مردم فوتبال‌دوست آرژانتین‌ سال‌هاست که دلتنگ قهرمانی در جام جهانی هستند.آنها بعد از فتح جام جهانی ۸۶ مکزیک با دیگو مارادونا، قهرمانی مسابقات روسیه را با لیونل مسی و دیگر بازیکنان طلب می‌کنند.

به گزارش بسیج پرس, آرژانتینی‌ها می‌‌گویند همانگونه که در جام جهانی ۱۹۸۶  دیگو مارادونا، ابرستاره فوتبال کشورشان، یک تنها تیم ملی را تا فینال پیش برد و به مقام قهرمانی رساند، حالا لیونل مسی، فوق ستاره بارسلونا  در اوج آمادگی است و می‌تواند مثل مارادونای سال های دور به تیم ملی در راه قهرمانی جهان، کمک کند.البته برای این منظور آلبیسلسته ابتدا در مرحله گروهی باید نتیجه لازم را بگیرد.

این تیم آمریکای‌لاتین در گروه D با ایسلند، کرواسی و نیجریه همگروه است.یاران لیونل مسی باید با غلبه بر چنین حریفانی غلبه کرده تا بتدریج صعود کرده و مسافر ایستگاه پایانی جام جهانی روسیه شوند.

*تعداد حضور در جام جهانی

آرژانتین تا قبل از ورود به روسیه و حضور در گروهش ۱۵ حضور در رقابت‌های جام جهانی را تجربه کرده است. بهترین عملکرد آبی و سفید‌ها، کسب مقام قهرمانی در جام جهانی ۱۹۷۸ و ۱۹۸۶ بود.در این دو دوره که ابتدا خود میزبان بود و دومی در مکزیک انجام گرفت، تیم قدرتمند آمریکای‌لاتین به مقام نخست رسید.

*مرحله مقدماتی

آرژانتین در این دوره از مسابقات با تلاش زیاد موفق شد از مرحله گروهی قاره آمریکای جنوبی به عنوان سهمیه مستقیم به جام جهانی روسیه راه پیدا کند.این تیم در گروهی که برزیل، اروگوئه، کلمبیا، پرو، شیلی، پاراگوئه،اکوادور،بولیوی و ونزوئلا حضور داشتند، بعد از انجام ۱۸ بازی با ۲۸ امتیاز بعد از برزیل و اروگوئه سوم شد.

*افتخارات

بهترین افتخار تیم آرژانتین در سطح جهان، مربوط به جام‌های جهانی ۱۹۷۸ و ۱۹۸۶ است که جام را از آن خود کرد.در مرتبه نخست آلبیسلسته تحت هدایت لوئیس سزار منوتی و در دومین مرتبه با هدایت دکترکارلوس بیلاردو به مقام قهرمانی رسید.

آرژانتین همچنین در سطح آمریکا‌ی‌لاتین ۱۴ مقام نخست را در ویترین افتخاراتش دارد. یکبار به مقام قهرمانی جام کنفدراسیون‌ها رسیده و و همینطور فاتح المپیک در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸ بوده است.

*بازیکنان شاخص

در تیم پرستاره آمریکای لاتین شاخص ترین چهره بی شک کاپیتان آن یعنی لیونل مسی است. ابرستاره عضو بارسلونا اسپانیا در روزهای که در وضعیت آمادگی مطلوب قرار داشته ، توانسته یک تنه نتیجه مطلوبی برای تیم کشورش رقم بزند.در این تیم البته چهره های دیگری همچون سرخیو آگوئرو و ایگواین حرف های برای گفتن دارد.اما شاید این جام برای پائولو دیبالا محلی برای درخشش توانمندی های فراوانش باشد.

*مربی

سرمربیگری تیم ملی فوتبال آرژانتین برعهده خورخه سامپوالی است.مربی ۵۷ ساله ای که در دوران جوانی تمام فعالیت خود را معطوف حضور در تیم نیوولزاولد بویز در سال های ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۹ کرد.او به علت مصدومیت مجبور شد خیلی زود کفش ها را آویزان کند.

در نقطه مقابل البته مربی قابلی شد.بعد از آنکه فعالیت خویش را از سال ۲۰۰۲ با تیم خوان اوریخ آغاز کرد، مربیگری تیم های اسپورتس بویس، بولونگنسی، اسپورتینگ کریستال را برعهده گرفت.

در سال ۲۰۱۰ به عنوان سرمربی تیم یونیورسیداد شیلی برگزیده شد و در جام جهانی قبلی نیز مربی تیم ملی شیلی بود.

او سپس به مدت یک فصل مربی اف.ث سویا اسپانیا شد تا این که از سال ۲۰۱۷ سکان آلبی سلسته را برعهده گرفت.

*سیستم بازی

سیستم مورد نظر خورخه سامپوالی ۱-۳-۲-۴ است. در خط دروازه با مصدومیت رومرو سرمربی آرژانتین باید از ویلی کابایرو استفاده کند.در خط دفاع معمولا از بوستوس، اوتامندی، روخو و تاگیلفو استفاده شده است.اولین لایه خط دفاع با بیگیلا و ماسکرانو شکل گرفته و درلایه دوم لوسلسو، باننگا و مسی حاضر شده اند. درنوکحمله نیز ایگواین یا سرخیو اگوئرو استفاده شده است.

*نقاط قوت و ضعف

به لحاظ فنی و کیفی تیم ملی فوتبال آرژانتین مدت‌ها است که در سطحی بالا کار می‌کند.این تیم در سال‌های اخیر ستارگان توانمندی داشته که مقابل رقبا، بارها سرنوشت‌ساز شده‌اند.از این رو تیم آرژانتین جزو تیم‌های با ثبات جام جهانی روسیه است. براساس یک برنامه کلی، امور تاکتیکی مبتنی بر حضور ابرستاره‌ای همچونلیونل مسی در تیم آرژانتین شکل می‌گیرد.

البته خود روزنامه‌نگاران ورزشی آرژانتین از این نقطه قوت، ایراد می‌گیرند.آنها حتی می‌گویند در مرکز خط میانی، تیم ملی فاقد هافبکی خارق‌العاده و شکل دهنده بازی است. یک نکته منفی که به تیم آرژانتین گرفته می‌شود فاصله برخی نیروهای ذخیره  با چهره‌های اصلی است.

*نکته خاص

برای رقابت‌های جام جهانی ۱۹۷۸ که آرژانتین خود میزبان بازی‌ها بود، لوئیس سزار منوتی، دیگو مارادونا، اعجوبه ۱۷ ساله آن هنگام فوتبال جهان را در فهرست مردانش قرار نداد.

وی اعتقاد داشت مارادونای جوان در صورت حضور در جام جهانی، لطمه خواهد خورد و استعدادش در فوتبال از بین خواهد رفت.

به همین خاطر وی را به عنوان همراه در جام جهانی داشت تا ستاره سال‌های بعد فوتبال کشورش و جهان، تجربه‌های سودمندی کسب کند و برای آینده آماده شود.

این اقدام منوتی،کارساز بود، زیرا تیم آرژانتین ۸ سال بعد در مکزیک با قدرت‌نمایی مارادونا یک‌بار دیگر طعم قهرمانی را چشید.