولین موشک را آزمایش کند و از طرفی توانست ستاد جنگ‌های چریکی را در معیت آیت‌الله خامنه‌ای تشکیل دهد. شهید چمران توانست در ایران محاصره سوسنگرد را بشکند و آنها را شکست دهد.

وی گفت: شهید چمران توانست در شرایط دشوار آن روز اهواز که نان هم پیدا نمی‌شد، در شش ماهه اول جنگ، زیردریایی بسازد و همانجا آن را به آب بیاندازد.

رئیس سابق شورای شهر تهران در پایان با بیان اینکه حزب‌اللّه لبنان، جهاد اسلامی فلسطین و حماس راه امام حسین(ع) را دنبال کردند و پیروز شدند، خاطرنشان کرد: یمن مظلوم هم امروز راه امام حسین(ع) را دنبال می‌کند و انشاء‌اللّه پیروز می‌شود.