پرتغال حریف تیم ملی کشورمان در بازی مقابل بلژیک نمایش با احتیاطی داشت و در کنترل ستاره‌های بلژیک موفق ظاهر شد.

به گزارش بسیج پرس, تیم ملی پرتغال حریف تیم ملی کشورمان در گروه B پیش از آغاز جام جهانی در محکی جدی به مصاف تیم پرمهره بلژیک رفت تا شاگردان سانتوس در پیش درآمد روسیه در غیاب رونالدو خودی نشان دهند.

سانتوس که در غیاب رونالدو و چند بازیکن دیگر از جمله ریکاردو کوارشما و پاتریسیو تیم را روانه میدان کرده بود با چیدمان ۳-۳-۴ بازی را آغاز کرد.البته این شاکله در مواقع دفاع و به ۱-۵-۴ مبدل می‌شد.

بعد از حضور برناردو سیلوا پرتغال برای دقایقی با ترکیب ۲-۴-۴ لوزی بازی کرد.

پرتغال در ابتدا در پی شناسایی حریف بود و به همین دلیل بازی را با تجمع در زمین خودی و پرس ۳ نفره در کناره‌ها آغاز کرد.

پرس ۳ نفره

شاگردان سانتوس برای گرفتن توپ با پرس کاروالیو، گوئررو و موتینیو در چپ و سوارس، ماریو و سیلوا در راست وارد عمل می‌شدند و سپس برای حضور در ضد حمله با پاس‌ ‌های کوتاه و تکنیک فردی و حفظ توپ، سیلوا، ماریو و موتینیو آماده حمله می‌شدند.

عرض دادن به بازی برای ایجاد موقعیت

شاگردان سانتوس در موقع حمله برای باز کردن بین مدافعان بلژیک و ایجاد فاصله بین آنها با اضافه کردن بازیکن در کناره‌ها به بازی عرض می‌دادند که با این کار موفق به هم زدن تمرکز مدافعان و ایجاد موقعیت برای مهاجمان کاذب می‌شدند.

کنترل حریف

پرتغال در تمام طول بازی سعی در کنترل بلژیک داشت و با نوع چیدمان بازیکنان و آرایش دفاعی در زمین خودی به خوبی این کار را انجام داد.البته مهار تیم پرستاره بلژیک کار آسانی نبود ولی شاگردان سانتوس با دفاع تیمی و حضور در فضا‌های خالی به خوبی از پس آن برآمدند.

په په و فونته

در عمق دفاع پرتغال په‌په و فونته هر دو با تجربه بالایی توپ می‌زنند و روی ضربات بلند تسلط بالای داشتند. حتی در حضور لوکاکو که ضربات سر را خوب می زند، ستاره منچستر در نیمه اول هیچگاه نتوانست روی سر این دو ضربه سر بزند.اما هر دو مدافع تا حدی کند و ساکن توپ می زدند.

انتقال توپ

پرتغال در غیبت  کوارشما و رونالدو و بازیکنان سریع خود بر اساس تفکر سانتوس با پاس‌های کوتاه و تکنیک فردی سعی در کنترل حریف داشت اما کلا پرتغال در انتقال سریع توپ تا حدی به کندی عمل می کرد ولی سرعت فردی بازیکنان آنها بسیار بالا بود و برناردو سیلوا و گودیس و مارتینز نمونه بارز سرعت انفجاری بالا بودند.

ضربه ایستگاهی

شاگردان سانتوس به دلیل جنس و ذات فوتبال پرتغال به مانند تمام تیم‌ها  و مربیان پرتغال در ضربات ایستگاهی خطرناک نشان می‌دادند و در این بازی بازهم این موضع را ثابت کردند.