کاستاریکا هرچند بازیکن خلاقی در فاز حمله ندارد اما به لطف خط دفاع مستحکمش و یکپارچگی تیمی در مسابقات روسیه ۲۰۱۸ به فکر صعود از مرحله گروهی است.

به گزارش بسیج پرس, تیم ملی فوتبال کاستاریکا یکی از ۳ تیم آمریکای مرکزی حاضر در مسابقات جام جهانی روسیه است.تیمی که در مسابقات ۴ سال قبل در برزیل، با بازی‌های هجومی خود، دل هواداران زیادی را به دست آورد و جزو شگفتی‌های جام بود.

اکنون این احتمال هست که تیم کاستاریکا در حال و هوای مسابقات دوره قبل ظاهر شده و بتواند به فوتبال رو به جلو و زیبای خود ادامه داهد.

*تعداد حضور در جام جهانی

کاستاریکا تاکنون در ۴ دوره جام جهانی حضور داشته است.نخستین مرتبه که این تیم به جام جهانی رسید، مسابقات جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا بود. بعد از برد ۲ بر یک مقابل سوئد  و یک بر صفر برابر اسکاتلند این تیم به مرحله یک هشتم نهایی صعود کرد.در این مرحله مقابل شوروی سابق ۴ بر یک بازنده شد.

در رقابت های جام جهانی کره و ژاپن نیز این تیم از مرحله گروهی نتوانست صعود کند.در آن دوره تیم تکنیکی نتوانست از پس برزیل و ترکیه برآید.

در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۰۶ که در آلمان انجام شد، این تیم در  دیدار افتتاحیه مقابل میزبان به میدان رفت و با نتیجه ۴ بر ۲ بازنده شد.بعد هم مقابل اکوادور و لهستان امتیاز پیشکش کرد و بدون برد به خانه بازگشت.

بهترین عملکرد کاستاریکا در تمام ادوار حضورش در جام جهانی، مسابقات ۴ سال قبل در برزیل بود.زیرا تیم آمریکای مرکزی در مرحله گروهی با کسب ۷ امتیاز بدون باخت به مرحله حذفی رفت.در مرحله یک هشتم نهایی مقابل یونان به میدان رفت و در ضربات ایستگاهی پایان  بازی، نتیجه را به سود خود کرد.

این تیم به مرحله یک چهارم نهایی رسید که در این بازی به هلند برخورد کرد که بعد از تساوی در بازی، در ضربات پنالتی مغلوب نارنجی‌پوشان شد.

*مرحله مقدماتی

کاستاریکا در چهارمین مرحله از مسابقات انتخابی منطقه آمریکای مرکزی و شمالی به مسابقات جام جهانی راه یافت.

این تیم آن هنگام در گروه بی بازی‌ها حضور داشت و برای صعود به مشکل خاصی برخورد نکرد.با کسب ۵ برد و یک تساوی جواز صعود به مرحله نهایی جام جهانی را جلوتر از پاناما دریافت کرد.

*وضعیت تیم در جام جهانی

کاستاریکا در جام جهانی روسیه مسابقه نخست خود را برابر صربستان برگزار می‌کند.حریفی از گروه ایی که کسب نتیجه در آن می‌تواند وضعیت تیم را در جام جهانی تغییردهد.

از این رو بسیاری بر این باور هستند که اگر کاستاریکا بتواند در بازی نخست نتیجه مطلوب بگیرد، گام مهمی برای صعود از گروه برخواهد داشت.

بعد از این رویارویی، کاستاریکا به سراغ برزیل خواهد رفت که مدعی درجه یک قهرمانی است.اما شاید بای با سوئیس، کاملا جنبه سرنوشت‌ساز برای قرارگرفتن در رده دوم جدول گروه پیداکند.

*افتخارات

بهترین افتخاری که کاستاریکا در طول تاریخ کسب کرده، قهرمانی در رقابت‌های جام ملت‌های مرکزی و شمالی در ۳ دوره بوده است.نخستین مرتبه این تیم در سال ۱۹۶۳ به مقام نخست رسید. سپس در سال ۱۹۶۹ آن را تکرار کرد.همینطور برای سومین مرتبه در رقابت‌های سال ۱۹۸۹ به مقام نخست رسید.

*بازیکنان شاخص

ستارگان تیم ملی کاستاریکا چندان اسمی نیستند.هرچند که برخی از آنها در اروپا توپ زده و خرج خود در قاره سبز در‌می‌آورند.

در خط دفاع بازیکنانی همچون جیانکارلو گونزالس(بولونیا)، اسکار دوارته(اسپانول) و بریان اویدو(ساندرلند) بازیکنان ممتازی هستند.اما فرماندهی تیم عملا در دست سلسو بورگس، بازیکن تیم دیپورتیو لاکرونیا در خط میانی است.در خط حمله نیز بریان روئیز از تیم اسپورتینگ لیسبون حضور دارد.

*مربی

از ماه اوت سال ۲۰۱۵ هدایت تیم ملی کاستاریکا برعهده اسکار رامیرز است.وی با ۵۴ سال سن تجربیات خوبی در عرصه مربیگری داشته است.تا قبل از مربیگری تیم کاستاریکا، مربی تیم باشگاهی ال.دی آلاجولنس بوده است.وی تلاش کرد در بدو ورودش به ایجاد استحکام هر چه بیشتر در تیم ملی بپردازد.از این رو اکنون با زنجیره دفاعی ۵ نفره در خط دفاع حاضر می‌‌شود و در خط میانی نیز از ۴ هافبک استفاده می‌کند و فقط یک مهاجم را در خط حمله دارد.

*سیستم بازی

سیستم بازی تیم همانگونه که گفته شد، ۱-۴-۵ است. مربی تیم ایمان دارد با دست‌یابی به توان بالای دفاعی، تیم می تواند برنامه‌های تاکتیکی را به مرور در زمین اجرا کند.

*نقاط قوت و ضعف

نقطه قوت تیم کاستاریکا، خط دفاعش است.تاکنون هر تیمی که حتی از قدرت بالایی برخوردار بوده، برابر تیم ملی کاستاریکا قرارگرفته به همین خاطر به مشکل برخوردکرده است.

البته برخی از تحلیل‌گران ورزشی در کاستاریکا تردید دارند که این قابلیت در مسابقات روسیه ۲۰۱۸ همچنان حفظ شود.

همین کارشناسان می‌گویند در خط حمله تیم کاستاریکا بازیکن خلاق توانمندی ندارد که بتواند یک تنه نتیجه بازی  را تغییردهد.با این حال از توان گروهی و یکپارچگی تیم نباید بی‌تفاوت گذر کرد.