مهاجرگفت: براساس آخرین آمار 160 هزارتن کلزا از کشاورزان خریداری شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر افزایش داشته است.

به گزارش بسیج پرس, علیرضا مهاجر مجری طرح دانه های روغنی ، درباره آخرین وضعیت خرید کلزا، اظهار کرد: براساس آخرین آمار ۱۶۰ هزارتن کلزا از کشاورزان خریداری شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر افزایش داشته است.

وی از پرداخت ۱۳۴ میلیارد تومان مطالبات کلزاکاران خبر داد و گفت: حدود ۳۰۰ میلیارد تومان دیگر باقی مانده که پس از تأمین منابع مالی به حساب کشاورزان واریز خواهد شد.

مهاجر از افزایش ۸۰ تا ۱۰۰ درصدی کلزا نسبت به سال زراعی گذشته خبر داد و افزود: در سال زراعی ۹۶-۹۷ پیش‌بینی می‌شود تولید کلزا به ۳۰۰ هزارتن برسد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که سرمازدگی اخیر در کاهش تولید کلزا اثرگذار بوده است یا خیر، بیان کرد: سرمازدگی اخیر از لحاظ تناژ محصول تنها ۱۰ درصد خسارت وارد کرد که صندوق بیمه پس از بررسی‌های اولیه، پرداخت غرامت را در دستور کار خود قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: با توجه به آنکه سویا  بعد از کلزا بیشترین سطح زیر کشت دانه‌های روغنی را به خود اختصاص می‌دهد، اما به سبب شرایط خشکسالی، میزان تولید آن به میزان بارندگی در فصل تابستان بستگی دارد به طوریکه اگر از ۱۵ خرداد تا ۱۵ تیر بارندگی‌های مناسبی داشته باشیم، سطح زیر کشت این محصول افزایش می‌یابد و هم اکنون نمی‌توان پیش‌بینی خاصی در این باره داشت.

مجری طرح دانه‌های روغنی با اشاره به تأثیر افزایش تولید کلزا در میزان واردات روغن گفت: با توجه به افزایش تولید دانه‌های روغنی ۱۶ درصد نیاز کشور از منابع داخلی تأمین می شود با وجود این ۴۵۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی خواهیم داشت.

وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه کشاورزان در ثبت سامانه مشکل چندانی ندارند، تصریح کرد: هم اکنون تأمین نقدینگی دولت مهم‌ترین معضل است که انتظار می‌رود این امر به موقع برطرف شود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان