اولویت ما، فعالیت هایی سازنده در عرصه های کاربردی و اصلاح الگوی مصرف در حوزه انرژی است

دکتر محمود توکلی، رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری تهران بزرگ، در گفتگو با خبرگزاری بسیج پرس پیرامون فعالیت ها و سیاست های این سازمان اظهار داشت: سازمان علمی و پژوهشی در واقع یکی از بخش های سازمان بسیج مستضعفین است که وظیفه اش پشتیبانی و ارائه خدمات در حوزه دانش بنیان است. یکی از وظایف این سازمان این است که از طرح ها و ایده های مردم و بسیجیان در حوزه دانش بنیان حمایت کند و آنها را به سمت تولید سوق دهد.
وی در ادامه افزود: سال ها در این خصوص فعالیت می کنیم و در سال جاری نیز برنامه های حمایت از فعالیت های دانش بنیان در عرصه تولید، در دستور کار قرار دارد که در چند محور انجام می شود.یکی از این محورها، کمک مالی به اختراعات و طرح هاست. دومین محور، در اختیار گذاشتن فضای فیزیکی به منظور ایجاد بستر کارگاهی پیش از تولید است که در این فضا، افراد بتوانند طرح ها و ایده هایشان را پیاده سازی کنند. علاوه بر این، در فضای علمی و فناوری سازمان، کارگروه هایی هستند که می توانند به افراد مشاوره تخصصی بدهند. در این رابطه، در سال جاری برنامه تازه ای پیش بینی شده است که افراد قبل از ورود به مرحله تولید، آموزش های لازم را ببینند، زیرا یکی از مشکلات فضای کسب و کار دانش بنیان، عدم توجیه افراد برای طراحی یک مدل درست کسب و کار است که سبب شکست طرح ها می شود.
رئیس سازمان بسیج علمی و پژوهشی در این رابطه ابراز داشت: فعالیت این سازمان به صورت ستادی است و هماهنگی برنامه های اقشار و نواحی در فضای علمی، به عهده ماست اما به صورت مستقیم در جهت ارتقای واحدهای تولیدی و صنعتی وارد نمی شویم و این کار برای سازمان مهندسین صنعتی تعریف شده است.
توکلی در خصوص ارتباط این سازمان با دانشگاه های شهر تهران اذعان داشت: با اغلب دانشگاه های شهر تهران در تعامل هستیم و این همکاری ها بر اساس روابط غیرسازمانی است. برای پیشبرد برنامه های علمی خود، به حمایت دانشگاه ها نیازمندیم. بنابراین کارگروه هایی با حضور اساتیدی که بسیجی هستند تشکیل داده ایم. علاوه بر این، در رویدادها و برنامه های علمی و جشنواره ها، فعالیت‌های مشترکی با مراکز علمی داریم.
وی تعامل سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری تهران بزرگ با بنیاد نخبگان را اینگونه تشریح کرد: سال گذشته فعالیت مشترکی را با بنیاد ملی نخبگان کلید زدیم که امسال نیز ادامه خواهد داشت. این برنامه پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص استفاده از نخبگان در برنامه های جهادی بود. در این خصوص برنامه هایی در شهر تهران و حومه مثل برنامه های مشاوره و بازدیدهای علمی برگزار شد.
رئیس سازمان بسیج علمی و پژوهشی درخصوص اقدامات این سازمان در منطقه سرپل ذهاب خاطرنشان کرد: تیمی متشکل از پزشکان، روانشناسان و پزشکان زنان به همراه تجهیزات پزشکی به این منطقه اعزام کردیم که چهار روز در این منطقه حضور داشتند.هدف ما از این اقدام، بحث روانشناسی و بازسازی روانی و همچنین مشاوره بود.
توکلی در رابطه با توسعه و ترویج فعالیت های علمی این سازمان تصریح کرد: یکی از برنامه های ما در سال گذشته موضوع حمایت علمی بود که در این خصوص، مراکز رشد ما فعالیت خوبی داشتند.مرکز رشد شهید تهرانی مقدم و مرکز رشد دیگر سازمان در دهکده المپیک توانستند دانش آموختگان خوبی را جذب کنند که در برخی از مسائل کشور، از لحاظ علمی پاسخگو بودند. همچنین، پایگاه های علمی در نواحی، به خوبی رشد کرده اند و ما در نظر داریم این ظرفیت ها را شناسایی کرده و به کارگیری کنیم. یکی از کارهایی که در سال گذشته صورت گرفت بحث هسته های علمی بود که توسعه آن در سال جاری جزء برنامه های ماست. هسته های علمی، در واقع گروه هایی هستند که در مساجد و مدراس مستقر هستند و پیرامون موضوعات علمی فعالیت می کنند. ما در خلال فعالیت هسته های علمی، ظرفیت های تخصصی بسیج را شناسایی کرده و به برنامه های بزرگتر خود می افزاییم.
توکلی درخصوص برگزاری جشنواره شهید تهرانی مقدم اظهارداشت: سال گذشته پنجمین دوره این جشنواره علمی با همکاری بنیاد ملی نخبگان برگزار شد. رویکرد ما در دوره قبل شناسایی ظرفیت های علمی و پژوهشی بسیج و همچنین تجلیل از ظرفیت هایی بود که در جشنواره های ملی دیده نشده بود. علاوه بر این از افرادی که توانسته بودند مسئله ای را حل کنند، تقدیر شد. به این ترتیب، نفرات برتر ما، عمدتا کارگران نخبه ای بودند که توانسته بودند در جهت حل مشکلات صنعت مربوطه شان، اقدام کنند.نفر برتر پنجمین دوره این جشنواره، یکی از کارگرهایی بود که صاحب شش اختراع بود. فراخوان جشنواره شهید تهرانی مقدم بعد از ماه مبارک رمضان اعلام خواهد شد و مراسم آن در هفته پژوهش در آذر ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
توکلی در پایان تاکید کرد: ما به دنبال فعالیت هایی که هستیم که کاربردی بوده و مشکلات اساسی کشور، علی الخصوص، اصلاح الگوی مصرف در حوزه انرژی برای ما اولویت دارد اما به این صورت نیست که ما سفارش دهنده باشیم؛ بلکه بین طرح ها و ایده هایی که دریافت می کنیم، آنهایی که مهم تر هستند را در اولویت قرار می دهیم. برخی از نیروهای علمی این سازمان توانستند برای حل مشکل ریزگردهای خوزستان در سال ۹۵، اقدامات موثری را انجام دهند.