پشت پرده تلاش های اخیر عربستان در فوتبال آسیا و دیدارهای مشکوک سعودی ها با رؤسای فیفا و AFC برملا شد.

به گزارش بسیج پرس,روزنامه نیویورک تایمز آمریکا پشت پرده دست داشتن جانی اینفانتینو، رئیس فیفا با سعودی ها برای گرفتن رای به میزبانی آمریکا و هم پیمانانش در جام جهانی ۲۰۲۶ را فاش کرد.

*سعودی ها زمام دار حمایت از آمریکا در قاره آسیا

عربستان سعودی مهره اصلی این پرونده است و زمام دار حمایت از میزبانی آمریکا-مکزیک و کانادا در جام جهانی ۲۰۲۶ در قاره آسیا است. سعودی ها با جلسه هایی که با رؤسای فدراسیون های قاره کهن برگزار می کنند در تلاش هستند تا رای آنها از مراکش به نفع آمریکا تغییر دهند. عربستان در ماه گذشته فدراسیونی من درآوردی به نام «فدراسیون جنوب غرب آسیا» ایجاد کرد تا اعضای فدراسیون های عضو AFC را به پیوستن به این فدراسیون تشویق کند. سعودی ها در این راه تا حدودی موفق ظاهر شدند و ۱۳ فدراسیون آسیا را همراه خود کردند.

*نقش کلیدی عربستان در انتخاب میزبان جام جهانی ۲۰۲۶

عربستان نقشی کلیدی در انتخاب میزبان جام جهانی ۲۰۲۶ دارد چون با جمع آوری رای در قاره آسیا می تواند سرنوشت میزبان را تعیین کند. این تلاش سعودی ها در حالی است که مراکش رای بسیاری از کشورهای آفریقایی و عرب آسیا را دارد. عربستان در حال رایزنی است تا رای این کشورها را به نفع آمریکا تغییر دهد.

*فاش شدن پشت پرده جلسات سعودی‌ها با رئیس فیفا و AFC

-خوش خدمتی به ترامپ و ائتلاف علیه ایران

با توجه به این افشاگری رسانه آمریکایی مشخص شد که تلاش های اخیر سعودی ها در این چند هفته گذشته از ایجاد یک «فدراسیون من درآوردی» به نام فدراسیون جنوب غرب آسیا تا دیدار با اینفانتینو، رئیس فیفا  و شیخ سلمان، رئیس AFC همه مربوط به میزبانی آمریکا نیز می شود. خوش خدمتی سعودی ها به ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به زمینه ورزش نیز کشیده شده و آنها به هر نحوی می خواهند به آمریکا خدمت کنند. البته این اقدام عربستان فقط برای خدمت به آمریکا نیز نبود و پیش از گفته شد که این اقدام آنها برای تغییر قدرت در آسیا به نفع خودشان است تا برنامه های خود را در آینده در پرونده زمین بی طرف علیه ایران و قطر به راحتی اجرا کنند. پس از فاش شدن ابعاد این جلسات مشخص شد که سعودی ها به دنبال این هستند که با یک تیر دو نشان بزنند از یک طرف به آمریکا خدمت کنند و از طرف دیگر به منافع خودشان در آسیا برسند.

منبع: فارس