رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: دولت با تمام قوا با پرداخت وام و کمک های بلاعوض به کمک مردم مناطق زلزله زده استان کرمانشاه آمده و همچنان پای کار است.

به گزارش بسیج پرس،پرویز فتاح روز پنجشنبه در مراسم افتتاح بیش ۵۰۰ واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه که در روستای کوئیک سرپل ذهاب برگزار شد، گفت: نواقص و مشکلاتی در مناطق زلزله زده وجود دارد اما در مجموع کارها به خوبی پیش می‌رود و به یمن قدوم رهبر معظم انقلاب و پیگیری رئیس جمهوری و دیگر مسئولان کشوری و استانی روند ساخت و سازها مناسب است با این حال باید از بردباری و تواضع مردم این مناطق قدردانی کنیم.
وی از همه ملت ایران بدلیل کمک به مردم زلزله زده استان کرمانشاه قدردانی کرد و گفت: قلب ایرانیان برای زلزله زدگان کرمانشاهی می تپد و کمک های آنها به این مناطق از طریق کمیته امداد همچنان ادامه دارد.
فتاح عنوان کرد که زلزله آبان ۹۶ مصیبت سنگین و حادثه بسیار سختی بود اما مردم این مناطق باید بدانند که همه مسئولان نظام و ملت ایران برای کمک به آنها آماده اند که این همدلی و همراهی ملت هنر بزرگ انقلاب و امام راحل است.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: دولت برای ساخت واحدهای مسکونی در مناطق روستایی ۳۰۰ میلیون ریال تسهیلات و ۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت کرده که شاید با این مبالغ مردم نتوانند واحدهای خود را تکمیل کنند به همین دلیل کمیته امداد کسری مددجویان آسیب دیده را پرداخت می کند.
رئیس کمیته امداد افزود: امروز ۵۰۰ واحد مسکونی مددجویان در هفت شهرستان زلزله زده استان کرمانشاه به بهره‌برداری می‌رسد که کمیته امداد برای هر واحد روستایی ۱۲۰ میلیون ریال از محل کمک های مردمی پرداخت کرده است.
به گفته فتاح، امروز همچنین ۴۵۰ واحد نگهداری دام هم ساخته و تحویل مردم شده که برای هر واحد ۱۲۰ میلیون ریال هزینه شده است.
وی افزود: کمیته امداد ۴۰۰ واحد حمام و سرویس بهداشتی را هم ساخته که برای هر واحد ۲۰ میلیون ریال هزینه شده است.
رئیس کمیته امداد همچنین عنوان کرد: کمیته امداد براساس نقشه و متراژ مشخص واحدهای مسکونی را احداث می کند و تحویل مددجویان می دهد اما اگر مددجویی تمایل دارد که بیش از این متراژ احداث کند باید بقیه هزینه ها را خودش بپردازد.
آنچنان که وی گفت: در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه سه هزار واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد آسیب دیده اما به تشخیص ما ۲ هزار و ۴۰۰ واحد دیگر هم نیاز به بازسازی دارند که آنها را نیز احداث می کنیم.
فتاح تاکید کرد: تمام واحدهای مسکونی مددجویان زیرپوشش کمیته امداد در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه تا پایان امسال به بهره‌ برداری می‌رسد و اگر هر یک از این واحدها نیاز به لوازم خانگی هم داشته باشد، ما آن را تامین می کنیم.
وی گفت: کمیته امداد همچنین ساخت ۷۰۰ واحد مسکونی در شهرهای زلزله زده استان کرمانشاه را در دستور کار دارد که برای آغاز و تسریع این اقدام نیاز به مساعدت مسئولان دولتی داریم.
فتاح در پایان اظهار داشت: ما در کنار دولت و سایر دستگاه ها برای کمک به تسریع در روند بازسازی و رفع نواقص و مشکلات مناطق زلزله زده استان کرمانشاه خواهیم ماند.
زمین لرزه ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.
این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۰ روستای استان کرمانشاه خسارت زد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده اند.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۳۲ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا است.

منبع:ایرنا