انقلاب اسلامی در این چهل سال، فراز و نشیب زیادی داشته است وجهت کنونی انقلاب اسلامی همان هدف اولیه آن است اما سرعت سیر آن در دوره های مختلف زمانی، متفاوت بوده است

حجت الاسلام محمد نعیمی، نمایندگی ولی فقیه در سپاه تهران بزرگ در گفتگو اختصاصی با بسیج پرس در خصوص روند طی شده انقلاب اسلامی از ابتدا تاکنون اظهار داشت: انقلاب اسلامی در این چهل سال، فراز و نشیب زیادی داشته است.جهت کنونی انقلاب اسلامی همان هدف اولیه آن است اما سرعت سیر آن در دوره های مختلف زمانی، متفاوت بوده است.
وی افزود: در برخی از زمان ها، مردم و دستگاه ها به صورت یکپارچه در جهت آرمان های انقلاب اسلامی تلاش کرده اند اما در زمان هایی برخی از دستگاه های اصلی کشور، کم کاری کرده اند و این موجب کم شدن سرعت این روند شده است به طور کلی، اگر بخواهیم این چهل سال را مورد بررسی قرار بدهیم، حرکت، خوب و در مسیر بوده؛ اما اگر بخواهیم سرعت این حرکت را در نظر بگیریم، در مقاطع گوناگون، این سرعت متفاوت بوده است.
نمایندگی ولی فقیه در سپاه تهران بزرگ در ادامه ابراز داشت: رهبر معظم انقلاب، در آغاز سال، هنگامی که دستاورهای انقلاب را بیان می کردند، خاطرنشان کردند که اگرچه ما به دستاورهای با ارزشی در این سال ها رسیده ایم، اما در موضوع عدالت اجتماعی خوب عمل نکردیم. به این ترتیب، هر حوزه و بخش باید به صورت مجزا رصد شود و مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرد.
حجت الاسلام نعیمی درباره اغتشاشات دی ماه ۹۶ تصریح نمود: مقام معظم رهبری در آغاز هر سال، شعاری را بیان می کنند که جهت گیری لازم را به مردم و مسئولین گوشزد کنند و چند سالی می شود که این شعارها مربوط به حوزه اقتصادی است. شاید اگر به این موضوعات توجه جدی می شد، ما شاهد این حوادث در دهه ۹۰ نبودیم اما وقتی در این باره کم کاری صورت گرفت و مسئولین به وظایف خود به درستی عمل نکردند، حوادث این چنینی رقم خورد.
وی افزود: اعتراضات، حق هر اجتماعی است و در قالب هایی می تواند نظام را به شکوفایی پیش ببرد اما دشمن همیشه این اعتراضات را به سمت جریاناتی می کشاند و سعی می کند آن را مصادره کند. به عنوان مثال، تظاهرات علیه برخی از موسسات اعتباری را به جریان علیه نظام تبدیل می کند. مردم ما هوشیار هستند و عدم همراهی مردم باعث شد تا تظاهرات دی ماه ۹۶ ادامه پیدا نکند وگرنه اراده مردم می تواند تاثیرگذار باشد و ما قائل به مردم سالاری دینی هستیم و طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، ما از معدود کشورهایی هستیم که در آن مردم سالاری به معنی واقعی کلمه وجود دارد. در حوادث دی ماه سال گذشته، مردم صف خود را از معاندین جدا کردند و تظاهرات ادامه پیدا نکرد. اما باید به مشکلات و خواسته های آنها رسیدگی شود و نباید وظایف مسئولین در این بین گم بشود.
نمایندگی ولی فقیه در سپاه تهران بزرگ خاطرنشان کرد: ما باید دوره ای که مشخصه هایش باعث شد مردم علیه آن موضع بگیرند و انقلاب اسلامی را رقم زدند را به خوبی رصد کنیم. متاسفانه با عدم ارائه تصویر درست از آن دوران، نسل جدید شناخت خوبی از آن دوران ندارند و برخی، آن دوران را کم نقص یا بی نقص تصور می کنند در حالی که حکومت طاغوت در آن زمان با استانداردهای اولیه و لازم یک حکومت، فرسنگ ها فاصله داشت ضمن اینکه باید این را تبیین کنیم تا نسل جوان بداند از چه مقطعی گذر کرده ایم و چه مسیری را طی کرده ایم، خود نیز باید به علل سقوط آن حکومت توجه کنیم و نگذاریم آن علل برای نظام ما اتفاق بیفتد.
وی افزود: یکی از علت هایی که موجب انحطاط حکومت پهلوی شد، قرار گرفتن افرادی در منصب های مهم، بدون داشتن صلاحیت لازم بود یعنی انجام کارهای وزین به دست انسان های سبک و حتی انجام کارهای سبک به دست انسان های وزین. حضرت علی(ع) این علت را به عنوان یکی از دلایل سقوط حکومت ها ذکر کرده است که در نهج البلاغه آمده است.امروزه ما برای این موضوع، احتیاج به بررسی میدانی داریم و نیروی انقلابی باید این را به صورت مستمر مطالبه کند متاسفانه دشمن موضوعاتی را که مطالبه عمومی نیست را با ابزارهایی که در اختیار دارد تبدیل به مطالبه عمومی می کند. امروزه، مطالبه عمومی ما باید مواردی نظیر مبارزه با فساد، اشرافیت و غیره است. اگر ما در حوزه امر به معروف و نهی از منکر به موضوعات اساسی تر از موضوعاتی که نسبت به آن حساسیت داریم، می پرداختیم، تمامی آحاد ملت به صورت یکپارچه آمر به معروف و ناهی به منکر می شدند.
ایشان تاکید کردند: ما باید مشکلات اساسی را رصد کنیم و آنها را مطالبه کنیم نه اینکه یک حرکت عوام فریبانه راه بیفتد، بلکه این از آرمان های انقلاب اسلامی است و ولایتمداری این را حکم می کند. مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با دانشجویان فرمودند برای رسیدن به آرمان های انقلاب، باید انقلاب اسلامی زنده بماند.به همین منظور باید روحیه انقلابی را حفظ کرد.
حجت الاسلام نعیمی درباره اشرافیت در مسئولین تصریح کرد:شما فرض کنید فردی طی یک روز ۲۵کیلو به وزنش اضافه شود. فردای آن روز از دیدن چهره خودش شاید سنگ‌کوب کند اما اگر طی چند سال به وزن بالایی برسد، شاید افراد لاغر را مریض بداند. مسئولینی که بر طبل اشرافیت می کوبند، کسانی نبودند که اشراف باشند.اگر این افراد در دهه ۶۰ به این وضعیت دچار می شدند، خودشان می مردند. اما الان ایرادی در خودشان نمی بیند چرا که در بازه زمانی سی ساله به یک فرد فربه در حوزه اشرافیت تبدیل شده است و از هیچ تذکری حیا نکرده است.
حجت الاسلام نعیمی درباره عملکرد روحانیت در خصوص انتقال مفاهیم انقلاب به نسل جوان ابراز داشت: ما در دهه ۶۰ شاهد همراهی همه جانبه از ملت بودیم و مردم داوطلبانه در جبهه به شهادت می رسیدند.علت آن هم، آمار شهادت روحانیون نسبت به جمعیت‌شان در آن زمان بود. شهدای روحانیت نسبت به جمعیت قشر طلاب و روحانیون در آن زمان، بیشترین حد را در میان اقشار دیگر دارد.
وی در تبیین جایگاه روحانیت و مساجد اظهار داشت: متاسفانه اکثر مساجد ما نقش نمازخانه را دارد. در دهه ۶۰، یک روحانی، یک عنصر بسیار تاثیرگذار بود و این از مسئولیت پذیری این افراد ناشی می شد. با توجه به شکل گیری نظام اسلامی، روحانیت و اساسا حوزه علمیه باید در حوزه آموزش، تعلیم و تربیت، نقش پررنگ تری را ایفا کند و با آموزش و پرورش و دانشگاه ها تعامل بهتری را داشته باشد.
نمایندگی ولی فقیه در سپاه تهران بزرگ درخصوص وضعیت عملکردی این سپاه اذعان داشت: بنده در طول هشت ماهی که در این محل مستقر شده ام، جلسات متعددی با نواحی، حوزه ها، تیپ ها، لشکر و رابطین دفتر نمایندگی داشته ام و موارد لازم را به فرماندهی محترم سپاه تهران بزرگ ابلاغ کرده ام.یکی از آسیب هایی که بسیج و سپاه را تهدید می کند، عدم توجه به معنویات و نداشتن بصیرت است.در این موضوع، به صورتی که شایسته این مجموعه ها باشد کار نمی شود.علت این امر، پرداختن به امورات غیر ضروری است. در جبهه ها، توجه به قرآن، نماز و ادعیه در کنار آموزش نظامی و بلکه بالاتر از آن بود اما متاسفانه پایگاه های ما چنین وضعیتی را ندارند ارزش ارتباط با خدا باید برای بسیجیان ملموس تر بشود. موضوع دیگری که باید بیشتر به آن توجه شود، مهارت آموزی است که با توجه به مقطع زمانی که در آن قرار داریم، موضوع مهمی است.
ایشان در پایان تاکید کردند: انقلاب اسلامی یک موهبت و یک امانت است. ما باید آن را بشناسیم، درست تحویل بگیریم و درست تحویل بدهیم. مقام معظم رهبری فرمودند اگر ما نتوانیم نماز را احیا کنیم چرا به سراغ حکومت آمده ایم؟و در جای دیگر گفتند انقلاب اسلامی به این معنا نبوده که عده ای بروند و عده ای دیگر سر کار بیایند.ما در آستانه شکل گیری یک تمدن بزرگ جهانی هستیم و اگر این موضوع را درک کنیم همگی عزممان را جزم خواهیم کرد و به مسئولیت هایمان بیشتر توجه می کنیم.